Yüz Felci Hangi Doktor?

Yüz felci geçiren kişiler sağlık kuruluşlarının nöroloji bölümlerine gitmelidirler. Eğer nöroloji doktoru gerek görürse kulak burun boğaz doktoruna da sevk edebilir. Yüz için felci masaj, fasiyal egzersiz, elektroterapi gibi tedavi şekilleri uygulanabilmektedir.

Yüz felci için hangi doktora gitmek gerekir?

Koç, “ Yüz felci belirtileri yaşayan kişinin vakit kaybetmeden KBB uzmanına başvurması gerekir.

Yüz sinirlerine hangi bölüm bakar?

Nöroloji, sinir sistemini inceleyen tıp dalıdır. Beyin, beyincik, omurilik soğanı ve omurilik ile bu organların diğer organlarla iletişimini sağlayan sinir ağındaki işleyişi ve kaslar ile beraber koordineli çalışıp çalışmadığını anlamaya çalışır. Bu bölgelerde ortaya çıkan hastalıklar nörolojinin asıl konularıdır.

Ağız felcine hangi bölüm bakar?

Felç acil tedavi gerektiren ciddi bir sağlık durumudur. Erken müdahale, beyin hasarını ve diğer komplikasyonları azaltabilir. Felç durumunda başvurulması gereken bölüm nöroloji’dir.

Orta kulak iltihabı yüz felcine neden olur mu?

Yüz sinirinin yolculuğu beyin sapından başlıyor ancak daha çok kulakla ilişkili organlarda devam ediyor. Kulak enfeksiyonlarının komplikasyonlarından bir tanesi uygun tedavi edilmezse yüz felcidir. Tedavi edilmeyen kulak enfeksiyonları ya da yakın bölgedeki enfeksiyonlar yüz felcine sebep olabilir” dedi.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Damar Tıkanıklığı Hangi Doktor Bakar?

Yüz felci için ne yapmalı?

Aniden oluşan yüz felcinde hastaya, ilk günlerde yüksek doz kortizon tedavisi uygulanır. Daha sonra kortizonun dozu yavaş yavaş azaltılarak tedavi tamamlanır. İlaç tedavisi, yüzdeki sinirin hasar durumuna göre belirlenir.

Yüz felci için hangi ilaçlar kullanılır?

Yüz felci için cerrahi nadiren bir seçenektir. Yüz felcini tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan ilaçlar şunları içerir: Prednizon gibi kortikosteroidler güçlü antienflamatuvar ajanlardır. Yüz sinirinin şişmesini azaltabilirlerse, onu çevreleyen kemikli koridora daha rahat oturacaktır.

Nörolojik hastalıkların belirtileri nelerdir?

Baş dönmesi, baş ağrısı, el, kol, ayak, bacaklarda uyuşma, güçsüzlük, istemsiz hareketler, görme bozukluğu, ellerde titreme, kasılma, uyku sorunları, unutkanlık gibi problemleri bulunan kişilerin başvurması gerektiği yer nöroloji bölümüdür.

Kas ve sinir hastalıklarına hangi bölüm bakar?

Beyin, omurilik ve sinir sistemi ile kas hastalıklarını inceleyen tıp bilimine nöroloji adı verilir. Nöroloji bölümü, beyni ve sinir sisteminin neden olduğu hastalıkları inceler. İşte nöroloji bölümünün baktığı hastalıklar

Kas ve eklem ağrıları için hangi doktora gidilir?

Eklem ağrısı yaşayan kişiler öncelikle ortopedi bölümünden randevu alarak muayene olmalıdır. Bu bölümde bacak ve kol ağrılarının yanı sıra lif ve bağ kopmaları, her türden kas ağrıları, tüm eklem ağrıları ve romatizma hastalıklarıyla ilgili tetkikler yapılmaktadır.

Yüz felcine sıcak su torbası iyi gelir mı?

Enfeksiyona bağlı meydana gelen yüz felcinde tedavi başarı oranları %85’lerdedir. Termal tedavi (yüzeyel sıcak uygulaması: sıcak su torbası,enfraruj): Vazodilatasyon sağlayarak sinirdeki iskemiyi düzeltmek amaçlanır. Hastaların çoğunda paralitik yüz üzerine lokal ısı uygulanması rahatlatıcıdır.

Ağız eğilmesi neden olur?

Soğuk dışında metabolik hastalıklar, travmatik nedenler, özellikle uçuk gibi viral enfeksiyonlar, orta kulak iltihabı, tükürük bezi tümörleri, nezle, grip gibi bazı üst solunum yolu enfeksiyonları sonrası sinirde oluşan ödem de yüz felcine neden olabilir.

You might be interested:  FAQ: Kalp Carpintisi Icin Hangi Doktor?

Yüz felci kendi kendine geçer mi?

Hastalık genellikle her hangi bir medikal veya cerrahi tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden düzelir. Tedavi sürecini hızlandırmak amacı ile yüz kasları egzersizleri ile birlikte masaj önerilir. Soğuk havalarda baş – boyun bölgesini koruma ve sıcak tutma unutulmamalıdır.

Kortizon yüz felcine iyi gelir mi?

Yüz felcinin tedavisi nedene bağlı olarak yapılır Aniden oluşan yüz felcinde hastaya, ilk günlerde yüksek doz kortizon tedavisi uygulanır. Daha sonra kortizonun dozu yavaş yavaş azaltılarak tedavi tamamlanır. İlaç tedavisi, yüzdeki sinirin hasar durumuna göre belirlenir.

Yüz felci Geçer mı?

Fasiyal sinirin viral enfeksiyonu ile ilgili olduğu tahmin edilmektedir. Bell paralizisine bağlı yüz felci geçiren hastaların %90’a yakını yaklaşık altı ay içerisinde tamamen iyileşir.

Geçici felç ne kadar sürer?

Kısmi felç ile geçici felç birbirinden farklı kavramlardır. Geçici felçte şikayetler 24 saatten uzun sürmez. Geçici felçlerde şikayetler 1 gün içerisinde sonlandığı için genellikle fizik tedavi ve rehabilitasyon süreci gerektirmez.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]