Vitiligo Hangi Doktor?

Dermatoloji bölümüne gitmeniz durumunda hekimler sizi farklı tedavi yöntemleri ile yönlendirebilir. Zamanla bu beyaz lekeler vücudun daha önemli bir bölümünü kaplayacak şekilde yayılabilir ve büyüyebilir.

Vitiligo durdurulabilir mı?

Vitiligoda deri renginin kendiliğinden tekrar oluşması ortalama %10-20 hastada sıklıkla güneş gören yerlerde ve daha çok genç hastalarda gelişir. Ancak yine de bu şekilde tatmin edici sonuçların oluşması çok nadirdir. Bugün için vitiligonun kesin bir tedavisi yoktur.

Vitiligo hangi yiyecekler iyi gelir?

Renk hücrelerini uyaran A vitamini, beta karoten içeren havuç, kayısı, şeftali, kavun, karpuz gibi meyvaların tüketilmeside tedavinin başarı şansını artırmaktadır. Aşırı çay, kahve, sigara ve alkol kullanımı bu hastalıkların iyileşme süresini uzatıyor.

Vitiligo hastalığı nasıl durdurulur?

Tedavide sınırlı alanlarda bulunan hastalıkta bazı kortizonlu kremler, yaygın olan hastalarda fototerapi (ışık) tedavileri, sürülecek güneşe karşı duyarlandırıcı ilaçlar, hücre transferi ve greftleme yöntemi ile yapılan tedaviler vardır.

Vitiligo sabit kalır mı?

Vitiligo Belirtileri Hastalık kişiye göre farklı yerlerde ve değişik boyutlarda ortaya çıkabilmektedir. Bazı koyuluklar olan yerlerde pigmentlerin var olduğunu gösterir. Pigmentlerde ortaya çıkan ve ilerleyen kayıp; hastalık çıktıktan sonra durur. Sabit şekilde kalır.

Vitiligo kan tahlilinde çıkar mı?

Wood lambası ile cilde daha ayrıntılı bakıldığı için gün ışığında görülmeyen farklılıklar ve küçük beyaz lekeler de kolayca tespit edilir. Nadir durumlarda, kesin tanı için biyopsi örneği alınabilir. Hastalığın otoimmün hastalığından dolayı ortaya çıkıp çıkmadığını tespit etmek için de bazı kan tahlilleri istenebilir.

You might be interested:  Sık sorulan: Uyku Hastalığına Hangi Doktor Bakar?

Vitiligo için hangi güneş koruyucu?

Heliocare Ultra SPF 90 Gel 50 ml – Vitiligo ve Akneli Ciltler İçin Güneş Koruyucu Jel.

Vitiligo hastaları ne yemeli ne yememeli?

Bildiğiniz gibi meyveler vitamin ve mineraller yönünden oldukça zengin besin grubumuzdur. Vitiligo diyetinde kesinlikle süt ve süt ürünlerinden, kırmızı et, balık, lor peyniri, ayran, sodalı içeceklerden, çikolatadan, kahveden, yağlı besinlerden ve baharatlı gıdalardan uzak durmanız gerekir.

Vitiligo hangi vitamin eksikliğinden kaynaklanır?

Vitiligo hastalığının en büyük nedeni genellikle B12 vitamini ve demir eksikliği olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı bu vitaminleri destekleyecek besinleri tüketmeniz gerekir.

Vitiligo için ne yapılmalı?

Vitiligo tedavisinde amaç deriyi eski rengine kavuşturmaktır. Deriye rengini veren melanositleri uyarmak için ışık tedavisi (fototerapi, excimer lazer), oksidan stresi azalmak için antioksidanlar, otoimmuniteyi azaltmak için.

Vitiligo hastalari nelere dikkat etmeli?

Vitiligo hastaları nelere dikkat etmeli? Vitiligolu hastalar ciltlerini kese, sert masaj, güneş yanığı gibi deri travmasından uzak tutmalı, normal deri ile vitiligolu derinin renk farkını belirginleştirmemek için güneşten iyi korunmalı ve çağımızın derdi stresi azaltmalıdır.

Beyazlama hastalığı nasıl geçer?

Duraksoy, “Vitiligonun tek etkin ve kalıcı tedavisi immunoterapi, yani bağışıklığı onarma tedavisidir. Bu tedavi aynı zamanda diğer risk faktörlerini de kişiye özel olarak ortadan kaldırmış olacaktır.

Vitiligo lekeleri nasıl geçer?

Vitiligonun bilinen tam iyileştirme etkili bir tedavisi yoktur. Ancak uygulanan tedavi sürecinde renk değişimi durdurulabilir, yavaşlatılabilir ve cilde biraz renk geri kazandırılabilir.

Deri hastalığı vitiligo bulaşıcı mıdır?

Bulaşıcı bir hastalık değildir. Yalnızca cilt görünümünü etkileyen vitiligo, hastalarda herhangi bir fizyolojik soruna neden olmaz. Hastalığın ve deri yüzeyinde oluşan lekelerin boyutları hastadan hastaya farklılık gösterir. Tedavide ise derinin eski rengine kavuşmasına yardımcı yöntemlerden faydalanılır.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Doktor Olmak Istiyorum Ne Yapmalıyım?

Vitiligo anneden çocuğa geçer mi?

Vitiligo, en çok genç erişkinlerde görülür. Hastaların yaklaşık yarısı 20 yaş altındadır. Kızlarda daha sık rastlanır. Vitiligosu olan bir çocuğun, ailesinde de aynı hastalık yüzde 35 oranında görülür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]