Soru: Madde Bağımlılığı Için Hangi Doktor Ankara?

Psikiyatrist Dr. Bülent Çelikel de psikososyal destek yöntemleri konusunda uzmanlaşmış bir doktor olup madde kullanım bozuklukları alanında oldukça deneyimlidir. Alkol ve uyuşturucu tedavisi Ankara‘da Psikiyatrist Dr. Bülent Çelikel muayenehanesinde de uygulanmaktadır.

Madde bağımlılığı tedavisi nerede yapılır?

Bağımlılık sürecinde tedavi aşamaları Amatem (Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Tedavi ve Araştırma Merkezi), Çematem (Çocuk Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi ve Araştırma Merkezi), ATM (Ayaktan Tedavi Merkezi) ve Psikiyatri Polikliniklerinde gerçekleştirilmektedir.

Madde bağımlılığı hangi bölüm bakıyor?

Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi (AMATEM), Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin içinde ayrı binada bulunan bir servisidir ve AMATEM’e sadece alkol veya madde kullanım sorunları olanlar kabul edilmektedir.

Madde bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

Uyuşturucu bağımlılığı tedavisi, tedavi ve psikoterapi olmak üzere iki aşamadan oluşur. Tedavi aşamasında birey hastaneye yatırılır. Böylelikle bireyin uyuşturucuya ulaşımı ve uyuşturucu maddeyi alımı engellenir. Vücudun uyuşturucu maddeden arınması sağlanır.

Madde bağımlılığında detoksifikasyon nedir?

Detoksifikasyon (temizlenme) dönemi: Kullanılan madde tamamen kesilir ve yerine daha düşük fiziksel bağımlılık oluşturan bir madde verilir veya yoksunluk sendromunun hafif geçmesini temin edecek bazı sakinleştirici ilaçlar verilerek vücudun maddeden arınması sağlanır.

Amatem ücreti ne kadar?

Özel kliniklerde ise muayene ücreti 300- 600 lira arasında değişiyor, sonrasında her seans ortalama 400 lira. Yine ilaca yüklenen AMATEM gibi devlet hastanelerinde ise, bir madde bağımlısının devlete günlük maliyeti 120 lira dolaylarında.

You might be interested:  Soru: Burun Kanaması Hangi Doktor Bakar?

Uyuşturucu tedavisi kaç gün sürer?

Tedavi süresi kişiden kişiye değişir. Kişilerin 6 ay boyunca madde kullanmasına tıbbi literatür içerisinde “kısmi düzelme” denir. Bu sebeple, bağımlılık tedavisinin belirli aralıklar ile en az 6 ay sürmesi gerekir.

Madde bağımlılığı nasıl anlaşılır?

– Maddeyi kullanamadığında fiziksel olarak hastalık belirtilerine benzer belirtiler görülmesi, – Çevreyle ilişkilerde zayıflama veya kopma, – Kullanılan madde miktarında artış, – Fiziksel ve ruhsal olarak kötüye gidiş.

Amatem ücretsiz mi?

AMATEM ‘ler sosyal güvenceli hastalara ücretsiz bakarken, bu imkânı olmayan hastalardan para alıyor. Hastanın ya yeşil kart için başvurması ya da polise kendini ihbar ederek denetimli serbestlikten yararlanması gerekecek.

Uyuşturucu Krizi kaç gün sürer?

Eroin krizi olarak adlandırılan eroinin kesilmesinden 6-12 saat içerisinde başlayan yoksunluk belirtileri 15 güne kadar yoğun olarak devam edebilmektedir. En ağır dönem ilk günden itibaren 7 güne kadar sürebilmektedir. Bu dönemde kişinin yoksunluk belirtilerinin yatıştırılması gerekmektedir.

Uyuşturucu kullanan insan nasıl olur?

Örneğin eroin kullanımında yoksunluk durumunda hapşırma, ağlamaklı olma, kusma, göz bebeğinde büyüme görülebilir. Kokain kullanımının yoksunluğunda da göz bebeklerinde büyüme görülür. Kokain kullanımında bununla beraber uyku düzensizliği, sindirim, boşaltım sistemlerine ait organlarda ağrı görülmektedir.

Hangi uyuşturucu madde uyku yapar?

Kokain: diğer uyarıcılarda olduğu gibi, kokain tipik olarak entoksikasyon sırasında insomnia ve yoksunluk sırasında hipersomnia oluşturur.

Uyarıcı Madde bağımlılığı nedir?

Madde, vücuda girdiğinde ruhsal, davranışsal ve fiziksel değişikliklere neden olup, bağımlılık yapabilen kimyasal uyuşturucu veya uyarıcı addelerdir. Bu maddeler, doğal ya da sentetik olabilir. Yasal olabilir ya da olmayabilir.

Madde bağımlılık nedir?

Madde bağımlılığı, vücudun işlevlerini olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanılması, bundan dolayı zarar görüldüğü hâlde bu maddelerin kullanımının bırakılamamasıdır. Bağımlı, madde kullanımına ara verdiğinde yoksunluk belirtileri yaşar. Zamanla madde kullanım sıklığını ve dozunu artırır.

You might be interested:  Soru: Kemik Erimesine Hangi Doktor Bakar?

Disülfiram nedir ne için kullanılır?

Alkol bağımlılarının tedavisinde kullanılan Disülfiram (hap, enjeksiyon ve pellet formları) piyasada antabus adıyla bulunan bir ilaçtır. Bu ilaç alkolün karaciğerde işlenmesi sırasında bazı enzimleri engelleyerek asetaldehid dehidrogenaz ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Sık sorulan: Iç Hastalıklarına Hangi Doktor Bakar?

Dahiliye, tıptaki tüm branş hastalıklarını kapsayan bir bölümdür. Üst ve alt solunum yolu, mide ve bağırsak, romatizma ve şeker hastalığı iç hastalıklar bünyesinde tedavi edilmektedir. Bu hastalıkların yanı sıra; hipertansiyon, tiroid ve böbrek hastalıklarına da dahiliye doktorları tarafından bakılmaktadır. Contents1 Dahiliye bölümü hangi hastalıklara bakar?2 Iç hastalıkları alerjiye bakar mı?3 Iç hastalıkları ve dahiliye aynı […]