Soru: Kürtajı Hangi Doktor Yapar?

Kürtaj işlemini Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı steril ve uygun koşullar altında tıbbi bir müdahale şeklinde yapar. Kürtaj işlemi Ülkemizde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları tarafından yapılmasına izin verilmiştir.

Kürtaj için hangi bölüme gidilir?

Gebelik kürtajı hangi bölüm ya da doktor tarafından yapılır? Kürtaj yapabilecek olan doktorlar, kadın hastalıkları ve kadın doğum uzmanlarıdır.

Her kadın doğum doktoru kürtaj yapar mı?

Kürtaj Uygulamasını Kimler Yapar? D&C (Dilatasyon ve Küretaj) kadın hastalıkları ve doğum uzmanları (jinekolog) tarafından yapılır. Bu işlem yetkisi olmayan kişiler tarafından yapılmamalı. Kürtaj muayenehane, klinik ve hastanede yapılabilir.

Kürtaj en erken ne zaman yapılır?

Tıbbi açıdan kürtaj işlemi gerekli görülmesi ya da zorunlu olması halinde, gebeliğin 6. haftasından itibaren herhangi bir dönemde yapılabilir. Fakat yasaların sadece 10. haftaya kadar olan gebeliklerde kürtaja izin verdiğinin altını çizmek gerekiyor.

5 haftalık kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj ın tıbbi adı D&C Dilatasyon & Küretajdır. Rahim ağzını genişletme ve rahim içini kazıma işlemini tanımlar. 5 -6 haftalık hamileliğin rahim tahliyesinde dilatasyona ve kazıma işlemine gerek duyulmadan kürtaj vakum aspirasyon yöntemi ile kolayca yapılabilir.

Kürtaj e devlette gözükür mü?

Ülkemizde yasal bir işlem olup her kadının hakkıdır. Kürtaj işlemi hem devlet hastaneleri hem de özel hastanelerde yapılmaktadır. Bütün hasta kayıtlarının bulunduğu sistem içine kürtaj işleminiz kayda geçmektedir. Devlet hastanesi kayıtlarında bulunacaktır.

You might be interested:  FAQ: Sivas Doktor Balıklar Nerede?

Devlet hastanesinde kürtaj yapılabilir mi?

Kürtaj yani gebelik sonlandırma işlemi özel hastanelerde olduğu gibi devlet hastanelerinde de yapılır ancak devlet hastanelerinde kendi isteğinize bağlı olarak kürtaj yaptıramazsınız. Bebeğinizde ya da sizde ciddi sağlık sorunları tespit edildiği durumlarda devlet hastanesinde kürtaj yaptırılır.

Isteyen herkes kürtaj olabilir mi?

18 yaşından büyük ve bekar olan bayanlar ise sadece kendi rızaları ile kürtaj olabilirler. 18 yaşından küçük olanların evli veya bekar olsalar da anne-babalarının onayı gerekir. 15 yaşından küçükler ailelerinin izni dahi olsa kürtaj olamazlar, öncelikle durumun adli mercilere bildirilmesi gerekir.

Kürtajı sigorta karşılar mı?

Devletin ödeme yaptığı sağlık hizmetleri listesine, “Dilatasyon ve kürtaj (10 haftadan küçük)” ibaresi eklendi. Tebliğe göre SGK, kendi isteğiyle kürtaj yaptıran sigortalılara 191 lira tedavi masrafı ödeyecek. Kürtajın devlet hastanelerinde yapılması halinde sigortalı hiçbir ek ödeme yapmayacak.

Bekar kadınlar kürtaj yaptırabilir mi?

Kürtajın yasal kısıtlamaları arasında evli/ bekâr ayrımı konusu sadece baba onay için vardır. Evlilik dışı kürtajın yasal olmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Reşit olan bir kadın yasal olarak kürtaj yaptırabilir. Evlilik şartı aranmamaktadır.

Yasal olarak kürtaj ne zaman yapılır?

Kürtaj operasyonu yasal olarak isteğe bağlı durumlarda gebeliğin ilk haftasında yapılabilmektedir. Anne sağlığını tehdit eden durumlarda gebeliğin haftasına bakılmaksızın kurul kararı ile kürtaj yapılması gerekir.

Kürtaj ne kadar zamanda yapılır?

İstenmeyen bir gebelik durumu varsa kürtaj yasal olarak 10 haftaya kadar yapılabilir. Bebekte anomali saptanması, gebeliğe bağlı anne hayatının tehlikede olması durumunda heyet raporu ile daha sonraki haftalarda kürtaj uygulanabilmektedir. Kadın evli ise eş onayı da alınır.

3 haftalık gebelikte kürtaj olur mu?

2 hafta sonraki muayenede kişinin gebeliği kesin olarak doğrulanmaktadır. Fetüs rahime yerleştiği için en yakın tarihte de kürtaj işlemi gerçekleştirilir. Ancak 3 haftalık gebelik için anında müdahale yapılması mümkün değildir.

You might be interested:  FAQ: Sünneti Hangi Doktor Yapıyor?

5 haftalık hamilelik belirtileri nelerdir?

Bu dönemde sıklıkla yaşanan 5. hafta gebelik belirtileri arasında en yaygınları şunlardır:

  • Mide bulantısı ve kusma.
  • Yorgunluk.
  • Göğüs dolgunluğu ve ağrı
  • Süt beyazı renkte hamilelik akıntısı
  • Ağızda metalik tat.
  • Yüzde ve cilt yüzeyinde kahverengiye yakın lekeler.
  • Adet sancısına benzer kasık ağrıları

Kürtajın başarılı olduğu nasıl anlaşılır?

Başarısız kürtaj belirtileri şu şekilde sıralanabilir: Kürtaj sonrasında kanama ve lekelenme görülme sıklığı fazladır, yine de her kadında kürtaj sonrası kanama olur şeklinde bir genelleme yapılamaz. Ara kanama olmadığı takdirde kürtaj sonrasında 4-8 haftalık süre dahilinde ilk adetin görülmesi beklenir.

Kürtaj şartları nelerdir?

Kürtaj İşleminde Şartlar 18 yaş üstü bekarlar sadece kendi onayı ile kürtaj olabilirler. Evlilerde eşin de onayı gereklidir. 18 yaş altındakilerde anne-baba onayı şarttır. Acil, kanamalı başvurmuş vakalarda, hayatı tehdit eden kanama varsa hastanın kendi onayı yeterlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]