Soru: Kamburluk Için Hangi Doktor?

DURUŞ BOZUKLUĞU İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLİR? Duruş bozukluğu için ilk olarak Ortopedi ve Travmatoloji Servisi’ne gidilir.

Sırt ağrısı ve kamburluk için hangi doktora gidilir?

Genellikle sırt ağrıları söz konusu olduğunda bir ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına gözükmek gerekir.

Duruş bozukluğu nasıl giderilir?

Duruş Bozukluğu Nasıl Düzelir?

 • Egzersizler düzenli yapılmalıdır.
 • Ayakta, oturma ve yatma pozisyonunda omurgada bulunan fizyolojik eğriliklerin korunması için özen gösterilmelidir.
 • Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalıdır.

Omurga için hangi doktora gidilir?

Omurilik ile ilgili olduğu durumlarda hastanelerin Nörolog bölümlerine başvurulması gerekebilir. Bu sebeple şiddetli sırt ağrıları oluştuğunda daha büyük problemlerin oluşmaması için mutlaka doktora gidilmelidir.

Duruş bozukluğu sporla düzelir mi?

Duruş bozukluğu özellikle tedavisinde spordan faydalanılır. Spor ile birlikte duruş bozukluğu da önemli ölçüde tedavi edilmektedir. Bundan dolayı duruş bozukluğu yaşanan kişilerde bu tip tedaviler önerilir.

Boyun ve sırt ağrısı için hangi doktora gidilir?

Boyun ağrısı için hastanelerin ortopedi veya fizik tedavi polikliniklerine başvurmak gerekir.

Sırttaki kambur nasıl düzelir?

Doktorlar genellikle korse ve ezersiz verirler. Düzenli spor ve egzersiz yaparak kurtulmanız mümkündür. Eğer bel ve sırt kaslarınız güçsüzse ters mekik çekerek kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. İş yerinizde çalıştığınız bilgisayar, masa ve sandalyenin düz ve yumarda olmasına dikkat edin.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Sol Karın Boşluğu Ağrısı Hangi Doktor Bakar?

Postür bozukluğu neden olur?

Duruş bozuklukları genelde çocukluk döneminde kazanılmış yanlış oturma, yanlış çalışma ve uyuma alışkanlıkları, kazalar, yaralanmalar ve düşmeler, aşırı kilo, stresli ortamda çalışma sonucu ortaya çıkar. Ağrıların giderilmesi için karın ve sırt kaslarının kuvvetlendirilmesi gerekir. Düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Duruş postür bozukluklarını önlemek için neler yaparız?

1. Evimizdeki kapılar işimize yarayacak.

 1. Kapı eşiğine geçin ve kollarınızı yukarı kaldırın.
 2. Kollarınızı dirseklerinizden bükerek avuç içleriniz ve dirsekleriniz duvara değecek şekilde komumlanın.
 3. Karşıya bakın ve dik durun.
 4. Belinizi bükmeden karşıya doğru gidebildiğiniz kadar eğilin.
 5. Acı çekerseniz fazla zorlamayın.

Duruş bozukluğu için hangi doktora gidilir?

Duruş bozukluğu için ilk olarak Ortopedi ve Travmatoloji Servisi’ne gidilir. Burada ağrılar incelenerek duruş bozukluğu var mı ya da hangi duruş bozukluğu var, o saptanır. Tanı konulduktan sonra ise hasta Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Servisi’ne yönlendirilir ve kişiye özel fizik tedavi programı hazırlanır.

Sürekli sırt ağrısı neyin belirtisi?

Aşırı ruhsal gerilim ve korku gibi ruhsal problemler de sırt ağrısına sebebiyet verebilir. Obezite, viral enfeksiyonlar, kemik bozuklukları, travma, omurga hastalığı, disk kayması, kas veya bağ doku hastalığı, böbrek, kalp, akciğer ve yemek borusu gibi iç hastalıklar, tümörler de sırt ağrısı neden olabilir.

Skolyoz hastaları nelere dikkat etmeli?

İdiyopatik skolyoz henüz tam olarak anlaşılamamış çevresel faktörler tarafından tetiklenen genetik altyapısı olan bir sorundur.

 • Skolyoz ve Beklemek.
 • Cep Telefonu ve Tabletle Uzun Zaman Geçirilmemeli.
 • Yüzmek Faydalıdır Fakat Aşırıya Kaçmamalı
 • İkili Mücadele İçeren Sporlar Önerilmez.
 • Yüzüstü Uyumayın.

Sırtta oluşan şişlik için hangi bölüme gidilir?

Bunun için öncelikle aile hekiminize başvurabilirsiniz. Aile hekiminizin ayrıntılı fiziksel muayenesinden sonra sorununuza bağlı olarak sizi ortopedi veya fizik tedavi uzmanına yönlendirebilir. Sırt ağrısı genellikle omurilikle bağlantılı olduğu için bir nöroloğa görünmeniz de gerekebilir.

You might be interested:  Soru: Iyi Bir Doktor Olmak Için Ne Yapmalıyız?

Kamburluk tamamen geçer mi?

Eğer kamburluk en çıkıntılı yerinden düzeliyorsa sorun yoktur. Bazen kamburluğun en çıkıntılı yeri hiç düzelmez ve daha üst ile alttaki omurlardan bir miktar düzelme olabilir. Bazen de kamburluk belirgin olarak değil de hafif bir düzelme gösterebilir.

Kifoz kaç yaşına kadar tedavi edilir?

Kifoz ameliyatı ile hastanın omurga eğriliği sıfırlanmaz, normal boyutlara getirilerek tedavi edilmiş olur. Erken yaşta kifoz ameliyatı için 1 yaş sınırını beklemesi önerilmektedir. 1 yaş ve sonrasındaki her kifoz durumu görünen kişi kifoz ameliyatı ile tedavi edilebilir.

Duruş bozukluğu için hangi spor yapılmalı?

Plank hareketi Duruş bozukluğu için egzersizler listesinin vazgeçilmezlerinden biri de plana duruşu. Bu egzersiz duruşu iyi etkilediği gibi güç de kazandırır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]