Soru: Jinekomasti Için Hangi Doktor?

Jinekomasti rahatsızlığı estetik ve plastik cerrahi alanına girer. Bu branştaki tüm doktorlar bu ameliyatı yapabilirler. Plastik cerrahlar vücudunuza zarar vermeden ve estetik bir şekilde bu ameliyatı yapabilirler. Eğer böyle bir şüpheniz varsa hiç zaman kaybetmeden bir plastik cerraha görünmeniz gerekir.

Jinekomasti olup olmadığını nasıl anlarız?

Jinekomastinin belirti ve semptomları arasında öncelikle şişmiş meme dokusu ve kimi zaman göğüslerde hassasiyet bulunur. Göğüste şişlik, ağrı, veya hassasiyet ya da bir bir veya her iki memede meme başı akıntısı olması durumunda bireyin bir an önce doktora başvurması gereklidir.

Jinekomasti tedavi edilmezse ne olur?

Ortaya çıkan meme büyümesi rahatsızlığı görüntü kalitesini de düşürmesinden dolayı tedavi edilmesi gereken estetik bir sorundur. Tedavi edilmediği durumlar meydana gelirse meme büyümesi muhtemel olarak devam ederek ilerleme sürecine girecektir.

Jinekomasti teşhisi nasıl konur?

Jinekomasti muayenesi öncelikle elle muayene ile meme başı arkasında sert ve ceviz büyüklüğünde bir kitle bulgusuyla teşhis edilir. Meme USG yöntemiyle bu bulgu doğrulanmalı ve tedavi yöntemi buna göre belirlenmelidir.

Jinekomasti body ile geçer mi?

JİNEKOMASTİ TEDAVİSİ “Ergenlik döneminde olduğu gibi geçici jinekomasti durumu varsa; genellikle üç yıl içinde tedavi edilmeden kendiliğinden iyileşir.

You might be interested:  Soru: Parkinson Hastalığına Hangi Doktor Bakar?

Yalancı jinekomasti nedir?

Halk arasında jinekomasti olarak bilinen erkek meme büyümesi ise ‘ yalancı jinekomasti (psödojinekomasti)’ dir. Çift taraflı büyüme olarak izlenen bu durumda meme dokusu değil yağ dokusu depolanması mevcuttur. Meme büyümesi şikayetiyle başvuran hastaların çoğu yalancı jinekomasti sahibidir.

Jinekomasti ameliyatı devlet karşılıyor mu?

Erkeklerde meme büyüme hastalığı olarak geçen jinekomasti ameliyatı devlet tarafından karşılanmaktadır. SGK bu operasyon için gereken maddi yükte hastalara yardımcı olur.

Jinekomasti zararları nelerdir?

Birçok erkekte jinekomasti kendine güvensizlik, içine kapanıklık ve duruş bozukluklarına sebebiyet verebilir. Jinekomasti tek memede olabileceği gibi her iki memede de görülebilir. Jinekomastide sert ve sıkı dokular oluşur. Kendiliğinden gerileme veya iyileşme mümkün değildir.

Jinekomasti korsesi ne zaman çıkar?

Operasyon sonrası ortalama 3 hafta kadar kullanılacak özel bir jinekomasti korsesi verilmektedir. Bu korse cildin sarkmasını engellerken kanama gibi komplikasyonların da önüne geçer.

Ergenler jinekomasti nasıl geçer?

Makrojinekomasti glandüler doku çapının 5 cm ve üzerinde olmasıdır ve bu durum sıklıkla kendiliğinden gerilememektedir. Olguların çoğunda meme gelişimi ilk 6 ay içinde kendiliğinden gerilerken, %75’i iki yıl içinde, %90’ı ise üç yıl içinde kendiliğinden düzelmektedir.

Jinekomasti ağrısı nasıl olur?

Jinekomasti; erkeklerde meme dokusunun genişlemesi veya şişmesidir. Bir veya iki memeyi etkileyebilmektedir. Çoğunlukla testosteron seviyeleri ile dengesiz veya çok yüksek olan erkek östrojen seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda; meme ağrısı ve hassasiyet sık görülen semptomları oluşturmaktadır.

Jinekomasti ne zaman başlar?

Eğer sağlıkla ilgili ciddi bir problem olursa o zaman müdahale gerekebilir. Erkeklerde özgüven problemine neden olan jinekomasti operasyonu için ergenlik döneminin bitmesi gereklidir. Büyüme 18 yaşına kadar sürmektedir. Jinekomasti operasyonlarının 18 yaşından sonra yapılması uygun olmaktadır.

Jinekomasti kilo verince düzelir mi?

Spor yapmak jinekomasti sorununuzu azaltmaya yardımcı olur ama tamamen geçirmez. Jinekomastiyi oluşturan meme dokusunu spor ile eritmek neredeyse imkansızdır. Eğer kişinin meme bezinde büyüme varsa bunları spor ile eritmek mümkün olmayacağı için mutlaka ameliyat seçeneği değerlendirmek zorunda kalacağız.

You might be interested:  Sık sorulan: Bakırköy Doktor Sadi Konuk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Nasıl Gidilir?

Meme sarkması sporla geçer mi?

Ancak gerçek şu ki, sporla göğüs şekillendirmek neredeyse imkansız denilebilir. Çünkü meme sarkmasının sebebinin temelinde cildin esnekliğini yitirmesi ve meme bezlerinin küçülmesi yatıyor. Spor yaparak, çeşitli egzersizler yaparak meme şekillendirmek, hatta meme sarkmasını ortadan kaldırmak bir hayal.

Jinekomasti Atleti işe yarıyor mu?

Jinekomasti atleti sadece yapısı gereği sıkıdır, bu nedenle sadece giyildiğinde jinekomastinin görünümünü azaltır. Ancak jinekomasti atletini jinekomasti üzerinde işe yaraması mümkün değildir.

Yalancı jinekomasti sporla geçer mi?

Jinekomasti, yalancı jinekomasti spor ile düzelir mi? Jinekomastide, özellikle Yalancı Jinekomastide spor her zaman tavsiye edilir. Ancak “Gerçek Jinekomasti ” olanlar için ameliyat veya ilaç tedavisi etkili bir tedavi için en iyi seçenekler olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]