Soru: Hormon Tedavisi Hangi Doktor?

Bir kadın kendinde hormonal bozukluk belirtileri gördüğü takdirde bir jinekoloji uzmanına görünmelidir. Jinekoloji uzmanları kadınlık hormonlarının değerlendirmesini yaparken vücutta bulunan diğer hormonların bozuklukları için ise endokrinoloji bölümüne gidilmelidir.

Erkek hormon testlerini hangi bölüm yapar?

Endokrinoloji bölümündeki doktor gerekli gördüğü takdirde hormon bozukluğu için yumurtalık ultrasonuna, sol elinin röntgenine, erkeklerde ve kadınlarda kemik yaşına ve kan tahlillerine bakar.

Aşırı tüylenme için hangi doktora gitmeliyim?

Aşırı Tüylenme İçin Hangi Bölüme/ Doktora Gidilir? Aşırı tüylenme şikayeti olan kişilerin sağlık kuruluşlarının dahiliye ( iç hastalıkları) ya da endokrinoloji bölümüne gitmeleri gerekmektedir. Bu duruma neden olan durumlar araştırılır. Eğer gerek görülürse kadın hastalıkları ve doğum bölümüne yönlendirilebilir.

Menopoz tedavisi için hangi doktora gidilir?

JİNEKOLOJİ (KADIN HASTALIKLARI) Meme kanseri, bel soğukluğu, menopoz, rahim kanseri, adet, frengi, anne sütü, düşük, hamilelik, doğum ve gebelik gibi sağlık sorunları gibi hastalıkların tedavisi, jinekoloji (kadın hastalıkları) bölümünde yapılır.

Testosteronu ölçmek için hangi doktora gitmek gerekir?

Testosteron seviyelerinde herhangi bir problemin mevcut olup olmadığının tespit edilebilmesi için bir üroloji uzmanına danışılmalıdır.

Hormon testinde neler belli olur?

Bu test ile büyüme hormonu (growth hormon – GH), prolaktin (PRL), tiroid stimülan hormon (TSH), folliküler stimülan hormon (FSH), lüteinleştirici hormon (LH), adrenokortikotropik hormon (ACTH) ve antidiüretik hormon (ADH) düzeyleri incelenir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Amerikada Doktor Maaşları Ne Kadar?

Kadın Doğum hormon testleri nelerdir?

Hormon Testiyle Neler Anlaşılır?

 • AMH (Anti-Müllerian Hormon ) Adet döneminde herhangi bir günde yapılabilen AMH hormon testi sayesinde yumurtalıkların kapasitesi diğer testlere oranla daha iyi belirlenir.
 • FSH.
 • LH.
 • Prolaktin.
 • Testosteron.
 • DHEAS.

Tüylenme için hormon testi ne zaman yapılır?

Hirsutism tanısı için adetin 2-5. günleri arasında hormon incelemeleri yapılır. Ayrıca bu dönemde yumurtalık ultrasonografisi yapılır. Gerekli olan olgularda daha ileri incelemeler gerekebilir. Tedavi hastadan hastaya farklıdır ve belirti-bulgulara yöneliktir.

Hangi ilaçlar tüylenme yapar?

Kullanılan anabolik steroidler ve bazı antiepileptik ilaçlar ve bazı vazodilatator ilaçlarda tüylenme artışı yapabilmektedir.

Hormon bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Hormon bozukluğu tedavisi, hormondan hormona değişiklik göstermektedir. Lakin genel olarak öncelikle ilaç tedavisine başlanmaktadır. Gerekli ilaç tedavisine ek olarak ise; sağlıklı beslenme, egzersiz yapma, düzenli uyumak gibi doğal çözümlerde önerilmektedir.

Menopoz için hangi bölüme gidilir?

Adet problemleri, doğum kontrolü, cinsellik, menopoz ve kısırlık sorunları bir jinekolog tarafından teşhis ve tedavi edilir; jinekologların çoğu ayrıca doğum öncesi bakım sağlarken, bazıları da birinci basamak sağlık hizmeti sunar.

Menopoza girince doktora gidilmeli mi?

Özer Öztekin, kadınların menopoza geçiş ve sonrası dönemi en sağlıklı şekilde geçirebilmeleri için yılda bir defa doktora gitmeleri gerektiğini bildirdi. Doç. Dr. Öztekin, yaptığı yazılı açıklamada, kadınların 40 yaşından sonra meme röntgeni ve ultrasonografilerini yaptırmaları gerektiğini belirtti.

Menopoz döneminde ne yapmam lazım?

Menopoz dönemine girmek kaçınılmaz olsa da, asla zorlu bir deneyim olmak zorunda değildir. Doğru yaklaşımlar ile, menopoz dönemini huzurlu, rahat ve sağlıklı geçirmek mümkün.

 1. Egzersizi Hayatınızın Bir Parçası Yapın.
 2. Sağlıklı Beslenin.
 3. 3. Hormon Tedavisi (HRT) Hakkında Bilgi Edinin.
 4. Sağlık Kontrollerinizi İhmal Etmeyin.

Testosteron hormonu az olursa ne olur?

Testosteron seviyesinin normalden az olması kemik yoğunluğunda azalmaya, erkek kaynaklı infertiliteye, depresyona, obeziteye, empotansa ve kas kitlesinin kaybına neden olabilir. Vücutta artan yağ oranına bağlı olarak erkeklerde kalp hastalıkları ve diyabet gibi sistemik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

You might be interested:  Sık sorulan: Doktor Olmak Nasıl Birşey?

Serbest testosteron nasıl artırılır?

Testosteron Nasıl Artar? Testosteron Miktarını Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

 1. Egzersiz yapmak ve ağırlık kaldırmak.
 2. Dengeli bir şekilde protein, yağ ve karbonhidrat tüketmek.
 3. 3. Stres ve kortizol düzeylerini en aza indirmek.
 4. D vitamini almak.
 5. 5. Gıda takviyelerini bilinçli bir şekilde kullanmak.

Testosteron fazlalığı nasıl anlaşılır?

Testosteron fazlalığının ilk belirtileri yüzde sivilceler çıkması, her iki meme arasında, göbekte, kalça üzerinde ve bacakların üst kısmında sert, siyah ve kalın kılların çıkmasıdır. Hormon problemleri nedeni ile gelişen kıllarda devamlı hormon uyarısı olduğundan epilasyon iyi sonuç vermez.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]