Soru: Göbek Fıtığı Hangi Doktor Bakar?

Fıtık şikayetlerine genel olarak ortopedi bölümü bakar. Bel, boyun, kasık ya da göbek kısmında meydana gelen fıtık belirtileri ortopedi uzmanı tarafından takibe alınarak, şikayetlerin fıtık olup olmadığı eğer fıtık ise hangi aşamada olduğunun tespit edilmesi için bir takım tıbbi işlemleri yapılıyor.

Göbek fıtığı hangi cerrahi?

Genel olarak fıtığın boyutu 3 santimetreden daha küçük ise açık göbek fıtığı ameliyatı tercih edilmektedir. Daha büyük boyutlarda ise laparoskopi yöntemi tercih edilmektedir. Laparoskopik yöntemle tedavi edilen hastaların iyileşme süreci daha rahat ve konforlu olmaktadır.

Göbek fıtığı kendiliğinden geçer mi?

Bebeklerde göbek fıtığı çok yaygın olarak görülür ve zararsızdır. Genellikle ilk iki yaş içerisinde herhangi bir cerrahi müdahale ve tedavi gerektirmeden fıtık kendiliğinden kapanır, çok nadir olarak kapanma süreci beşinci yaşa kadar devam eder.

Göbek fıtığı ameliyatı olmazsa ne olur?

Boğulmuş fıtık kesesi içinde eğer barsaklar kalmışsa bu durum daha da tehlikelidir ve acil ameliyat gerektirir. Bağırsak düğümlenmesi şiddetli ağrı, bulantı kusma ve gaz dışkı çıkaramama ile aniden ortaya çıkar. Tedavi edilmediği veya gecikme olması durumunda insan hayatını tehlikeye sokan bir klinik tablo oluşur.

You might be interested:  Soru: Doktor Olmak Isteyenler Nasıl Çalışmalı?

Göbek fıtığı ağrısı nasıl olur?

Göbek fıtığının en önemli belirtisi göbek bölgesinde dışarıya doğru gelişen şişlik ve şekil bozukluğudur. Şişen bölgenin etrafında baskı hissi ve ağrı da fıtık belirtileri arasındadır. Hastanın şikayetleri fiziksel aktivite ile birlikte artar. Göbek fıtığı içinde genellikle ince bağırsak ve karın içi yağ dokusu vardır.

Göbek fıtığı ameliyatı sonrası kaç gün rapor verilir?

Genel olarak laparoskopik ameliyat sonrası 1 ila 3 gün, açık ameliyat sonrası 5 ila 10 gün içinde iş yerinizde olabilirsiniz.

Göbek fıtığı ilaçla tedavi edilir mi?

Göbek fıtığının ilaçla küçültülmesi, düzeltilmesi, yok edilmesi mümkün değildir. Aksine beklemek fıtığın daha büyük bir hal almasına neden olabilir. Tek tedavi yöntemi ameliyattır. Yenidoğan çocuklarda göbek fıtığının 2.5 yaşına kadar kapanması mümkün olabilmektedir.

Göbek fıtığının ameliyatsız tedavisi var mı?

Karın fıtıklarının cerrahi müdahale dışında tedavisi yoktur ve zaman içinde büyüklükleri artar. Size zayıflamanızı tavsiye ederim ama kilo vermeniz, fıtığınızın düzelmesini sağlamaz.

Göbek fıtığı ne zaman tehlikeli?

Göbek fıtığı hamilelerde ve bebeklerde kendiliğinden geçeceğinden bir tehlike oluşturmaz. Göbek fıtığı belirtileri arasındadır. Eğer göbekte oluşan şişlik geri itildiğinde tekrar aynı şeklini alıyorsa fıtık olduğu anlaşılabilir. Bu durumda uzmana başvurulması gereklidir.

Göbek fıtığı sporla geçer mi?

Kasık, göbek, uyluk ve karın fıtıkları karın duvarındaki zayıf bir noktadan yumuşak doku dışarı çıktığında oluşur. Fıtık karın bölgesinde basıncın artmasıyla kötüleşebilir ancak egzersiz yapmak mümkündür. Hatta bazı fıtık egzersizleri sayesinde fıtığın kötüye gitmesi önlenebilir.

Göbek fıtığı ilerlerse ne olur?

Eğer göbek fıtığı tedavi edilmezse bağırsaklarda tıkanmaya yol açabilir. Kusma ve karın şişliği hali ile fıtık boğulması ortaya çıkmaktadır.

Göbek fıtığı ameliyatı ne kadar sürer?

Ortalama 30 ila 60 dakika arasında bir sürede bitirilen göbek fıtığı ameliyatında süre kişinin daha önce karın ameliyatı geçirip geçirmediğinden tutunda yamanın büyüklüğüne göre her açıdan değişebilir. 2 saat sonra su içmeye başlayan hasta daha sonra akşam yemeğini yer ve biraz yürütülür.

You might be interested:  Soru: Doktor Nasıl Bir Meslektir?

Fıtık tedavi edilmezse ne olur?

Bel ağrısı, belde kasılma, bacakta uyuşma, karıncalanma, topallama, bel fıtığının en önemli belirtileri. Fıtığa erken müdahalenin önemine parmak basan Dr. Doğan, “Gerekli müdahaleler yapılmazsa, zamanla düşük ayak ve idrar kaçırma gibi şikayetlere yol açabilir” dedi.

Göbek fıtığı ameliyatı ne kadar sürede iyileşir?

Yaranızda ve göbek çevresinde hafif şişlikler olabilir. Bu sorun büyük fıtıklarda daha belirgin olup, hastanın kişisel yanıtına göre 2 gün ile 2 hafta arasında bir sürede düzelecektir. Aynı şekilde, bazı morluklar da görebilirsiniz; bunlar da zamanla solarak 3 haftada tamamen kaybolacaktır.

Göbek deliği ağrısı neden olur?

Göbek çevresinde oluşan ağrıların bazı nedenleri bulunuyor. Bu nedenlerden birisi de enfeksiyon hastalıklarıdır. Gün içerisinde tüketilen bazı gıdalardan dolayı ağrılar daha fazla şiddetlenebilir. Mide enfeksiyonları da göbek çevresinde ağrı oluşmasına neden olabiliyor.

Bebeklerde göbek fıtığı ne zaman tehlikeli?

Bebeklerde göbek fıtığı varlığı acil bir durum olmayıp, takip gerektirir. Göbek fıtıklarının büyük çoğunluğu 2 yaşına kadar kendiliğinden küçülüp kapanabilir. Tam kapanma olmayanlar da hemen ameliyat edilmez ve küçülme devam ediyorsa 4 – 5 yaşına kadar takip edilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]