Soru: Göbek Deliğinden Kan Gelmesi Hangi Doktor?

Göbek deliği iltihabı yaşayan kişiler genel cerrahi bölümündeki doktorlara gidebilirler. Göbek deliği iltihabına genel cerrahi bölümü bakar.

Göbekten kan gelirse ne olur?

Göbek kanaması olarak da bilinen göbek deliğinden kan gelmesi bir çok farklı nedenden kaynaklanabilir. En yaygın görülen nedeni ise göbek deliği enfeksiyonudur, fakat göbek deliği çevresindeki mantar üremesi de kanamaya yol açabilmektedir. Göbek kanaması bazen de yaralanma sonucu meydana gelebilir.

Göbek deliğinden sıvı gelmesi ve kokması nasıl geçer?

Göbek deliğiniz üzerine ve iç kısmına düzenli bir şekilde süreceğiniz bakteri giderici antibiyotik içeren kremler sayesinde göbeğinizden çıkan pis kokulu enfeksiyonlu akıntıdan kurtulabilirsiniz.

Göbek iltihabı nasıl tedavi edilir?

Göbek iltihabının medikal tedavisi için antibiyotik ve analjesik ilaçlar kullanılabilir. Bazen göbek deliğindeki deri laserasyon ve erozyonları için gümüş nitratlı kalem kullanılır. Fakat cerrahi müdahale, genelde komplikasyonlar geliştiğinde uygulanır.

Göbek deliği kanaması neden?

Uzmanlara göre göbek bağı düştükten sonra kanmanın nedeni olarak göbek bağındaki kanamanın pıhtılaşmaması veya K vitamini eksikliğinden meydana geldiği düşünülmektedir. Göbek bağında oluşan bu kanama sızıntı şeklinde meydana gelir ve tıbbi yardım almadan kendiliğinden durabilir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Yardımcı Doçent Doktor Nasıl Olunur?

Göbek deliğinden iltihap ve kan gelmesinin sebebi nedir?

Özellikle çocuklarda ortaya çıkan göbek deliği iltihabının pek çok nedeni olabilir. Özellikle kötü hijyen alışkanlığı, yapısal bir biçimde göbek çukurunun dar olması, piercing kullanımı, aşırı şekilde kilo alınması, aşırı terleme ve göbek deliğinin çok fazla kurcalanması sonucunda göbek deliğinde iltihap oluşabilir.

Göbek deliğinden sıvı gelmesine ne iyi gelir?

1 tatlı kaşığı zeytinyağına 4-5 damla organik çay ağacı yağı ekleyip karıştırın. Pamuğu bu karışıma batırıp, enfekte bölgeye sürüp 10 dk bekleyin, ardından nazikçe silin. Şifa buluncaya kadar günde 2-3 kez tekrarlayın. Beyaz sirke, göbek enfeksiyonu dolayısıyla meydana gelen akıntıyı tedavi etmek için çok etkilidir.

Göbek deliği nereye bağlanır?

Göbek kordonu fetüse karnın içinden girer ve ikiye ayrılır. Biri karaciğerde hepatik portal veni ile birleşir, diğeri ise inferiorvena kava ile kalbe bağlanır. Bu iki dal, fetüsün vücudunda bir devre oluşturur ve dışarıdaki göbek kordonuna yeniden bağlanır. Bebek doğduktan sonra kordon kesilir.

Göbek deliğinin içi nasıl temizlenir?

Bunun için eşit derecede etkili olabilecek iki farklı yöntem bulunuyor. Tuzlu su: 1 çay kaşığı yemek tuzunu 1 bardak sıcak suya ekleyerek bir solüsyon hazırlayın. Parmağınızı veya bir lif kullanarak göbek deliğinizin içini solüsyonla hafifçe ovalayın. Biraz bekledikten sonra bölgeyi durulayıp nazikçe kurutun.

Bebeklerin göbeği neden kokar?

Ter, kir, bakteri ve giysilerin tüyleri göbekte birikip,zamanla kötü kokuya neden olabilir. Yenidoğan bebeklerdeki göbek kordonu güdüğü de, yaşamın ilk birkaç haftasında göbek bölgesindeki iyileşme sürecinde, hafif nahoş bir koku yayabilir.

Göbek bağı enfeksiyonu nasıl anlaşılır?

Eğer göbek bağından yeşil akıntı ve/veya pis koku geliyorsa çevresinde kızarıklık veya şişlik oluşuyorsa bu bebeğinizde omfalit ( göbek deliği iltihabı) işaretidir. Hiç zaman kaybetmeden doktora başvurun. Ayrıca erken veya geç düşen göbek bağı enfeksiyon için müsait bir ortam yaratmaktadır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Nasıl Doçent Doktor Olunur?

Göbek deliği enfeksiyonu nedir?

Anatomik olarak göbek deliğinde (umblikus) oluşan yangılar, göbek deliği enfeksiyonu (omfalit) olarak adlandırılmaktadır. Yapısı gereği bakterilerin ve mantarların kolaylıkla çoğalabileceği bir yer olan göbek deliğinde ortaya çıkan enfeksiyonlar her yaşta görülebilir.

Bebeklerde göbek iltihabı nasıl anlaşılır?

O halde, bebeklerde göbek deliği iltihabının belirtilerine geçelim;

  1. Göbek deliği ve çevresinde şişkinlik ve kızarıklık,
  2. Göbek deliği ve çevresinde hassasiyet,
  3. Göbek deliğinde kötü koku,
  4. Göbek deliğinden iltihap gelmesi (kanlı ve irinli akıntı),
  5. Göbek deliğinde kanama,
  6. Göbek deliğinde kararma.

Göbek deliği ne işe yarar?

Göbek sözcüğü ile özellikle karın bölgesi kilolu olan kimselerde göbek çukurunun (deliğinin) etrafındaki bölge de kastedilir. Göbek bağı, anne ve cenin arasında bulunan; besin, oksijen, karbon monoksit ve dışkı transferini sağlayan organdır.

Yenidoğan bebeklerde göbek kanaması neden olur?

Göbek bağı kanamasının sebeplerinden biri “K vitamini eksikliği” olabilir. Doktorlar bu gibi durumlarda K vitamini takviyesi yaparak, kanamanın önüne geçebilir. Göbek bağı kordunu düştükten sonra, kanama devam ederse en kısa sürede konusunda uzman bir doktora danışılması tavsiye edilir.

Göbek deliğinden gelen koku nedir?

GÖBEK DELİĞİ KOKUSU NEDENLERİ Yetersiz hijyen, bölgenin hava almaması, ölü deri hücreleri ve tüy birikintileri göbek deliğinde bakteri gelişimine neden olur. Bu atıklar uzun zaman göbek deliğinde beklerse göbek taşı bile oluşturabilirler. Göbek deliğinde oluşan kötü koku zamanla enfeksiyona dönebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Soru: Apandisit Ameliyatını Hangi Doktor Yapar?

Standart tedavi bu ekin (dokunun) cerrahi olarak çıkarılmasıdır. APANDİSİT TEŞHİSİ İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLİR? Apandisit hastalığı için hastanelerin Genel Cerrahi polikliniklerine başvuru yapmak ve bir genel cerrahi uzmanına muayene olmak gerekmektedir. Contents1 Apandisiti doktor nasıl anlar?2 Apandisit kaç mm olursa ameliyat olur?3 Apandisiti evde nasil anlariz?4 Apandisit şüphesi konulan hastaya neler yapılmaz?5 Apandisit patlaması kaç […]