Soru: Gebelikte Doktor Kontrolleri Ne Sıklıkla Olmalı?

Herhangi bir risk faktörü olmayan anne adayı hiçbir şikayeti olmasa bile ideal olarak 28. gebelik haftasına kadar dörder haftalık, 28-36. haftalar arasında ikişer haftalık aralıklarla, 36. haftadan doğuma kadar ise haftalık olarak doktor kontrolüne gelmelidir.

Gebelik takibi ne sıklıkla yapılmalı?

Gebelik takiplerinin sıklığı nasıl olmalıdır? Bebek tekse ilk 3 ay, 2-3 haftada bir takip uygundur. Daha sonra aylık takibe devam edilir. Çoğul gebelik, annede mevcut hastalık ve tekrarlayan düşük durumlarında ise sık aralarla takibe devam edilir.

Gebeliğin kaçıncı ayında doktora gidilir?

İşte anne adaylarına öneriler! Doktora ne sıklıkla gitmem gerekir? Yaklaşık 40 hafta sürecek gebelik maratonunun ilk 28 haftasında ayda bir, 36. haftaya kadar 2 haftada bir ve 36-40. haftalarda ise haftada bir kontrol gereklidir. Gebe olduğunuz öğrenir öğrenmez doktorunuza başvurun.

32 haftadan sonra ne kadar sıklıkla doktora gidilir?

Bu haftadan sonra doktor kontrolleriniz sıklaşacaktır. Bu hafta itibarı ile yaklaşık olarak iki haftada bir kontrole gitmeniz gerekecek. Doğum gerçekleşene kadar bu durum bu şekilde devam edecektir.

Hamilelikte en geç ne zaman doktora gidilmeli?

Hamilelik belirtileri olduğunda veya testler olumlu çıktığında doktora gidilmeli. Kontrollerin sıklığı için bir standart yok. Ancak 12-13-21 ve 24’üncü haftalarda ve doğum öncesi dönemlerde doktorunuza gidin.

You might be interested:  Sık sorulan: Torasik Outlet Sendromu Hangi Doktor Bakar?

Hangi haftalarda kontrole gidilir?

Herhangi bir risk faktörü olmayan anne adayı hiçbir şikayeti olmasa bile ideal olarak 28. hamilelik haftasına kadar dörder haftalık, 28-36. haftalar arasında ikişer haftalık aralıklarla, 36. haftadan doğuma kadar ise haftalık olarak doktor kontrolüne gelmelidir.

Hamilelik takibi ne zaman başlar?

Sağlık Bakanlığının “Doğum Öncesi Bakım Yönetim Rehberi”ne göre gebeliğin ilk 14 haftası içerisinde ilk takibin yapılması ve takip için doktorun hastaya 30 dk. zaman ayırması önerilmektedir. Eğer gebe 14. gebelik haftasından sonra gelmişse gebelik haftasına bakılmaksızın ilk takip olarak değerlendirilir.

Hamile olduğunu öğrendikten sonra nelere dikkat edilmeli?

Şu ana kadar uygulamıyor bile olsanız sağlıklı yaşam alışkanlıklarına geçmek zorundasınız. Dengeli ve sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, düzenli uyku bunların başlıcalarıdır. Gebeliğe özel multivitamin ya da folik asidinizi de alıyor olmalısınız. Gebelik doğal bir dönem olduğu için kendinizi eve kapatmanız gerekmez.

Sağlık ocağı gebelik takibi nedir?

Aile Sağlığı Merkezinde gebelik boyunca dört kez izlem için (ilk gelişten sonra üç kez) çağrılacaksınız. Boyunuz, kilonuz, Kan Laboratuvar değerleri, bebek kalp sesleri rutin takip edilecek, iki kez Gebe -Tetanoz aşısı yapılacaktır.

Hamilelikte hangi durumlarda doktora gidilmeli?

Enerjisi gebelik öncesinden bile daha fazladır. Cinsel isteği artar. Bu dönemde oluşabilecek acil durumlar; bulantı- kusma, idrar yaparken yanma, vajinal kanama ve kasık ağrısıdır. Bu dönemde vajinal kanama olması kesinlikle doğal değildir ve mutlaka gecikmeden doktora muayene olunması gerekir.

Gebeliğin kaçıncı haftasında vajinal muayene yapılır?

Çatı muayenesi gebeliğin son haftalarında (37 haftadan sonra) annenin pelvis kemiklerinin (çatı kemiklerinin) yani doğum yolunun değerlendirilmesi için yapılır, vajinal yolla yapılan bu muayeneye halk arasında alttan muayene de denir.

Gebelikte ultrason ne sıklıkta olmalı?

Özellikle doppler çok gerekmedikçe hamileliğin 10-12. haftaları arasında kullanılmamalıdır. Anne adayı gerekmedikçe ultrasona girmemeyi doktoruna talep edebilir mi? Gelişmiş ülkelerde ultrason muayenesi, normal giden hamileliklerde genellikle 3 kez yapılır.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Makat Hangi Doktor Bakar?

Normal bir gebelik kaç hafta sürer?

Çoğu hamilelik yaklaşık 40 hafta sürer (veya gebe kaldıktan sonra 38 hafta ), bu nedenle genellikle son doğum tarihinizi tahmin etmenin en iyi yolu, son adet döneminizin (SAT) ilk gününden itibaren 40 hafta veya 280 gün saymaktır.

3 haftalık gebelik belirtileri nelerdir?

Mucizenin ilk haftası, 3.haftadır. İçinizde 9 ay boyunca büyüteceğiniz bir embriyo var. Büyüklüğü iğne ucu kadar inanabiliyor musunuz? Bu süreçte mide bulantısı, kusma, kokulara karşı hassasiyet, ağızda metalik bir tat, aşerme, aşırı uyku hali, sık sık idrara çıkma gibi durumlar gelişebilir.

Gebelikte ilk doktor muayenesi ne zaman olmalı?

Gebelik Sonrası İlk obstetrik takibin 10. gebelik haftasından önce olması önerilmektedir.

4 haftalık gebelik belirtileri nelerdir?

4 haftalık bebek henüz embriyo halindedir. Bölünerek hücre sayısını hızla arttırır ve değişik görevler üstlenecek şekilde farklılaşır. Ayrıca bu dönemde bebeğe ileride oksijen ve besin sağlayacak olan plasenta da gelişmeye başlar. Hamilelikte en çok merak edinilen konulardan biri de bebeğin cinsiyetidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]