Soru: El Titremesi Hangi Doktor Bakar?

El titremesi doktora gitmenizi gerektirecek kadar büyük bir sorun halini aldıysa, nöroloji bölümüne gitmeniz gerekecektir. El titremesi tıpta tremor olarak da bilinmektedir. Yalnızca eller değil, vücudun belli bir bölümü istemsiz ve ritmik bir şekilde hareket ederse bu duruma tremor adı verilir.

Heyecandan el titremesi hangi doktora gidilir?

Bazı titreme türleri kalıtsaldır, başkalarının bilinen bir nedeni yoktur. El titremesi için nöroloji bölümüne gidilmeli.

El titremesi hangi hastalığın belirtisidir?

El titremesinin bir diğer türü olan esansiyel tremor ise en yaygın görülen hareket bozukluğudur. Çoğunlukla tek taraflı olarak başlayan titreme, bir süre sonra diğer elde de görülür.

Genç yaşta el titremesi neden olur?

Genç yaşlarda görülen titremenin nedeninin heyecan, stres veya sıkıntı olabildiğini ifade eden Erdoğan, ” El titremesi birçok hastalığın habercisidir. Bu nedenle çok önemsenmelidir. Gençlerdeki el titremeleri guatr, vitamin eksikliği ve ailesel bazı tip hastalıkların da belirtisidir.

Vücutta titreme ve halsizlik neden olur?

Günlük hayatta stres, sıkıntı, aşırı kafein tüketimi, yorgunluk vücutta titremeye yol açar. Tıptaki adı Tremor olan titreme, beynin kas hareketini kontrol eden kısmındaki bir problem sonucunda ortaya çıkar.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Elde Uyuşma Hangi Doktor?

El titremesi nasıl geçer evde?

El Titremesi Nasıl Önlenir?

 1. Beslenme önemli: Beslenmenize dikkat edin.
 2. Strese yer yok: Strese bağlı yaşanan el titremesinin tek çözümü vardır: Stresten uzak kalmak.
 3. Spor alışkanlığı: Boş zamanlarınızda el titremesi egzersizleri yapın.
 4. Kafein azaltılmalı: Günlük kafein alımını sınırlandırın.

Üşüme titreme için hangi doktora gidilir?

Öncelikle üşümenin altında yatan sorunun bulunması ve ardından giderilmesi için; dahiliye ve iç hastalıkları uzmanına başvurmak gerekir.

Aşırı titreme ne iyi gelir?

Titremeye İyi Gelen Diğer Unsurlar

 • Yaşam tarzını değiştirmek.
 • Stres kaynaklarını hayattan çıkarmak.
 • Spor yapmak.
 • Kafein ve alkol tüketimini azaltmak.
 • Basit şekerlerden, ağır beslenmeden uzak durmak.
 • Nikotin bağımlılığına son vermek.

El ve ayak titremesi hangi bölüm bakar?

El Titremesi İçin Hangi Doktora Gidilir? El titremesi doktora gitmenizi gerektirecek kadar büyük bir sorun halini aldıysa, nöroloji bölümüne gitmeniz gerekecektir. El titremesi tıpta tremor olarak da bilinmektedir.

El titremesinin tedavisi var mı?

Tremor, her zaman ciddi bir durumun göstergesi değildir. Ancak bazı durumlarda, kişideki ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Titreme, çoğu zaman kolayca tedavi edilemez. Ancak, genellikle herhangi bir tedaviye gerek olmadan kendi kendine kaybolur.

El titremesi cerrah olmaya engel mi?

Yetenekli bir cerrahın kötü ameliyat yapma şansı tabii ki daha azdır ama dünyanın en iyi cerrahının bile bazı durumlarda eli titreyebilir. “Eli titreyen cerraha kimse güvenmez” deniyor ama şu anda bağırsak nakli konusunda dünyanın bir numarası olan cerrahı, eskiden asistan olarak bile ameliyata almıyorlarmış.

Esansiyel tremor neden olur?

Esansiyel Tremorun nedeni tam olarak bulunamamıştır ancak genetik olduğu düşünülmektedir. Genellikle ailede birden çok kuşakta bu rahatsızlık görülür. Esansiyel titreme, inme hariç tüm nörolojik hastalıkların en sık görülenidir. Parkinson hastalığından daha yaygındır.

You might be interested:  Sık sorulan: Neurontin Ilaç Hangi Doktor Yazar?

El titremesi için hangi ilaç kullanılır?

Esansiyel tremor tedavisinde propranolol ya da primidone gibi ilaçlar kullanılabilir. İlaçtan yeterince yarar sağlanamazsa ve tremor şiddetli ise derin beyin stimülasyonu denen bir yöntemle cerrahi olarak da tedavi edilebilir.

Halsizlik için ne yapmalı?

Halsizliğe ne iyi gelir?

 • Fındık: Fındık besin değeri yüksek gıdalar arasında yer almaktadır.
 • Ceviz: Halsizliğe iyi gelen bir diğer besin ise cevizdir.
 • Çörek Otu: Eğer gün içinde yoğun bir şekilde halsizlik şikayeti yaşıyorsanız çörek otu tüketmek derdinize deva olacaktır.

Mide bulantısı ve üşüme neyin belirtisi?

Norovirüs enfeksiyonu; mide, ince ve kalın bağırsaklarda iltihaplı bir hastalık olan mide gribine sebep olur. Bu hastalığın belirtileri; bulantı, kusma ve/veya kramplı ishaldir. Bazı insanlarda baş ağrısı, ateş/ üşüme ve kas ağrılarına da sebep olabilir. Belirtiler genellikle kısadır ve yalnızca 1-2 gün sürer.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Soru: Apandisit Ameliyatını Hangi Doktor Yapar?

Standart tedavi bu ekin (dokunun) cerrahi olarak çıkarılmasıdır. APANDİSİT TEŞHİSİ İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLİR? Apandisit hastalığı için hastanelerin Genel Cerrahi polikliniklerine başvuru yapmak ve bir genel cerrahi uzmanına muayene olmak gerekmektedir. Contents1 Apandisiti doktor nasıl anlar?2 Apandisit kaç mm olursa ameliyat olur?3 Apandisiti evde nasil anlariz?4 Apandisit şüphesi konulan hastaya neler yapılmaz?5 Apandisit patlaması kaç […]