Soru: Damar Sertliğine Hangi Doktor Bakar?

İşte, merak ettiğiniz “Damar sertliğine hangi bölüm bakar?” sorusunun cevabına geldik. Damarlarla ilgili sorunlara kalp ve damar cerrahisi bölümü bakar.

Damar tıkanıklığı belirtileri için hangi doktora gidilir?

Şah damarı tıkanıklığı teşhisi ve tedavisi için sağlık kuruluşlarının nöroloji bölümüne başvurmak gerekir. Şah damarlarında darlık ya da tıkanıklığın stent ile tedavisi ise girişimsel nöroradyoloji veya kalp damar cerrahisi uzmanı hekimler tarafından yapılır.

Damar sertliği nasıl belli olur?

DAMAR SERTLİĞİNİN BELİRTİLERİ Baş dönmesi, baş ağrısı, titreme, beyinde geçici görme kaybı, yürürken sendeleme, düşünme ve öğrenme gücünde zayıflama, sinirlilik veya damarın sertleştiği bölgelerde ağrılar diğer belirtiler olarak ortaya çıkabilir.

Damar sertliği için ne yapmalı?

Sebze-meyve ağırlıklı, az et, çok balık tüketen Akdeniz tipi beslenme tarzı ve düzenli egzersiz sayesinde damar sağlığı korunabilir. Katı yağı bırakıp daha fazla zeytinyağı, farklı sebze-meyvelerin bol tüketimi, bol bol balık, fındık ve ceviz gibi gıdaları yemek gereklidir.

Boyun damar sertliği için hangi doktora gidilir?

Boyun ağrısı için hastanelerin ortopedi veya fizik tedavi polikliniklerine başvurmak gerekir.

Beyinde damar tıkanıklığı hastalığının belirtileri nelerdir?

Beyin damarı ve şah damarı tıkanıklığında görülebilen belirtiler; Ani görme kaybı Bulanık görme. Vücudun bir yarısında uyuşma, karıncalanma, kuvvet kaybı ve hissizlik.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Ayak Nasırlarına Hangi Doktor Bakar?

Bacaklarda damar tıkanıklığı belirtileri nelerdir?

​​​​​ Bacak damar tıkanıklığında görülen belirtiler;

 • Uylukta, baldırda ya da bacakta başlangıçta yürümekle ortaya çıkan kramp şeklinde ağrı
 • İleri aşamada istirahat durumunda da ağrı
 • Yürüme güçlüğü
 • Merdiven çıkmada güçlük.
 • Ayaklarda soğukluk ve morarma.
 • Ayaklarda ve bacaklarda geçmeyen yaralar.
 • Kangren.

Damar sertliği tehlikeli midir?

Damar sertliği, kalp krizi, felç ve hatta ölüm gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Damar sertliğinin ilk belirtileri, arter duvarında beyaz kan hücrelerinin izleri ile ergenlik döneminde gelişmeye başlayabilir.

Damar damar üstüne gelince ne olur?

Genellikle akut şekilde sinsice meydana gelir, ani gelişimi söz konusu olduğundan, hızla ağrı oluşumu damar üstünde gelişir. Genel olarak damarların üst üste bindiği bölgede şiddetli morarma ve kızarma gözlenmektedir. Kronik bir hal alan bu durum ciddi sağlık habercisi olabilir.

Damar sertliği öldürür mü?

Boyun damarlarında görülen damar sertliği, zaman içerisinde beyne giden damarların daralmasına, beynin beslenememesine, felçlere hatta ani ölümlere yol açabilir.

Damarları hangi bitki temizler?

En İyi Damar Açıcı Bitkiler

 • Zencefil.
 • Sarımsak.
 • Zerdeçal.
 • Yaban Mersini.
 • Keşişkülahı

Damar sertliği geriler mi?

Damar sertliğinin tedavisi ne yazık ki yoktur. Hiçbir tedavi damar sertliğini engelleyemez ve geriye çeviremez. Bu yaşlılık ya da saçımızın ağarması gibidir.

Boyun damar ağrısına hangi bölüm bakar?

Boyun ağrıları ufak egzersizler ile geçebilir. Fakat dinlenmelere rağmen uzun süre boyunca geçmeyen boyun ağrıları için mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır. Bunun için hastanelerin Fizik tedavi bölümlerine veya Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümüne başvurulmalıdır.

Boyunda damar sertliği nedir?

Boyun damarlarında görülen damar sertliği, zaman içerisinde beyne giden damarların daralmasına, beynin beslenememesine, felçlere hatta ani ölümlere yol açabilir. Yine boyun damarlarındaki sertlik, görme, işitme ve konuşma bozukluklarına, bayılmalara neden olabilir.

You might be interested:  Varis Muayenesi Hangi Doktor?

Boyun damar daralması nedir?

Şah damarı darlıkları veya tıbbi adıyla Karotis stenozları boyundaki karotis arterinin (Şah damarı ) daralmasını veya tıkanmasını tanımlar. Karotis arteri beyine kan sağlayan ana damardır. Bu tıkanmanın nedeni aynı zamanda ateroskleroz da denilen birbiri üzerine birikerek plak oluşturan yağlardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]