Soru: Dalak Hangi Doktor Bakar?

DALAK AĞRISINA HANGİ BÖLÜM BAKAR? Dalak ile ilgili rahatsızlıklarda başvurmanız gereken bölüm Hematoloji kliniğidir. Hastalığın saptanması durumunda seviyesine ve nedenine bağlı olarak Dâhiliye ya da Genel Cerrahi bölümleri de gerekli test ve kontrolleri yapabilir.

Dalak ağrısı nasıl hissedilir?

Dalak büyümesi bazı durumlarda semptom göstermese de bazen aşağıda sıralanan belirtiler gözlenebilir:

  • Sol üst karın bölgesinde sol omuza yayılabilen ağrı hissi.
  • Mide üzerine baskı yapmasından dolayı yemek yemeden ya da az yemek yedikten sonra şişkinlik hissetmek ya da kolay doymak.
  • Anemi (kansızlık)
  • Yorgunluk.

Dalak alinmasinin sebebi nedir?

ilaç tedavisine yanıt alınamayan, ilaç tedavisi sonrası tekrar eden,yan etkiler nedeniyle ilaç kullanamayan ITP’li hastalarda, dalak alınmalıdır. Ayrıca hemolitik anemi yani alyuvarların yıkılmasıyla seyreden ve ileri düzeyde kansızlığa neden olan hastalıkta da dalağı almak gerekebilir.

Dalak ağrısı nerede hissedilir?

Dalak ağrısı karnımızın sol alt tarafında nefes alıp verirken hissedilen bir ağrıdır.Bu ağrının nedenlerini bir türlü çözemeyiz.

Dalak Alinirsa sağlıklı yaşanır mi?

Dalaksız normal hayat mümkündür Dalak hayati bir organ olmadığından dalağı çıkarılmış olanlar normal bir ömür sürebilirler. Dalağın vazifeleri vücudun diğer lenf dokusu sistemi tarafından üstlenilir. Dalaksızları bekleyen en büyük tehlike hayati önemi olan kapsüllü bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlardır.

Dalak kanseri belirtileri nelerdir?

Dalak kanserleri genellikle vücutta başka bir organda başlayan kanserin dalağa sıçramasıyla oluşur. Belirtileri tümör büyüyüp çevre organlara bası yapmaya başlayınca ortaya çıkar. En sık belirtisi karın ağrısıdır. Halsizlik, gece terlemesi, kilo kaybı, karında şişkinlik, kolay morarma gibi belirtirler ortaya çıkabilir.

You might be interested:  Makat Kaşıntısına Hangi Doktor Bakar?

Dalak sağ tarafta mı sol tarafta mı?

Dalak, karnın sol üst tarafında ve kaburgaların altında yumruk büyüklüğünde bir organdır. Dalak, enfeksiyonla savaşan ve vücut sıvılarını dengede tutan lenfatik sistemin bir parçasıdır.

Aksesuar dalak ne demek?

Halk dilinde anlatayım: Mini minnoş dalaklara aksesuar dalak denir. Aksesuar dalak, normal dalaktan tamamen bağımsız olan irili ufaklı dalakçıklardır. Bunlar sıklıkla gerçek dalağın çevresinde yerleşmekle birlikte, karnın içinde herhangi bir yerde olabilirler.

Dalak hangi sistemde yer alır?

Dalak organı özelikle bağışıklık sistemi açısından son derecede önemli bir organdır. Vücudumuzda bulunan lenf sisteminin bir parçası olarak dalak bilinmektedir.

Dalak olmasa ne olur?

Dalak çıkarılırsa kişi ölmemektedir, yani dalaksızlık hayatla bağdaşan bir durumdur. Kan hücrelerinin aşırı derecede azaldığı durumlarda, büyüyen dalağın hastayı çok rahatsız ettiği bazı hastalıklarda dalak çıkarılarak hastanın rahatlaması sağlanabilir.

Dalak ameliyatı zor mu?

Buna karşın, dalak kisti nedeniyle leğen kemiğine uzanacak ölçüde büyümüş bir dalağın çıkartılması zor olabilir. Ne olursa olsun, bu konuda tecrübeli olan cerrahlar için dalak ameliyatı zor bir ameliyat değildir.

Midesi alınan bir insan yaşayabilir mi?

Bir insan, midesi olmadan da yaşamını sürdürebilir. Hastanın yaşam konforu açısından, midesinin bir kısmının ya da tamamının alınması arasında çok fazla fark yoktur. Her iki durumda da beslenme sorunları ortaya çıkar ve hasta kilo kaybeder.

Dalak kendini yeniler mı?

Dalağı alınanın sürekli aşı olması gerekir Dalak yırtılması sonucu kısmen veya tamamen alınabilir. Karaciğerin aksine dalak kendini yenileyemez. Dalak alındığında vücut enfeksiyonlara karşı daha hassas hale gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]