Sık sorulan: Zona Hastalığı Hangi Doktor?

Zona Hastalığı Tedavisi için Hangi Doktora Gidilmelidir? Zona, cilt üzerinde çeşitli belirtilerle kendini gösteren bir hastalık olduğundan, zona tedavisinde bir dermatoloji polikliniğine başvurulması önerilir.

Zona deride iz bırakır mı?

Hatta zamanla bu kabarcıklar iltihaplı hale dönüşebilmektedir. Zonanın tutulum gösterdiği bölgede bulunan lenf bezleri şişip ağrıyabilir. Zona atakları genellikle 2 ila 4 hafta içinde iyileşebilmektedir. Zona çoğunlukla iz bırakmaz ama iltihaplanır ve yara halini alırsa iz kalma ihtimali de vardır.

Zona banyo yapılır mı?

Zona hastalığı sürecinde soğuk bir banyo yapmak veya oluşan kabarcıklara soğuk, ıslak kompres uygulamak kaşıntı ve ağrıyı hafifletebilir. Bireyin hastalık sürecinde gerginlikten uzak kalmaya çaba göstermesi ve hayatındaki stresi azaltması önemlidir.

Zona hastalığı ne zaman geçer?

Zona yaralarının iyileşmesi 2-3 haftayı bulabilir. Bazen zona geçtikten haftalar ve hatta aylar boyunca buradaki sinirlerde ağrı devam edebilir. Buna postherpetik nevralji(zonasonrası sinirsel ağrı) denir. Ağrının döküntüler iyileştikten sonra da sürmesinin nedeni iltihaplanan sinirin hasara uğramış olmasıdır.

Zona hastalığı için hangi bölümden randevu alınır?

Eğer döküntüler saç derisinde ise ve tedavi edilmezse kelliğe neden olabilir. Kişiler zona belirtileri gösterdiği anda hastanelerin enfeksiyon bölümüne gitmelidir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Böbrek Hastasına Hangi Doktor Bakar?

Zona izine ne iyi gelir?

Zona hastalığı tedavisi için varisella zoster virüsüne karşı etkili asiklovir ve valasiklovir isimli antiviral ilaçlar kullanılır. Ağrı, yanma, batma gibi belirtiler için de ağrı kesici haplar, kremler ve losyonlar reçete edilir. Evde tedavi de belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Zona hastalığı tehlikeli mıdır?

Zona ölümcül değildir ancak ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bunlardan kaçınmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için antiviral tedavi hızlı bir şekilde uygulanmalıdır. Tam olarak etkili olabilmesi için, kabarcıkların ortaya çıkmasından en fazla 3 gün sonra, mümkün olan en kısa sürede uygulanmalıdır.

Zona yarası olan banyo yapabilir mi?

Zona hastalığının tedavileri arasında; Bol bol dinlenmek, kaşıntıyı ve ağrıyı azaltmak için yara oluşan bölgelere soğuk kompres uygulamak, jel haldeki yulaf ezmesiyle banyo yapmak, kaşıntıyı dindirmek için kalamin losyonu sürmek yer alır.

Zona hangi hastalığın habercisi?

Dr. Soyuduru, ” Zona, halk arasındaki adıyla gece yanığı, suçiçeği virüsü olan varisella zoster virüsünün sebep olduğu ve suçiçeği geçiren kişilerde ortaya çıkan bir hastalıktır. Suçiçeği enfeksiyonu sonrası virüs, sıklıkla gövdedeki sinir köklerinde inaktif olarak kalır.

Geçmeyen zona ağrısına ne iyi gelir?

Zona hastalığının yol açtığı ağrı, kaşıntı ve yanma hissini hafifletmek için, etkilenmiş bölgeye bir buz torbası koyun. Bu uygulama kaşıntıyı büyük oranda azaltacak ve yanmada bir miktar rahatlama sağlayacaktır. Ancak, buzun sağladığı rahatlama geçicidir. Yıkamak da zona ağrısını gidermek için bir çare olabilir.

Zona hastalığının bitkisel tedavisi nedir?

Meyan kökü ağrı ve iltihap kesicidir. Zonanın oluşturduğu iltihabı da keser. Meyan kökünü kaynatıp ılık bir kıvama geldiğinde cildinize sürdüğünüzde, zonanın etkilerini hafifletebilirsiniz. Zona rahatsızlığında görülen kaşıntı ve ağrıyı meyan kökünü kullanarak maziye gömebilirsiniz.

You might be interested:  Doktor Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Zona öldürücü bir hastalık mı?

“ Zona hastalığı öldürür mü?” sorusu sıklıkla sorulan sorular arasında yer alır. Zona hastalığı ölümcül değildir. Ancak hastanın yaşam kalitesini ciddi oranda bozan bir rahatsızlıktır.

Zona hastaları nasıl beslenmeli?

Zonaya İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

 1. Kuşburnu. Özellikle kuşburnu bitkisinin zona hastalığının tedavisinde etkili olduğu söylenmektedir.
 2. Zerdeçal. Zerdeçal zaten hali hazırda çok sağlıklı ve çok faydalı bir besindir.
 3. Bal. Bal, doğal olduğu müddetçe insan sağlığı için çok faydalı bir besindir.

Hepatit testi için hangi bölüme gidilir?

Hepatit B virüsüne neden olan hastalıkların teşhisi ve tedavisi için hastanelerin hepatoloji bölümüne gidilmelidir. Bu virüs kan testleri yoluyla tanınır.

Hangi hastalıklara randevu alınır?

Hastaneye gitmeden önce randevü alırken, farklı alan dallarına hizmet veren hastane bölümlerinde hastalıklarınıza göre randevu almanız gerekmektedir.

 • DAHİLİYE (İÇ HASTALIKLARI)
 • KADIN HASTALIKLARI (JİNEKOLOJİ)
 • ÇOCUK HASTALIKLARI.
 • KULAK BURUN BOĞAZ (KBB)
 • KALP DAMAR.
 • ENFEKSİYON HASTALIKLARI.
 • CERRAHİ
 • NÖROLOJİ

Zona hastalığı nasıl başlar?

Zonanın tipik belirtileri ciltte karıncalanma veya yanma hissi ile başlar. Bu, genellikle başın veya boynun üzerinde olmasına rağmen, vücudun merkezinin etrafında bir yerde olacaktır. Yani genellikle belki bir gün veya birkaç gün boyunca yanma veya karıncalanma olur. Bundan sonra da bazı kabarcıklar çıkar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]