Sık sorulan: Zatürreye Hangi Doktor Bakar?

Zatürre muayene ve akciğer röntgeniyle tanı konulabilen bir hastalıktır. Zatürre için hastanelerin göğüs hastalıkları bölümüne/doktoruna gidilir.

Zatürre olan kişi nelere dikkat etmeli?

Çoğunlukla su olmak üzere bol sıvı alınmalı. Sağlıklı beslenilmeli, mevsim sebze ve meyveleri mutlaka tüketilmeli. Mutlaka istirahat edilmeli. Özellikle yaşlılar ve kronik hastalıkları olanlar, mutlaka hekime danışmak şartıyla zatürre aşısı yaptırmalı.

Akciğer tomografisi Hangi bölüm?

Soluk borusundan başlayıp yemek borusu, mediasten, akciğer ve göğüs duvarı ve ilgili alanların hastalıkları göğüs cerrahi bölümü uzmanının çalışma alanlarıdır. Bu bölgelerin hastalıklarının teşhis, tedavi ve cerrahi müdahaleleri göğüs cerrahi uzmanları tarafından yapılır.

Zatürre başlangıcı ne demek?

Akut ve gürültülü bir tablo ile başlayan zatürredir. Üşüme ve titreme ile yükselen ateş, öksürük, sarı yeşil veya pas renginde koyu balgam, ciğer zarı tutulmuşsa nefes alıp verirken yan ağrıları ve nefes darlığı şikayetleri tipik zatürrenin ilk belirtileri arasındadır.

Zatürre hastalığı nasıl oluşur?

Bakteriler başta olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak meydana gelir. Bazı pnömoni türlerinde hasta kişiden sağlam kişilere doğrudan bulaşma riski vardır. Ama hastalık çoğunlukla, hastanın kendi ağız, boğaz veya sindirim kanalında bulunan mikropların akciğere ulaşmasıyla meydana gelmektedir.

Zatürre hastalığı kaç günde geçer?

Genellikle ateşin düşmesini takiben 5-7 gün daha antibiyotiğe devam edilmesi önerilmektedir. Ancak bazı mikrop türlerine bağlı zatürre durumlarında tedavi süresini 10-14 güne bazen 21 güne kadar uzatmak gerekebilir. Zatürre ani başlangıçlı ve genellikle tedaviyle hızla iyileşen bir hastalıktır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Geniz Akıntısına Hangi Doktor Bakar?

Zatürreyi ne tetikler?

Zatürre mikrobu genellikle solunum yoluyla bulaşıyor. Hasta kişinin öksürmesi ya da hapşırması nedeniyle havaya yayılan mikroplar saatlerce o ortamda asılı kalıyor. Bu mikropların solunması hastalığın kolayca bulaşmasına yol açıyor.

Tomografi çektirmek için hangi bölüme gitmek gerekir?

Bilgisayarlı tomografiye hangi bölüm bakar? Bilgisayarlı tomografi ile radyoloji bölümü ilgilenmektedir. Radyoloji hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılan bir tıp dalıdır. Ayrıca vücut içi görüntüleri elde etmek için röntgen, manyetik rezonans(MR) ve bilgisayarlı tomografi gibi yöntemlerden yararlanır.

Akciğer grafisinde ne görülür?

Akciğer grafisi sayesinde akciğerlerdeki anomaliler tespit edilebilir; akciğer dokusu, akciğer zarları, kalp, solunum yolları, göğüs içerisinde yer alıp akciğerleri besleyen kan damarları, göğüs duvarı içerisindeki organlar (timus tiroit) ve kemikler incelenebilir, akciğerlerdeki sıvı ya da hava birikimi

Göğüs Hastalıklar Hangi bölüm?

Bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz GÖĞÜS AĞRISI İÇİN HANGİ BÖLÜM /DOKTORA GİDİLİR? Göğüs ağrısında göğüs hastalıkları bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Eğer işinin kalp rahatsızlığı bulunuyorsa, kalpdamar cerrahisine başvurması gerekecektir.

Zatürre hastalığı ilerlerse ne olur?

Zatürrenin şiddetine göre hastalar yatarak tedavi, solunum desteği uygulaması gerekebilir. Geç kalınan ya da ilerleyen vakalarda tüm akciğere yayılma, sepsis (enfeksiyonun kana karışması), solunum yetmezliği görülebilir, hastalığın sonuçları koma ve hatta ölüme kadar gidebilir.

Zatürre olan kişi ne yemeli?

ZATÜRRE TEDAVİSİNDE BESLENME NASIL OLMALIDIR?

 1. Zatürre yaşıyorsanız bol miktarda sıvı içmek şiddetle tavsiye edilir.
 2. Kinoa, kahverengi pirinç, yulaf, arpa gibi tam tahıllardaki karbonhidrat içeriği bu süre zarfında vücuda enerji sağlar.
 3. Protein açısından zengin bir diyet, zatürre hastaları için faydalıdır.

Zatürre hastalığının belirtileri nelerdir?

Zatürrenin Belirtileri

 • Öksürük.
 • Yüksek ateş
 • Üşüme ve titreme.
 • Devamlı seyreden sarı-yeşil balgam.
 • Hızlı soluk alıp verme.
 • Nefes almada güçlük.
 • Göğüs ağrısı
 • Baş ağrısı
You might be interested:  Hızlı Cevap: Diz Agrisina Hangi Doktor Bakar?

Zatürre insanı öldürür mü?

Yılların etkisi ile birlikte daha hızlı atlatılabilen hastalıklar dahi ölümcül olabiliyor. Özellikle soğuk havaların gelmesi ile birlikte artış gösteren zatürre vakaları, ileri yaş hastalarda ani ölümlere dahi neden olabiliyor.

Zatürre neden geçmez?

Geçmeyen zatürrenin en büyük nedeni mikrobun kana karışmasıdır. İlaçla tedavi edilen hastalar iyileşme belirtileri gösterse de yeniden zatürre olabilir. Hasta, geçmeyen zatürre vakalarında hastaneye yatırılır ve sürekli gözetim altında tutulur. Tedavi süresince hastaya serum da verilir.

Zatürre bulaşıcı bir hastalık mı?

Zatürre de hasta kişiden sağlam kişilere doğrudan bulaşma riski vardır. Ama hastalık çoğunlukla, hastanın kendi ağız, boğaz veya sindirim kanalında bulunan mikropların akciğere ulaşmasıyla meydana gelmektedir. Dolayısıyla zatürrenin oluşmasında bulaşmadan çok, kişinin vücut direncini kıran risk faktörleri rol oynar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]