Sık sorulan: Yüz Felcine Hangi Doktor Bakar?

Yüz felci geçiren kişiler sağlık kuruluşlarının nöroloji bölümlerine gitmelidirler. Eğer nöroloji doktoru gerek görürse kulak burun boğaz doktoruna da sevk edebilir. Yüz için felci masaj, fasiyal egzersiz, elektroterapi gibi tedavi şekilleri uygulanabilmektedir.

Yüz felci için ne yapmalı?

Aniden oluşan yüz felcinde hastaya, ilk günlerde yüksek doz kortizon tedavisi uygulanır. Daha sonra kortizonun dozu yavaş yavaş azaltılarak tedavi tamamlanır. İlaç tedavisi, yüzdeki sinirin hasar durumuna göre belirlenir.

Yüz felci için hangi doktora gitmek gerekir?

Koç, “ Yüz felci belirtileri yaşayan kişinin vakit kaybetmeden KBB uzmanına başvurması gerekir. Yüz kasları için yapılan masaj ve egzersizler, tedaviyi büyük ölçüde hızlandırır.

Yüz felcine sıcak su torbası iyi gelir mı?

Enfeksiyona bağlı meydana gelen yüz felcinde tedavi başarı oranları %85’lerdedir. Termal tedavi (yüzeyel sıcak uygulaması: sıcak su torbası,enfraruj): Vazodilatasyon sağlayarak sinirdeki iskemiyi düzeltmek amaçlanır. Hastaların çoğunda paralitik yüz üzerine lokal ısı uygulanması rahatlatıcıdır.

Beyin felcine hangi bölüm bakar?

Felç acil tedavi gerektiren ciddi bir sağlık durumudur. Erken müdahale, beyin hasarını ve diğer komplikasyonları azaltabilir. Felç durumunda başvurulması gereken bölüm nöroloji’dir.

Yüz felci ne kadar sürede iyileşir?

Hafif travmalarda düzelme yalnızca bir kaç gün gibi kısa bir sürede oldukça hızlı ve tam olurken, daha ağır vakalarda bu süre bir kaç ay gibi daha uzun olabiliyor. Harabiyete uğrayan sinirin onarımını ortalama 1 – 2 mm/ gün hızı ile hesap ettiğimizde, iyileşmeyi 15 gün ile 18 ay arası bir süre içinde bekleyebiliriz.

You might be interested:  Parmak Şişmesi Için Hangi Doktor?

Kalıcı yüz felci olan var mı?

Bell paralizisine bağlı yüz felci geçiren hastaların %90’a yakını yaklaşık altı ay içerisinde tamamen iyileşir.

Orta kulak iltihabı yüz felcine neden olur mu?

Yüz sinirinin yolculuğu beyin sapından başlıyor ancak daha çok kulakla ilişkili organlarda devam ediyor. Kulak enfeksiyonlarının komplikasyonlarından bir tanesi uygun tedavi edilmezse yüz felcidir. Tedavi edilmeyen kulak enfeksiyonları ya da yakın bölgedeki enfeksiyonlar yüz felcine sebep olabilir” dedi.

Yüz felci için hangi ilaçlar kullanılır?

Yüz felci için cerrahi nadiren bir seçenektir. Yüz felcini tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan ilaçlar şunları içerir: Prednizon gibi kortikosteroidler güçlü antienflamatuvar ajanlardır. Yüz sinirinin şişmesini azaltabilirlerse, onu çevreleyen kemikli koridora daha rahat oturacaktır.

Yüz felci nasıl olur belirtileri?

Yüz felci belirtileri

 • Yüzde ağrı
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi.
 • Kulak ağrısı, kulak çınlaması, sese karşı hassasiyet.
 • Konuşma zorluğu.
 • Yeme içmede zorluk.
 • Duygularını ifade etmede zorluk.
 • Salya akması
 • Kas seğirmeleri.

Yüz felcine soğuk su iyi gelir mi?

Ani ısı değişikliklerine maruz kalmak riski artırır. Özellikle yaz aylarında başa soğuk su dökme sonucu çok sayıda yüz felci vakaları görüyoruz. Kesinlikle baş ve yüz terliyken kafanıza soğuk su dökmeyin.” uyarısında bulunuyor.

Yüz felci masajı nasıl yapılır?

Göz çevresine ve göz altına parmak uçlarıyla masaj yapılmalıdır. Hasta gözlerini kocaman açmalıdır. Hasta kızgın bakabilir bu da kaşları çatıp aşağı indirmesini sağlar. Yüzü sıkıp germe egzersizleri yapılabilir.

Kortizon yüz felcine iyi gelir mi?

Yüz felcinin tedavisi nedene bağlı olarak yapılır Aniden oluşan yüz felcinde hastaya, ilk günlerde yüksek doz kortizon tedavisi uygulanır. Daha sonra kortizonun dozu yavaş yavaş azaltılarak tedavi tamamlanır. İlaç tedavisi, yüzdeki sinirin hasar durumuna göre belirlenir.

You might be interested:  Sık sorulan: El Ayak Uyuşmasına Hangi Doktor Bakar?

Felç belirtileri nelerdir?

İnme belirtileri

 • Kol veya bacakta, özellikle vücudun sadece bir tarafında ani uyuşukluk ve güçsüzlük hissi.
 • Ani kafa karışıklığı, konuşma ve anlamada güçlük.
 • Aniden gözlerden birinde ya da her ikisinde görme kaybı
 • Nedeni bilinmeyen ani ve şiddetli baş ağrısı
 • Ani yürüme güçlüğü, sersemlik, denge ve koordinasyon kaybı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]