Sık sorulan: Vajinismus Hangi Doktor Bakar?

Vajinismus Tedavisinde Hangi Doktora Gitmeliyim? Vajinismus tedavisini başvurma kararı aldığınızda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalısınız.

Kadın cinsel sorunlara hangi doktor bakar?

Kadınlarda cinsel isteksizlik hangi doktora gitmeli sorusunun cevabı ise şu şekildedir: Androloji için psikiyatri birimine, Cinsel işlev bozuklukları tedavisi için psikoloji birimine, Kadın hastalıkları ve doğum için üroloji birimine gidilmelidir.

Vajinismus hastalığı nasıl anlaşılır?

Vajinismus belirtileri nelerdir?

 • Ağrılı cinsel ilişki (Disparoni)
 • Cinsel birleşmenin zor ya da imkansız olması
 • Tampon kullanımı sırasında ağrı oluşması
 • Jinekolojik muayene sırasında ağrı meydana gelmesi.
 • Cinsel birleşme denenirken kas spazmı oluşması

Vajinismus için ne yapmalı?

Vajinismus tedavisinde en önemli amaç, cinsel ilişkide istem dışı çalışan kasların kontrolünün sağlanmasıdır. Bir nevi fizik tedavi egzersizleri olarak da düşünebileceğimiz pelvik egzersizlerle, kişiye istem dışı kasılan vajen (vajina) kaslarını kontrol etmesi öğretilir.

Vajinismus sonradan olur mu?

Bazı durumlarda kadınlar sonradan vajinismus olabilir. Bunlardan biri “disparoni” sonrası oluşan vajinismustur. İlişki sırasında yaşanan ağrı; “disparoni” olarak tanımlanmaktadır. Ancak vajinismus “disparoni” değildir.

Kadinlarda cinsel istek nasil artirilir?

Cinsel isteksizlik nasıl geçer? Seks arzunuz azaldıysa endişelenmeyin! İşte cinsel yönden daha istekli olmanızı sağlayacak öneriler

 1. Arzuyu azaltan hastalıkları ortadan kaldırın.
 2. Beyninizi sekse hazırlayın.
 3. Spor yapın ama abartmayın.
 4. Spontane sekse yönelin.
 5. Afrodizyak etkili bitki çayı için.
 6. Çikolata yiyin.
You might be interested:  Soru: Doktor Ferman Kim?

Kadınlarda cinsel sorunlar nelerdir?

Kadında cinsel işlev bozukluğu:

 • Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni)
 • Vajinismus.
 • Cinsel aversiyon (tiksinti) bozuklukları
 • Non-koital ( Cinsel ilişkiden bağımsız) genital ağrı bozukluğu.

Vajinismus kendi kendine geçer mi?

Vajinismus sorunu kendiliğinden geçmez ve kendiliğinden iyileşme olacak diye beklenen sürede vajinismusun derecesi daha da ağırlaşır.

Vajinismus nasıl bir hastalıktır?

Vajinismus, vajina girişindeki kasların istemsizce kasılması sonucu cinsel birlikteliğin gerçekleşememesine verilen isimdir. Vajinismus, ilk geceden itibaren çiftler için büyük bir sorun olabilmekle beraber her cinsel birleşememe durumu da vajinismus olarak görülmemelidir.

Vajinismus tedavisi evde nasıl yapılır?

Vajinismus hastalığını yenmek için evde kendi başınıza yapabileceğiniz bazı egzersizler:

 1. Rahatlama ve Nefes egzersizi.
 2. Ayna egzersizi.
 3. Genital masaj ve Dokunma (Sensate focus)
 4. Kegel egzersizi.
 5. Parmak egzersizi.

Vajinismus evde tedavi edilir mi?

Vajinismusun kesin çözümünde klinik ortamında veya evde uygulatılan vajinismus egzersizleri oldukça önemlidir. Vajinismus tedavisinde mutlaka bir takım egzersizler uygulanarak çözüm aranmalıdır.

Vajinismus erkek ne yapmalı?

Vajinismus tedavisinde erkek eşlere verilen cinsel tedaviler kendilerinin yapabilecekleri basit egzersizler ve ilk ilişki denemeleri sırasında ereksiyonu destekleyici, erken boşalmayı geciktirici ilaç tedavilerini içermektedir. Özellikle uzun süreli vajinismus evliliklerinde bu önem kazanmaktadır.

Vajinismus ilacı var mı?

Vajinismus hastalığında istemsiz bir şekilde kasılan vajina kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenmediğiniz sürece kalıcı tedavi mümkün olmamaktadır. Herhangi bir şekilde 1 defa ilişkiye girmek vajinismusunuzu tedavi etmez; çünkü vajina girişinde kapalı olan ve tek bir ilişkide açılan bir kapak, zar vs yoktur.

Vajinismus ne zaman başlar?

Vajinismus genellikle cinsel yaşamın başlangıcında, bizim ülkemizde sıklıkla evliliğin ilk gecesinde ilk cinsel birleşme denendiğinde ortaya çıkar.

Vajinismus doğuştan mı?

Vajinismus nedenleri arasında temel olarak %90 psikolojik, %10 ise anatomik ( doğuştan gelen) nedenler yer almaktadır.

You might be interested:  FAQ: Batın Ultrason Hangi Doktor Yapar?

Vajinismus ne kadar sürede tedavi edilir?

Genelde vajinismus tedavileri uygulanan klasik yöntemlerle ortalama 3-6 ay arasında sürer. Ancak bu süre doğru merkezde ve uygulanacak doğru tedavi şekli ile bir kaç güne kadar inebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]