Sık sorulan: Kuyruk Sokumu Ağrısı Için Hangi Doktor?

Kuyruk Sokumu Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? Kuyruk sokumu ağrısına genellikle ortopedi ve travmatoloji bölümü bakmaktadır. Burada hastanın ağrısına sebep olan faktörün bulunabilmesi için; pelvik ve rektal muayene, röntgen, manyetik görüntüleme ve kan tahlillerinden yardım alınmaktadır.

Kuyruk sokumu ağrısı için hangi bölüme gitmeliyim?

Kuyruk sokumu ağrısı yaşayanların ortopedi bölümüne gitmeleri gerekmektedir. Doktorunuz tarafından gereken inceleme ve tetkikler sonrasında uygun tedavi yöntemi sağlanacaktır. Kuyruk sokumu ile ilgili ağrı ve batmalar yaşanması durumunda ortopedi bölümüne başvurulmalıdır.

Kuyruk sokumu ağrısı kendiliğinden geçer mi?

Kuyruk sokumu ağrısı kendiliğinden geçebilir. Poçik kemiği yapısal olarak zarar görmemiş ise ağrı bir süre sonra yok olabilir.

Kuyruk sokumu ağrısı nasıl tedavi edilir?

Kuyruk sokumu kaymasının tedavisinde hastalara ağrının şiddetine göre bir tedavi yöntemi uygulanır. Tedavi yöntemleri olarak, fizik tedavi, anestezi altında manipülasyon, cerrahi müdahale, lokal enjeksiyon gibi yöntemler uygulanabilmektedir. En sık başvurulan tedavi yöntemi ise fizik tedavidir.

Kuyruk sokumu ağrıları neden olur?

Düşme ve yaralanmaların yanı sıra tümör ve enfeksiyon gibi çeşitli hastalıklar da bu bölgede ağrı hissi duyulmasına neden olur. Kuyruk sokumu ağrısının bazı nedenleri şu şekildedir: Kuyruk sokumu bölgesine ya da kemiklere darbe almakUzun süre ayakta kalmak. Normal kilonun çok üzerinde ya da çok altında olmak.

You might be interested:  Sık sorulan: Operatör Doktor Ne Kadar Maaş Alır?

Kuyruk sokumu belirtileri nelerdir?

Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri

 • Kuyruk sokumu etrafında derin ağrı
 • Kuyruk sokumunun kenar kısımlarına parmak ucu ile dokununca hassasiyet.
 • Bacakta keskin ağrı
 • Dışkılama öncesinde ve sonrasında ağrı
 • Oturma sırasında rahatsızlık duyma.
 • Cinsel birleşme sırasında ağrı

Kuyruk sokumu ağrısı için hangi egzersiz hareketleri yapmalıyız?

Bunları şu şekilde sıraladık:

 • Kas gevşetici ya da ağrı kesici ilaçlar.
 • Egzersiz yapmak.
 • Yoga ya da pilates yapmayı deneyin.
 • Uzun süre oturmak yerine saat başı kalkarak egzersiz yapın.
 • Özel oturma yastıkları kullanın.
 • Bölgeye sıcak veya soğuk kompres uygulayın.
 • Kuyruk sokumu bölgesine krem sürerek masaj yapın.

Otururken kuyruk sokumu neden ağrır?

Oturmak: Özellikle uzun süre boyunca sağlıksız pozisyonlarda oturmak kuyruk sokumu ağrısına neden olabilir. Aşırı kilolu ya da çok zayıf olmak: Aşırı kilolu olan bireyler oturma pozisyonunda kuyruk sokumuna daha fazla baskıda bulunurlar. Aşırı zayıf olunduğunda ise bu kemiği koruyacak yağ miktarı az olabilir.

Kuyruk sokumu batması nedir?

Kuyruk sokumu batmaları genellikle erkeklere nazaran kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Bunun temel nedeni ise kadınlarda pelvis bölge yapısının kuyruk sokumunu daha korumasız bırakmasıdır.

Kuyruk sokumu çatlağı nasıl tedavi edilir?

Bu kırık, her durumda oturma pozisyonunu engelleyen keskin bir ağrıya neden olur. İyileşme için genellikle dinlenmek ve ağrı kesici ve iltihap önleyici ilaçlar almak yeterlidir. Çok ağrılı bir kırık, şamandıra veya içi boş minder gibi uygun bir minder üzerine oturulması tavsiye edilir.

Bocuk agrisina ne iyi gelir?

Ağrılı olan bölgeye el ile masaj yapılması ağrıların azalmasına yardımcı olmaktadır. Doktor önerisi ile gerçekleştirilen fizik tedavi uygulamaları kuyruk sokumu ağrılarının azalmasını sağlayacaktır. Ağrıların durumlarına göre sıcak su uygulaması ya da soğuk su kompresleri ağrıların azalmasını sağlayabilmektedir.

You might be interested:  Sık sorulan: Kuyruk Sokumuna Hangi Doktor Bakıyor?

Kuyruk sokumu ağrısı bele vurur mu?

Sebebi bilinmeyen büzdüm ağrısının %70’inde bel fıtığı saptanmıştır. Hastalar kuyruk sokumunda ağrı ve hassasiyetten yakınırlar. Ağrı kabalara ve yukarı bele doğru yayılabilir.

Uyluk kemiği ağrısına ne iyi gelir?

Ağrının hafifletilmesi ve ortadan kaldırılması için genellikle parasetamol, non-steroid antiinflamatuar ilaçlar gibi ağrı kesiciler önerilmektedir. Bunların yanı sıra uyluk kemiği ağrılarında istirahat önerilmektedir. İstirahatin yanı sıra bazı egzersiz uygulamalar da doktorlar tarafından önerilmektedir.

Kuyruk sokumu iltihabı neden olur?

Kuyruk Sokumunda İltihap Nedenleri Kuyruk sokumunda iltihap oluşması şikayeti, genellikle kıl dönmesi hastalığına bağlı olarak gelişir. Nadiren görülen durumlarda ise osteomiyelit adı ile anılan, kemik iliği iltihabına bağlı olarak meydana çıktığı da gözlemlenmiştir.

Insanların neden kuyruk sokumu var?

kuyruğun kalkma sebebi ise, iki ayak üzerine kalkma (bipedalizm) ve ağaçtan inip karasal yaşama geçme (terrestial yaşam) ile birlikte; kuyruğun eski işlevini yitirmesi ve artık üretilmesinin boş yere enerji harcanması anlamına gelmesidir.

Kuyruk sokumu ağrısı şişlik neden olur?

Kıl dönmesi, kuyruk sokumu bölgesinde biriken kılların, derinin altına geçmek suretiyle o bölgede birikerek, cilt altında kıl yumağı oluşturmasıdır. Bu kıl yumağı zaman içerisinde bir keseyle kaplanır ve sonucunda da kuyruk sokumunda şişlik meydana getirir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]