Sık sorulan: Kolonoskopiyi Hangi Doktor Yapar?

Kolonoskopi İçin Hangi Doktora Gidilmelidir? Kolonoskopi teşhis için yapılabildiği gibi tedavi amaçlı da gerçekleştirilebilmektedir. Kolon yani kalın bağırsak ve rektumun incelendiği kolonoskopi işlemi gastroenteroloji ve genel cerrahi doktorları tarafından yapılabilmektedir.

Hangi şikayetlerde kolonoskopi yapılır?

Bağırsakta geçmeyen karın ağrısı, makattan kanama, kronik kabızlık, dışkı kalınlığında azalma, açıklanamayan kansızlık veya demir eksikliği, kronik ishal ve nedeni açıklanamayan kilo kaybı gibi belirtilerin varlığında hastaya gecikmeden kolonoskopi yapılmalıdır.

Endoskopi ve Kolonoskopiyi kim yapar?

Endoskopiyi kim yapmalı? Endoskopi hem gastroenteroloji hem de genel cerrahi uzmanları tarafından yapılan tıbbi bir işlem.

Kolonoskopiden korkulur mu?

Kolonoskopi işlemi bu işin eğitimini alan uzmanların ellerinde son derece güvenli, hem tanısal hem tedavi edici bir uygulamadır. Hastaların en büyük korkusu kolonoskopi işlemi esnasında bağırsak duvarında yırtılma (perforasyon) olmasıdır.

Kolonoskopide ne görülür?

Kolonoskopi sayesinde bağırsak divertikülü, iltihabi bağırsak hastalığı, bağırsak kanseri vb. hastalıkların tanısı konulup, parça alınarak patolojik tetkikle ayırımı da gerçekleştirilebilir. Bu işlem sırasında, gerekiyorsa iç organların fotoğraflarının alınması mümkündür.

Kolonoskopi sonrası ağrı olur mu?

Kolonoskopi sırasında barsaklarınıza hava verilmesine bağlı karında şişkinlik oluşabilir ve buna bağlı ağrı gelişebilir. Eğer işlemden sonraki 72 saat içinde karında şiddetli ağrı, ateş, titreme, siyah renkli cıvık dışkılama veya şiddetli kusma yakınmanız olursa mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.

You might be interested:  Soru: Aids Testini Hangi Doktor Yapar?

Kolonoskopi kimlere yapılmaz?

KİMLERE KOLONOSKOPİ YAPILAMAZ? Kolonoskopi bu işlemi tamamen reddeden hastalara yapılamaz. Kolonoskopi işleminin yapılabilmesi için sindirim sistemi yolunun açık olması gerekir. Alt sindirim sistemi organlarının görüntülenebilmesi için tüm kalın bağırsağın işlem öncesi temizlenmesi gerekmektedir.

Endoskopi kim çeker?

Kurul, aldığı kararla endoskopinin gastroenteroloji, gastroenteroloji cerrahisi ve çocuk gastroenterolojisi uzmanları tarafından yapılacağını, aynı zamanda endoskopist sertifikası olmak koşuluyla genel cerrahi, iç hastalıkları ve çocuk cerrahisi uzmanları tarafından da yapılabileceğine karar verdi.

Endoskopi ve kolonoskopi aynı anda yapılabilir mi?

Özellikle bazı hastalarda, sadece endoskopi değil, kolonoskopi de aynı anda yapılabilmektedir. Propofol anestezisi ile endoskopi ve kolonoskopi aynı anda uyutularak rahatlıkla yapılabilmektedir.

Mide endoskopi hangi bölüm yapar?

İncelenecek organa göre endoskopik işlemin yapılacağı doktor ve bölüm değişebilmektedir. Ancak üst bölge endoskopi olarak tanımlanan ve yemek borusu, mide, oniki parmak bağırsağıyla ilgili yapılacak endoskopi için Gastroenteroloji ve genel cerrahi doktorlarına başvurmak gereklidir.

Kolonoskopinin riski var mı?

Kolonoskopi, sık yapılan ve alanında uzman bir doktor tarafından yapıldığında tehlike oranı oldukça düşük bir işlemdir. Ancak nadir de olsa kanama, kolonun delinmesi, karında şiddetli ağrı, solunum ve kalp problemleri gibi bazı komplikasyonlar gelişebilir.

Kolonoskopiden kaç saat sonra yemek yenir?

KOLONOSKOPİ İŞLEMİNDEN SONRA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER * Kolonoskopi işleminden,1 saat sonra hafif yiyeceklerle beslenmeye başlayabilirsiniz. * Kolonoskopinin yan etkileri nadirdir ve çoğunlukla hafiftir.Biyopsi alma veya polip çıkarma işlemi uygulanmışsa, o alanda kanama olabilir,kanama genellikle kendiliğinden durur.

Kolonoskopi sonrası hasta nelere dikkat etmeli?

Kolonoskopi sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

  • Dışkıda kan varlığı
  • Rektal kanama.
  • Ateş ve titreme.
  • Şiddetli karın ağrısı ve şişkinlik.
  • Baş dönmesi.
  • Mide bulantısı ve kusma.
  • Kalp çarpıntısı
  • Göğüs ağrısı
You might be interested:  Ödem Için Hangi Doktor?

Kolonoskopi hangi durumlarda çekilir?

50 yaş üzeri her sağlıklı kişi, Hemoroidler, 40 yaş üzerinde bağırsak hareketlerinde değişiklik (kabızlık, ishal atakları), Bağırsak grafisinde darlık ve doluş defekti olanlar mutlaka kolonoskopi yaptırmalıdır.

Bağırsak filmi adı nedir?

Kolonoskopi, bağırsak ile ilgili yakınmalar ya da bulguların incelenmesinde kolon ve rektum kanseri taramasında kullanılıyor.

Kolonoskopi Fiyatları ne kadar?

Kolonoskopi işlemi yaklaşık olarak 15 ile 60 dakika boyunca sürmektedir. Bunun dışında işlemin sonrasında yarım saat- 1 saat civarında beklemek gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]