Sık sorulan: Kolon Kanseri Hangi Doktor Bakar?

Kalınbağırsak (kolon) Hastalıkları Ülseratif kolit, spastik kolon, crohn hastalığı, polip, divertiküller, kalınbağırsak kanamaları, kolon kanserleri gibi karaciğer hastalıklarının tanı ve tedavi süreci gastroenteroloji bölümü tarafından ele alınmaktadır.

Kolon kanseri kim bakar?

Rektum ve kolon kanseri belirtilerinden bir veya bir kaçının görüldüğü durumlarda zaman kaybetmeden Gastroenteroloji veya Genel cerrahi bölümü doktorlarına başvurulmalıdır.

Kolon kanseri öldürür mü?

Kolon kanseri son derece ölümcül bir hastalıktır. Uygun tedavi edilmeyen hastalarda veya ileri evre hastalarda ölümcül seyredebilir. Kolon kanserine bağlı tıkanmalarda karın içine delinme ve ani ölümlere de yol açabilir.

Makat kanseri belirtileri nelerdir?

Anal Kanser ( Makat Kanseri ) Belirtileri Nelerdir?

 • Makattan kanama.
 • Makatta kitle, şişlik hissedilmesi.
 • Makatta ağrı
 • Devamlı veya tekrarlayan makat kaşıntısı
 • Bağırsak alışkanlıklarında değişme (sık veya daha az dışkılama)
 • Zorlu dışkılama, ıkınma.
 • Dışkının kalem gibi incelmesi.
 • Makattan akıntı

Kolon kanseri olan kişi nasıl beslenmeli?

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Sökmen, kolon kanserine karşı beslenme tüyoları veriyor.

 1. Su içmeyi unutmayın.
 2. Bol posalı beslenmeye özen gösterin.
 3. Kırmızı et tüketimini sınırlandırıp, işlenmiş et ürünlerinden uzak durun.
 4. Meyve ve sebze tüketmeyi ihmal etmeyin.
 5. Beslenmenize kalsiyum kaynaklarını ekleyin.
You might be interested:  Okuyucular soruyor: Çeneye Hangi Doktor Bakıyor?

Kolon kanserinde ağrı olur mu?

Geçmeyen ishal ya da kabızlık, dışkıda incelme, dışkıdan ve anüsten kan gelmesi, dışkıda yumurta akına benzer bir salgı olması kolon kanserinin belirtileri arasında bulunur. Kanser daha da ilerlediğinde karın bölgesinde, şişlik ve ağrı gibi şikâyetler gözlenir.

Kolon kanseri olan bir kişi ne kadar yaşar?

Eski dönemlerde kolon kanseri hastalığına sahip insanların hayatta kalma süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir. Şimdi ise gelişen teknoloji ve tedavi yöntemleri sayesinde kolon kanseri yaşam süresi 1 yıldan daha fazla olacak şekilde uzatılması sağlanmıştır.

Kolon kanseri tehlikeli midir?

Kolon yani kalın bağırsak kanseri en sık görülen üçüncü kanserdir ve hem erkek hem de kadınlar arasında kansere bağlı ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada gelmektedir. Ancak erken evrelerinde tanı konulup tedaviye başlandığında tedavisi en olanaklı kanserler arasındadır.

Kolon kanseri ilerlerse ne olur?

Kalın bağırsak kanseri tedavi edilmez ve daha da ilerlerse, belirtiler ağırlaşır. Yorgunluk, kilo ve iştah kaybı belirginleşir. Makattan kan gelir ve buna bağlı olarak kansızlık ortaya çıkar. Bu dönemde tanı mutlaka konulmalıdır.

Kolon kanserinin tedavisi mümkün mü?

Kalın bağırsak kanserinin ana tedavi yöntemi cerrahidir. Ancak bazı hastalarda ameliyat öncesi veya sonrası kemoterapi ve/veya radyoterapi uygulanabilir.

Kolon kanserinin en önemli belirtisi nedir?

Kolon ve Rektum kanseri belirtileri dışkıda kan görülmesi, dışkılama alışkanlıklarında ishal ya da kabızlık şeklinde değişiklik, dışkının kalem gibi incelmesi, sık tuvalete gitme ihtiyacı fakat yetersiz dışkılama, aralıklı, bazen kolik tarzda karın ağrısı ve şişkinlik, gizli kan kaybına bağlı solukluk, dışkıda mukus

Makat kenarında sertlik neden olur?

Makatta şişme, anüsün belirli bir alanı ve etrafındaki bölgede oluşabilen bir durum ve birçok hastalıktan kaynaklı olabilir. Genellikle enfeksiyon (apse oluşumu), fonksiyonel bir bozukluk ( hemoroid oluşumu ) ya da bir tümör (kolon-rektum veya anüs) nedeniyle oluşabilir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Hangi Hastalığa Hangi Doktor?

Makatta sivilce gibi şişlik neden olur?

Makat bölgenizde sivilce benzeri bir şişlik olduğunu farkederseniz, kendi başınıza müdahale etmemelisiniz. Bu durum enfeksiyona veya başka hastalıklara yol açabilir. Hissedilen şişlik; hemoroid (basur), anal fistül ( makatta apse) pilonidal sinüs (kıl dönmesi) ve hpv olmak üzere farklı bir sağlık sorunu olabilir.

Kolon kanseri hangi meyve iyi gelir?

Bunun başında da besinler geliyor. İşte kolon kanserine iyi gelen besinler: Ginseng, yeşil çay, sarımsak, keten tohumu yağı, yaban mersini, zeytinyağı, ıspanak.

Kemoterapi gören hastalar ne yemeli ne yememeli?

Beslenmenizde dikkat etmeniz gerekenler:

 • Bol bol sebze ve meyve tüketin.
 • Bol bol su tüketin.
 • Balık, tavuk gibi et grubu besinleri ızgara veya haşlama olarak tüketin.
 • Yağ ve tuz içeriği düşük besinleri tüketmeye özen gösterin.
 • Kızartmalardan uzak durun.
 • Alkol ve alkollü içecekler ve sigara tüketiminden uzak durun.

Bağırsak problemi olanlar ne yemeli?

İrritabl Bağırsak Sendromu olan hastalar neler yemeli?

 • Meyve ve sebzeler (Narenciye hariç)
 • Kepekli pirinç, pirinç unu.
 • Tahıllar.
 • Su.
 • Bitkisel çaylar.
 • Tavuk.
 • Balık.
 • Patates, patates unu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]