Sık sorulan: Kedi Tırmalamasına Hangi Doktor Bakar?

Kamu ya da özel sağlık kuruluşlarının acil servis bölümüne müraacat etmelisiniz. Kedi ısırması enfeksiyona bağlı bir durumdur. Bu nedenle enfeksiyon hemşiresi/doktoru sizinle ilgilenecektir.

Sokak kedi ısırdığında ne yapılmalı?

Diyelim ki sizi bir kedi tırmaladı, yapmanız gereken ilk şey bölgeyi soğuk su ile yıkamaktır. Tırmalanan bölgeyi iyice yıkandıktan sonra antiseptik bir krem sürerek, bir yara bandı ile bölgeyi kapatmalısınız. İlk yardım müdahalesi yapıldıktan sonra mutlaka ama mutlaka uzman bir hekime gitmelisiniz.

Kedi çiziği kuduz yapar mı?

Dolayısıyla evet, eğer kedinin kuduz olduğundan eminseniz; kedi tırmalaması sonucu size de kuduz hastalığı bulaşabilir.

Ev kedisi ısırınca ne yapmalı?

Yara derhal akan su altında yıkanmalıdır. Yaraları sertçe ovmaktan veya güçlü dezenfektanlar veya diğer kimyasallar kullanmaktan kaçının, çünkü bu dokuya zarar verebilir ve yara iyileşmesini geciktirebilir.

Kedi Tırmalarsa ne olur?

Evcil de olsa doğal ortamında yaşayan da olsa her tür hayvan ısırığı ve tırmalaması dikkate alınmalıdır. En basitinden, deri ve yumuşak dokuda enfeksiyona neden olabilir. Örneğin kedi tırmığı hastalığı, özellikle yavru kedilerin tırmalaması ile bulaşan sistemik bir enfeksiyon hastalığıdır.

Sokak kedi tırmalaması aşı gerektirir mi?

Kedinin ısırdığı veya tırmaladığı yeri güzelce yıkadıktan sonra kolonya veya batikon gibi antiseptik bir solüsyon sürerek temizlemelisiniz. Ardından hemen acile başvurarak doktora görünmelisiniz. Doktor gerekli olduğuna kanaat getirirse tetanoz aşısı veya kuduz aşısı uygulanacaktır.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Konuşma Bozukluğuna Hangi Doktor Bakar?

Kediden kuduz geçer mi?

Kuduz virüsü genellikle ısırma yoluyla diğer canlılara bulaşır. Ülkemizde kuduza yakalanma ve bulaştırma olasılığı en yüksek türler arasında at, eşek, inek, keçi, kedi, ve köpek gibi evcil hayvanlar ile ayı, çakal, domuz, kirpi, kokarca, köstebek, kurt, tilki, sansar, yarasa gibi yabani hayvanlar bulunur.

Kedi tırnağından kuduz bulaşır mı?

Bu nedenle sizi tırmalayan bir kediye kızmak yerine neresinin acıdığını bulmaya çalışmanız önemlidir. Konumuza dönersek, kedi tırmalaması ile kuduz bulaşma riski gerçekten de yok denecek kadar azdır ve ülkemizde kedi tırmalaması nedeni ile kuduz olmuş insan kaydı da yoktur.

Tırmalamayla kuduz bulaşır mı?

Kuduz virüsü hasta hayvanların ısırmaları sonucu oluşan yaralarla insanlara geçerek hastalık oluşturur. Daha nadir olarak açık yaraları olan kişiler, yine bu hasta hayvanların salyaları ile kirlenmiş ayak ve pençeleri ile tırmalamaları sonucu kuduz virüsünü alabilirler.

Kuduz olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Kuduz kedi ve köpek başlarda ürkek ve korkak olur, yabancı cisimlere karşı ilgisi artar. Alışık olmadığı gıdaları yeme isteği olur.İştah azalır buna karşın su içme isteğinde belirgin bir artış görülür.Hasta hayvan sık sık idrar yapar, yara yerini kaşır. Gözlerde irileşme ve kızarıklık olur.

Kedi ısırığı kuduz yapar mı?

Köpek, kedi, sığır gibi kuduza yakalanma ihtimali olan hayvanların ısırıkları, yeri ne olursa olsun kuduz için risk oluşturur.

Kedi ısırması hastalık yapar mı?

Kedi Isırması Tedavi Edilmezse Enfeksiyonun bütün vücuda yayılması halinde ise sepsis (kan zehirlenmesi) ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kuduz gibi ciddi hastalıklar tedavi edilmediği takdirde can kaybı ile sonuçlanabilir.

Kedi elimi ısırdı ne yapmalıyım?

-Birkaç dakika sıcak suyla yarayı hemen temizleyin. -Yara kanamıyorsa hafifçe sıkarak kanın akmasını sağlayın. -Eğer çok fazla kanıyorsa temiz bir pamuk ya da steril bezle baskı uygulayın. -Yarayı kuruttuktan sonra steril bir bezle sarın.

You might be interested:  Sık sorulan: Iç Hastalıklarına Hangi Doktor Bakar?

2 aylık kedi kuduz olur mu?

Kedilerde kuduzun kuluçka süresi genellikle 1-3 aylık dönemi kapsar. Bu süre zarfında vücuda giren virüs sinir sistemine ve son olarak beyne ulaşır. Kedilerde kuduz belirtileri standart olarak kuluçka süresinden sonra ortaya çıkar. Kediler belirtiler ortaya çıkmadan birkaç gün önce kuduzu yayabilirler.

Kuduz belirtileri ne zaman ortaya çıkar?

Kuduzun başlıca bulaşma yolu enfekte hayvanların ısırmasıdır. Ayrıca, bütünlüğü bozulmuş deri veya mukozalardan da enfekte olmuş hayvanın salyası ile bulaşabilir. Hastalık belirtileri virüsün vücuda girmesinden itibaren yaklaşık 3-8 hafta sonra ortaya çıkar.

Kedi tırmalaması nasıl önlenir?

Kedilerin Isırma ve Tırmalama Davranışları Nasıl Engellenir?

  1. Yavru Kediniz Oyun Sırasında Isırırsa Oyunu Sonlandırın.
  2. Kedinizle Oynarken Oyuncak Kullanın.
  3. Kedinizle Oyun Oynayın.
  4. Kedinizi Kısırlaştırabilirsiniz.
  5. Kedinizi Tanıyın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]