Sık sorulan: Iç Hastalıklarına Hangi Doktor Bakar?

Dahiliye, tıptaki tüm branş hastalıklarını kapsayan bir bölümdür. Üst ve alt solunum yolu, mide ve bağırsak, romatizma ve şeker hastalığı hastalıklar bünyesinde tedavi edilmektedir. Bu hastalıkların yanı sıra; hipertansiyon, tiroid ve böbrek hastalıklarına da dahiliye doktorları tarafından bakılmaktadır.

Dahiliye bölümü hangi hastalıklara bakar?

İç Hastalıkları ( Dahiliye )

 • Üst ve alt solunum yolu hastalıkları
 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Hipertansiyon.
 • Diyabet.
 • Tiroid hastalıkları
 • Kolesterol ve trigliserid gibi kan yağlarında yükselme.
 • Karaciğer, mide ve safra kesesi gibi sindirim sistemi hastalıkları
 • Akciğer hastalıkları

Iç hastalıkları alerjiye bakar mı?

İç hastalıkları alt özellikleri arasında alerji ve immünoloji, kardiyoloji (kalp hastalıkları ), endokrinoloji (hormon hastalıkları ), hematoloji (kan hastalıkları ), bulaşıcı hastalıklar, gastroenteroloji (bağırsak hastalıkları ), nefroloji (böbrek hastalıkları ), onkoloji (kanser), pulmonoloji akciğer hastalıkları ) ve

Iç hastalıkları ve dahiliye aynı mı?

Diğer adıyla dahiliye olarak da bilinen iç hastalıkları bölümünde, hastalıkların teşhis ve tedavisi için titiz ve detaylı bir araştırma gerçekleştirilerek, hastalıkların erken evrede teşhis edilmesi, tedavi için ilgili birimlere yönlendirme yapılması sağlanmaktadır.

Reflü için hangi bölümden randevu alınır?

Dahiliye (İç Hastalıklar) bölümünden randevu almak oldukça basittir. Devlet hastanelerinden randevu almak için Alo 182 veya internet üzerinden (Merkezi Hekim Randevu Sistemi-MHRS) sistemi üzerinden rahatlıkla randevu alabilirsiniz.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Diz Ağrısı Hangi Doktor Bakar?

Hematolojiye neden sevk edilir?

Hematoloji, kan, kan oluşturan organlar ve kan hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır. Anemi, kanama bozuklukları, kemik iliği yetersizlikleri, lösemi, lenf kanseri ve hemofili gibi kalıtsal geçişli kan hastalıkları hematoloji alanının uzmanlığındadır. Hematoloji, İç Hastalıklarının (Dahiliye) bir iç branşıdır.

Gastroenteroloji ye neden gidilir?

Gastroenteroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar? Mide ülseri, mide kanseri, gastrit, midede oluşan polipler, mide kanamaları, mideye kaçan herhangi batıcı, delici yabancı cisim gibi her türlü mide sorunları için gastroenteroloji bölümüne başvurulmalıdır. Midede meydana gelen anormal her durum dikkate alınmalıdır.

Enfeksiyon hastalıkları bölümü hangi hastalıklara bakar?

Virüs, parazit, bakteri ya da mantar gibi mikroorganizmaların sebep olduğu hastalıkları inceleyen enfeksiyon hastalıkları, hastanelerde en çok başvurulan bölümlerin içinde yer alıyor. Bu bölümü inceleyen uzmana da enfeksiyon hastalıkları doktoru deniyor.

Iç hastalıkları uzmanı ne kadar maaş alır?

Farklı rahatsızlıklar tespit ettiğinde hastayı ilgili branşlara yönlendirir. Kamuda görev yapan iç hastalıkları uzmanları (1/4 kademe) 9314 TL maaş alır.

Cildiye bölümü hangi hastalıklara bakar?

Halk arasında cildiye olarak da bilinen dermatoloji deri haricinde; deri ekleri (saç, tırnak, ter bezleri), ağız içi gibi mukoza bölgeleri ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların tanı ve tedavisinde etkili rol oynamaktadır.

Dahiliye diğer adı nedir?

İç hastalıkları, tıbbın bir ana bilim dalıdır; Dahiliye olarak da bilinir.

Dahiliye çarpıntıya bakar mı?

Tansiyon ( buna bağlı baş dönmesi, kulak çınlaması, mide bulantısı, burun kanaması ve kalp ağrıları…) Kalp, Damar, Aort, Damar sertliği, Hipertansiyon, Yüksek tansiyon, Hipotansiyon, Düşük tansiyon, Kalp krizi, Kalp yetmezliği, Taşikardi, Çarpıntı gibi rahatsızlıklar için dahiliye bölümüne görünebilirsiniz.

Genel Cerrahi Uzmanı hangi hastalıklara bakar?

Genel Cerrahi Bölümü hangi hastalıklara bakar?

 • Tiroid bezi hastalıkları (goitre, hipertiroidi)
 • Meme kanseri ve memenin iyi huylu hastalıkları
 • Yemek borusu (özofagus) kanseri – Özofagusun iyi huylu hastalıkları
 • Mide kanseri – Mide ve oniki parmak bağırsağı (duodenum) ülserlerinin çeşitli sorunları
You might be interested:  Sık sorulan: Crp Yüksekliğine Hangi Doktor Bakar?

Deri altında sert şişlik hangi doktora gidilmeli?

Lipom sorunu olup rahatsızlık duyan kişiler aldırmak için genel cerrahi uzmanı veya dermatoloji yani cildiye bölümlerine başvurabilirler.

Dahiliye reflüye bakar mi?

Ağız kokusu, ses kısıklığı nefes darlığı, çarpıntı, astım, diş çürüğü de reflünün atipik belirtileri arasında yer almakta. Peki Reflü için hangi doktora gidilir? Sorusunun cevabına gelecek olursak, reflü şikayetinde randevu almanız gereken bölüm ” dahiliye bölümü” veya “Gastroenteroloji” dir.

Lenf bezi şişmesi hangi doktora gidilir?

Lenf bezi şişmesinin nedeni nasıl teşhis edilir, hangi doktora gidilir? Lenf bezi şişmesinden muzdaripseniz bir Genel Cerrahi doktoruna görünmelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Soru: Bağırsak Mantarına Hangi Doktor Bakar?

Bağırsak hastalığı olanların hastanelerin Genel Cerrahi ve Gastroenteroloji polikliniklerinden randevu almaları gereklidir. Contents1 Bağırsak mantarından nasıl kurtulurum?2 Bağırsakta mantar olduğunu nasıl anlarız?3 Candida teşhisi için hangi doktora gidilir?4 Bağırsakta Candida nasıl anlaşılır?5 Bağırsak mantarı nelere sebep olur?6 Mantar hastalığı olanlar ne yememeli?7 Bağırsak Mantarı testi nasıl yapılır?8 Candida çoğalması ne demek?9 Candida hangi testle anlaşılır?10 […]