Sık sorulan: Fibromiyalji Hangi Doktor?

Fibromiyalji hastaları teşhis için romatoloji veya fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanına başvurabilirler. Tedavide ise multidisipliner bir yaklaşım gereklidir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon hekiminin takibinde hastanın tedavileri planlanır. Ayrıca psikiyatri doktoru veya psikolog yardımı da oldukça önemlidir.

Fibromiyalji olduğumu nasıl anlarım?

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

 1. Herhangi bir ağrıyı normalden daha fazla algılamak.
 2. Ağrı yapmayan uyarıcıları da ağrı gibi hissetmek.
 3. El ve ayaklarda karıncalanma hissi ve uyuşma.
 4. Çarpıntı
 5. Egzersize karşı dirençsizlik.
 6. Kabızlık, ishal ve gaz şikayetleri.
 7. Depresyon hali.
 8. Hafıza problemleri.

Fibromiyalji hangi hastanelerde var?

Fibromiyalji belirtileri gösteren kişiler, hastanelerin romatoloji bölümüne ya da fiziksel tıpta rehabilitasyon doktorlarına başvurabilirler. Genellikle bu hastalığın tanısı çok zor konulur.

Fibromiyalji tedavisi yok mu?

Fibromiyalji için henüz kesin bir tedavi yoktur. Tedavi süreci bunun yerine semptomları azaltmaya ve yaşam kalitesini yükseltmeye odaklanır. Bunun için ilaçlar, kendi kendine bakım yöntemleri ve yaşam tarzı değişiklikleri kullanılır.

Fibromiyalji hastalığı tedavi edilmezse ne olur?

Fibromiyalji tedavi edilmezse kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Kişilerin uzun süren ağrıları ve diğer yakınmaları nedeniyle çevresi tarafından kimi zaman ‘ hastalık hastası’ olarak nitelendiriliyor.

Fibromiyalji ağrısı nerelere vurur?

Ağrı ve yaygın ağrı fibromiyaljide en sık karşılaşılan şikayetlerdir. Ağrılar genellikle vücudun daha çok kullanılan boyun ve bel bölgesinde yoğun hissedilir. Omuz, dirsek, diz ve ellerde de hissedilebilir.

You might be interested:  Kim Milyoner Olmak Ister Doktor?

Fibromiyalji yutkunma zorluğu yapar mı?

Fibromiyaljinin bir diğer belirtisi ise, sabah uyanınca bile hissedilen aşırı yorgunluk ve şiddetli ağrıdan dolayı gelişebilen uyku bozukluğudur. Fibromiyalji hastaları üzerinde yapılan çalışmalar, bu kişilerin bir kısmında, yutkunma zorluğu, mesane problemleri ve bağırsak fonksiyonu bozukluklarına da rastlamış.

Fibromiyalji hangi bitki iyi gelir?

Fibromiyalji için iyi olabilecek bazı yiyecekler aşağıda belirtilmiştir. Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, marul vb.) Kırmızı meyveler (çilek, kiraz vb.) Kalsiyum, magnezyum, selenyum ve C vitamini içerikli besinlerin tüketiminin fibromiyalji konusunda olumlu etkilere sahip olduğu bilinmektedir.

Fibromiyalji hangi testler?

Fibromiyaljide, laboratuar, röntgen gibi herhangi bir kesin tanı yöntemi yoktur. Bunlar, ancak ayırıcı tanıda değer taşıyabilir. Bu amaçla tam kan sayımı, idrar tahlili, tiroid hormon testleri veya romatizma testleri istenebilir.

Fibromiyalji tamamen iyileşir mi?

Tanı konursa, aslında Fibromiyalji neredeyse tamamen tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tanıyı koyabilen ve uygun tedavi programını doğru şekilde yürüten her fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı hekim, fibromiyalji ‘li hastayı tedavi edebilir.

Fibromiyalji ataklarına ne iyi gelir?

Fibromiyalji tedavi yöntemleri şu şekildedir;

 • Kasık masajları
 • Proloterapi,
 • Gerçe gevşeme eğitimleri.
 • Nöralterapi,
 • Ozon tedavileri.
 • Prp (Trombositten Zengin Plazma),
 • Masaj programları

Fibromiyalji hastaları ne yememeli?

Yiyeceğin lezzetini artırması için kullanılan MSG (monosodyum glutama) maddesi ile salam ve sosis gibi paketli gıdalarda yer alan nitrat maddeleri aspartam ile aynı etkiyi gösterir. Fibromiyalji hastalarının aspartam, MSG ve nitrat katkı maddelerini içeren yiyeceklerden uzak durmaları önerilir.

Fibromiyalji hangi vitamin eksikliginden olur?

D vitamini eksikliği kemik minerilizasyonunu bozarak izole ya da yaygın kemik ağrısı ile ilgili eklem ve kaslarda ağrıya neden olabilir ve bu hastalar fibromiyalji, dejeneratif eklem hastalığı, Artrit kronik yorgunluk sendromu tanısı alabilir (7).

You might be interested:  Soru: Uyku Sorunu Için Hangi Doktor?

Fibromiyalji kola vurur mu?

Kollarda ve bacaklarda ortaya çıkan ağrılara, bazen kasılma/kramplar, uyuşmalar, zamanla güçsüzlük ve fonksiyon/hareket kısıtlılığı eklenir. Hareket kısıtlılığı önceleri sadece yumuşak dokuda iken, sonraları eklem hareketini de bozmaya başlar.

Fibromiyalji de hangi ilaç kullanılır?

Fibromiyalji tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçlar;

 • Ağrı kesiciler: Doktorunuz tarafından ibuprofen veya asetaminofen gibi ağrı kesiciler önerilebilir.
 • Antidepresanlar: Antidepresan ilaçlar bazen fibromiyalji ile ilişkili anksiyete veya depresyonu tedavi etmek için kullanılır.

Fibromiyalji atakları kaç gün sürer?

Fibromiyalji atağı birkaç gün, hafta veya ay devam edebilir. Ağrı ve yorgunluk kişinin iş yaşamına engel olabilir. Fibromiyalji atağı bazen bir tetikleyici nedenle ilişkilendirilebilir. Bu nedeni ortadan kaldırmak iyileşmeye yardım edebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]