Sık sorulan: Demir Eksikliği Hangi Doktor Bakar?

Demir eksikliği durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Kan eksikliği için hangi doktora gitmeli?

Hematoloji, İç Hastalıkları (Dahiliye) braşında kan hastalıkları ile uğraşan bölümdür. Kemik iliği, dalak gibi kan yapıcı organlar ve lenf bezlerinde kaynaklanan hastalıklara bakar. Bu bölümde hastalıkların tespiti için hastalara kan tahlili yapılır.

Demir eksikligi beyne zarar verir mi?

Demir eksikliği aynı zamanda baş ve migren ağrılarına da yol açar. Beyne yeterli oksijen gitmemesi kan damarlarının şişmesine, bu şişlikler de baskı uygulayarak baş ağrısına ve migrene neden olur. Ek olarak demir eksikliği olan kişiler denge kaybı ve baş dönmesi sorunu yaşayabilirler.

Demirin düşme sebebi nedir?

Demir eksikliği genellikle vücutta artmış demir ihtiyacı, eksik demir alımı ya da vücuttan demir kaybı nedeniyle ortaya çıkar. Demir eksikliğinin en önemli nedeni demir içeren besinlerin yeterli düzeyde tüketilmemesidir. Gebelik, adet dönemi gibi durumlarda ise vücudun demir ihtiyacında artış görülür.

Kansızlık tedavi edilmezse ne olur?

TEDAVİ EDİLMEZSE BİRÇOK SORUNA YOL AÇIYOR Çünkü kansızlık durumunda vücut, hipoksi denilen oksijen yetersizliğini yaşıyor. Bu tabloda dokulara gitmesi gerekenden daha az miktarda oksijen gidiyor. Demir eksikliğine bağlı kansızlık uzun sürdüğünde, zorlanmaya bağlı olarak kalp büyüyor ve kalp yetmezliği oluşabiliyor.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Hasta Bezi Raporu Hangi Doktor?

Kansızlık vitamin eksikliği için hangi doktora gidilir?

Demir eksikliği durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Kansızlık için ne iyi gelir?

Kansızlığa iyi gelen besinleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kırmızı et.
 • Hindi, tavuk.
 • Somon, ton balığı
 • Soya fasulyesi, tofu.
 • Kuru bakliyatlar (fasulye, nohut, mercimek, barbunya v.b)
 • Ceviz, fındık ve badem gibi yağlı tohumlar.
 • Börülce, bezelye, fasulye ve yeşil biber.
 • Maydanoz, nane, ıspanak roka, brokoli, pazı gibi sebzeler.

Demir eksikliği tansiyon düşüklüğü yapar mı?

Bunun yanı sıra tırnaklarda da çizgilenmeler ve kaşık tırnak (tırnaklarda düzleşme) gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Kan hacminde azalmaya bağlı olarak ani ayağa kalkışlarda; göz kararması, baş dönmesi, tansiyon düşmesi, bayılma, hatta senkop (şuur kaybı ile olan bayılma) gelişebiliyor.

Demir eksikliği bağışıklığı düşürür mü?

Anemi dışında bağışıklık sistemini etkileyerek enfeksiyonlara direncin azaldığı gösterilmiştir. Ayrıca bilişsel bozukluklara da neden olarak okul başarısızlığı gibi sonuçları olabilir. Enfeksiyonlar demir eksikliğine yol açmaz ancak demirin kullanımını etkileyerek enfeksiyon anemisine yol açabilir.”

Demir eksikliği anemisinde hangi kan değerleri düşüktür?

Anemisi olan bir kişide bu değerlerden bazıları düşük çıkabilir. Hemoglobin kana kırmızı rengini veren, demirden zengin bir proteindir. Genellikle demir düşük olduğunda hemoglobin düşüktür, kırmızı kan hücrelerinin sayısı ve hematokrit düşük olabilir.

Kan değerlerinin düsük olması hangi hastalıkların belirtisidir?

Kan değerinin düşük olması oksijen yetersizliğine diğer adıyla hipoksi denilen hastalığa yol açmaktadır. HGB değerinin düşük çıkmasında rol oynayan hastalıklar ve rahatsızlıklar şu şekildedir:

 • Lösemi,
 • Kanser,
 • Siroz.
 • Aşırı kansızlık,
 • Kronik böbrek hastalığı,
 • Kurşun zehirlenmesi.
 • Bir yaranın kanaması,
 • Hipotiroidi,

Demir deposu eksikliği nedir?

Demirin depolanmasından ve salınımından sorumlu olan ferritin protein miktarının, normal değerlerin altında olması vücutta yer alan demir depolarının boş olduğunu gösterir. Halk arasında kansızlık olarak da bilinen demir eksikliği, ferritin eksikliğinin doğal bir sonucudur.

You might be interested:  FAQ: Nasır Için Hangi Doktor?

Demir eksikliği olanlar ne yemeli ne yememeli?

Demir eksikliğine iyi gelen besinler!

 • Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut gibi kuru meyveler.
 • Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı)
 • Fındık, fıstık ve susam.
 • Karaciğer, kırmızı et, tavuk ve balık eti.
 • Yumurta.
 • Pekmez ve üzüm.
 • Kuru baklagiller.
 • Yumurtayı portakal suyu ile tüketin.

Kansızlık olunca ne olur?

Dolaşımda bulunan kırmızı kan hücrelerinin sayısında azalma olduğu zaman kansızlık meydana gelir. Genellikle diğer hastalıklara bağlı olarak vücudun sağlıklı kırmızı kan hücresi üretme kabiliyeti etkilendiğinde veya anormal olarak kırmızı kan hücresi yıkımı veya kaybı arttığında ortaya çıkar.

Anemi öldürür mü?

Uygun tedavi ile anemilerin çoğu hafif derecede ve kısa süreli olur. Bununla birlikte, anemi ağır, uzun süreli, hatta kalıtsal ise veya kronik hastalığa ya da travmaya bağlıysa ölümcül bile olabilir.

Kansızlık ne gibi rahatsizlik yapar?

Kansızlık ya da anemi, vücutta organ ve dokulara yeterli düzeyde oksijen taşımak için gerekli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi bulunmadığı zaman ortaya çıkar. Yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı, baş dönmesi gibi belirtilerle ortaya çıkan kansızlık tedavi edilmediğinde daha büyük sorunlara yol açabiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]