Sık sorulan: Dalak Büyümesine Hangi Doktor Bakar?

Bahsi geçen belirtilerden dalak büyümesi rahatsızlığına işaret ettiğini düşündüğünüz bir şikâyetiniz varsa, başvurmanız gereken bölüm Hematoloji kliniğidir. Hastalığın saptanması durumunda seviyesine ve nedenine bağlı olarak Dâhiliye ya da Genel Cerrahi bölümleri de gerekli test ve kontrolleri yapabilir.

Dalak büyümesi nasıl anlaşılır?

Dalak büyümesinin belirtileri nelerdir?

 • Sol üst karın bölgesinde sol omuza yayılabilen ağrı hissi.
 • Mide üzerine baskı yapmasından dolayı yemek yemeden ya da az yemek yedikten sonra şişkinlik hissetmek ya da kolay doymak.
 • Anemi (kansızlık)
 • Yorgunluk.
 • Sık görülen enfeksiyonlar.
 • Kolay kanama.

Dalak ağrısı nerede hissedilir?

Dalak ağrısı karnımızın sol alt tarafında nefes alıp verirken hissedilen bir ağrıdır.Bu ağrının nedenlerini bir türlü çözemeyiz.

Dalak Batması Neden Olur?

Dalak yırtılması bir travma ya da karın bölgesindeki bir darbe sonucu oluşur. Dalak büyümesi veya splenomegali, dalak ağrısının bir diğer nedenidir. Bu travmatik, kötü huylu, metabolik veya obstrüktif bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Dalak büyümesine hangi bitki iyi gelir?

Brokoli, kereviz, havuç, salatalık, biber ve marul gibi sebzeler dalak büyümesini engelleyen bitkiler arasındadır. Dalak büyümesi bitkisel tedavi Saraçoğlu tarafından da gündeme getirilen bir konudur. İbrahim Saraçoğlu karaciğer sağlığı için özellikle kerevizi önermektedir.

Dalak boyutu kaç cm olmalıdır?

Karın bölgesinin sol üst kadranında yer alan dalak; göğüs kafesinin içerisine, diyaframın altına ve midenin üst arka kısmına yerleşir. Yumruk şeklindeki bu organ sağlıklı bireylerde yaklaşık 70-200 gram ağırlığında ve 12 santimetre uzunluğundadır.

You might be interested:  Soru: Ses Tellerine Hangi Doktor Bakar?

Dalak kanseri belirtileri nelerdir?

Dalak kanserleri genellikle vücutta başka bir organda başlayan kanserin dalağa sıçramasıyla oluşur. Belirtileri tümör büyüyüp çevre organlara bası yapmaya başlayınca ortaya çıkar. En sık belirtisi karın ağrısıdır. Halsizlik, gece terlemesi, kilo kaybı, karında şişkinlik, kolay morarma gibi belirtirler ortaya çıkabilir.

Dalak durduk yere neden şişer?

Dalak şişmesinin başlıca nedenleri ise, Hipertansiyon ya da karaciğer rahatsızlığı nedeni ile kan akışında ve kan hücrelerinde artışın olması dalakta büyümeye neden olur. Konjektif kalp yetmezliği hastalığı ile kötü kan hücrelerinin artmasından dolayı dalak şişer ve büyümeye başlar.

Dalağı alınan insan yaşar mı?

Dalak, ömrünü doldurmuş kırmızı kan hücrelerini ortadan kaldırarak, içlerindeki demiri yeniden kullanıma verir. Dalağın, görevlerinin birçoğunu, aslında başka organlar da görmektedir. Dalağımız olmadan da yaşamamız mümkündür çünkü karaciğerimiz, alyuvarları ve bileşenlerini yenileyerek dalağın görevlerini üstlenebilir.

Dalak şişmesi ne demek?

Özellikle koşu egzersizi yapmak isteyenler veya amatör olarak futbol oynamak isteyenler koştukları esnada midelerinin üst kısmında tabiri caizse bir şişlik hissederler. Şişlik hissettikleri bölgeye dokunduklarında ağrı olduğunu fark edip durmak zorunda kalırlar bu durum halk arasında dalak şişmesi olarak tabir edilir.

Dalak şişliğine ne iyi gelir?

Dalak Şişmesi Nasıl Geçer?

 • Zencefilli su.
 • Gül çayı
 • Lahana yaprağı
 • Üzüm hoşafı
 • Kuşkonmaz çayı

Dalak neye iyi gelir?

Dalak yemek mevcut olan kansızlığı da gidermektedir. Bol miktarda vitamin ve mineral içeren dalak, kan hücrelerini de arttırır.

 • Göz Sağlığına Etki Eder.
 • Kemikleri Güçlendirir.
 • Bağışıklık Seviyesini Düzenler.
 • Beyin Sağlığına Olumlu Etki Eder.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]