Sık sorulan: Boğmaca Hangi Doktor Bakar?

Boğmaca hastalığı ne kadar sürer?

İyileşme dönemi: 1-3 hafta sürer. İyileşme evresinde ikinci dönem belirtileri gerilemeye başlar. Kişi normale dönmeden önce öksürükte azalma görülür. Boğmaca hastalığı bir çocuğa bulaştığında bulgular ilk 15 gün daha hafif, diğer 15 gün ise ağır öksürüklere neden olur.

Boğmaca nasıl bir hastalıktır?

Boğmaca, akciğerler ve hava yollarında görülen yüksek bulaşıcılığa sahip bir bakteri enfeksiyonudur. Birçok insanda boğulma sesine benzer bir nefes alımının ardından şiddetli bir öksürük nöbeti ile kendini gösterir. Boğmaca aşısı geliştirilmeden önce, hastalık önemli bir çocukluk çağı enfeksiyonuydu.

Boğmaca testi nasıl yapılır?

Boğmaca tanısı klinik ile konulur. Mikrobiyolojik-serolojik testlerle kesinleştirilir. Son yıllarda tanıda polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi de kullanılmaktadır. Tedavide makrolid grubu antibiyotikler kullanılır.

Boğmaca hastalığı nedir nasıl geçer?

Boğmaca, üst solunum yolu enfeksiyonuyla başlar. Aşı ile korunabilen ancak çocuklard ölüme sebep olan bir hastalıktır. Boğmaca geçiren bir çocukta zatürree riski, beyin iltihabı riski vardır; konfüzyon gibi durumlara neden olabilir. 7-10 gün arasında kuluçka süresi olan bir hastalıktır.

Boğmaca tedavi edilmezse ne olur?

Özellikle çocuk ve yaşlılarda görülen, bakterilerin neden olduğu bir hastalık olan boğmaca, oldukça bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Tedavi edilmezse ölüme sebebiyet verebilir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Doktor Asistanı Nasıl Olunur?

Boğmaca Oksurugu ne ne iyi gelir?

Zencefil: Zencefil, boğmaca tedavisine yardımcı olabilecek mükemmel bir balgam söktürücüdür. Ayrıca, bu probleme neden olan bakterileri yok etmeye yardımcı olan antibakteriyel özelliklere de sahiptir. Zerdeçal: Zerdeçal, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olduğu için boğmacayı tedavi edebilmektedir.

Bogmaca öksürük nedir?

Boğmaca, her yaştaki duyarlı bireyi etkileyen, özellikle çocukluk çağında ve 5 yaşından küçük çocuklarda ağır seyreden akut, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. En tipik belirtisi boğulurcasına olan aralıksız öksürük nöbetleridir. Tüm dünyada yaygın olarak görülen bir hastalıktır.

Boğmacaya neden olan bakteri?

Boğmaca, Bordetella pertussis bakterisinin yol açtığı ve öksürük nöbetlerine neden olan çok bulaşıcı bir enfeksiyondur. Bebeklerde ölümlere ya da kalıcı sakatlığa neden olabilen ciddi bir hastalıktır. Hastalık 3 dönemde gelişir.

Pertussis ne demek?

Bordetella pertusis adlı bakterinin neden olduğu, kendine has boğulur tarzda öksürükle karakterize, bulaşıcı bir akut solunum yolu hastalığıdır.

Boğmaca nasıl fark edilir?

Boğmaca hastalığı belirtileri Şiddetli öksürük nöbetleri, hırıltılı nefes alma, koyu balgam, ateş, hapşırık, bulantı ve kusma gibi belirtilere sahip olan boğmaca hastalığı çocuklarda çok daha etkilidir. Hastalıktan korunmak için yeni doğanın ikinci ayında doktorlar tarafından aşı yapılması önerilir.

Bir bebek neden öksürür?

Bebekler genelde farkında olmadan normal miktarda mukusu yutar. Ama soğuklarda olduğu gibi çok fazla miktarda mukus salgılanırsa bu sıvı boğazın gerisinde birikir ve öksürüğü tetikler.

Boğmaca aşısı kimlere yapılmaz?

AŞI KİMLERE YAPILMAMALIDIR? Aşıya karşı alerjisi olan ve ciddi ateşli hastalık geçirenlerde aşı yapılmamalıdır.

Boğmaca enfeksiyonu nedir?

Boğmaca, her yaştaki duyarlı bireyi etkileyen, özellikle çocukluk çağında ve 5 yaşından küçük çocuklarda ağır seyreden akut, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. En tipik belirtisi boğulurcasına olan aralıksız öksürük nöbetleridir. Tüm dünyada yaygın olarak görülen bir hastalıktır.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Burkulma Hangi Doktor?

Boğmacadan nasıl korunulur?

Çocukluk döneminde şiddetli seyreden boğmaca, her yaşta görülebilmektedir. Çocukları boğmacadan korumanın en etkili yolu ise aile bireylerinin aşılanmasıdır. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz.

Boğuk öksürük neden olur?

Krup hastalığında; solunum yollarında meydana gelen darlık ve ses tellerindeki şişlik nedeniyle hastalarda boğuk, havlama benzeri öksürük görülür. Bu nedenle hastalık krup olarak adlandırılmıştır. · Soluk alıp verme sırasında ıslık benzeri ses çıkarma gibi belirtiler görülebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]