Sık sorulan: Boğaz Reflüsüne Hangi Doktor Bakar?

Reflü şikayetleri birçok başka hastalık tarafından da oluşturulabildiğinden, reflü şikayetleri olan hastanın bir Kulak Burun Boğaz hekimi tarafından muayene edilmesi gerekir.

Boğaz reflüsü olan kişi hangi doktora gidilir?

Ancak daha sık görülen LFR (Larengofarengeal Reflü ) hastalığında bu asit içeriği yemek borusunu da geçerek yutağa ve oradan da gırtlağa, ses tellerinin arkasına kadar gelir. Bu hastalar ise genellikle KBB uzmanına başvurmak zorunda kalırlar.

Boğaz Reflüsüne hangi ilaç kullanılır?

Omeprazol, pantoprazol,lansoprazol,rabeprazol, esomeprazol. Bu ilaçların etki güçleri yaklaşık olarak birbirine benzemektedir. Bu ilaçlar midede asit salgısını baskılarlar. İlaçlar genellikle günde bir kez, sabah kahvaltıdan yarım saat önce alınmalıdır.

Boğaz Reflüsünden nasıl kurtulurum?

Boğaz Reflüsüne Ne İyi Gelir?

 1. Sebze Ağırlıklı Beslenin.
 2. Baharatlardan Yararlanın.
 3. Mide Asidini Azaltan Yiyecekler Tüketin.
 4. Sağlıklı Pişirme Yöntemleri Tercih Edin.
 5. Az Az, Sık Sık Yemek Yeyin.
 6. Yemekten Hemen Sonra Yatmayın.
 7. Sıkı Kıyafetler Giymeyin.
 8. Hareket Edin.

Mide Reflüsüne hangi doktor bakar?

Ağız kokusu, ses kısıklığı nefes darlığı, çarpıntı, astım, diş çürüğü de reflünün atipik belirtileri arasında yer almakta. Peki Reflü için hangi doktora gidilir? Sorusunun cevabına gelecek olursak, reflü şikayetinde randevu almanız gereken bölüm “dahiliye bölümü” veya “Gastroenteroloji” dir.

You might be interested:  Soru: Göbek Deliğinden Kan Gelmesi Hangi Doktor?

Stres boğaz reflüsü yapar mı?

Stres reflüyü artıran önemli bir nedendir. Stres ve aşırı yorgunluktan mümkün olduğunca uzak durmalıyız. İlaç tedavisinde mide asidini salgılanmasını azaltan, mide asidinin yukarı kaçmasını mekanik olarak engelleyen ve mide içeriğinin boşalmasını artıran ilaçlar kullanılır.

Boğaz reflüsü tehlikeli midir?

Boğaz ve gırtlakta biriken mide asidi, uzun süreli tahrişe ve hasara neden olabilir. Tedavi olmazsanız durum ciddi olabilir.

Boğaz Reflüsüne evde ne iyi gelir?

Her gün düzenli olarak sebze tüketin. Sebzeler doğal olarak alkali özellikleri ile mide asiditesini dengeliyor. Örneğin brokoli, kuşkonmaz, patates ve salatalık bu besinlerden birkaçı. Yemeklerinize hazmı kolaylaştıran ve gaz giderici özelliğe sahip kekik, kimyon, zencefil ve zerdeçal ekleyebilirsiniz.

Boğaz Reflüsüne gaviscon iyi gelir mi?

Gaviscon, etken maddesi sodyum aljinat + bikarbonat olan reflü baskılayıcı bir ilaçtır. Reflüden kaynaklanan mide ekşimesi veya yanması gibi semptomları giderir.

Hangi ilaçlar reflü yapar?

Aspirin başta olmak üzere tüm ağrı giderici ve romatizma ilaçları reflü yapabilir. -Potasyum tabletleri reflü yapabilir. -Bazı tansiyon ilaçları (Kalsiyum kanal blokerleri) ve kalp ilaçları (nitratlar) yemek borusunun mideyle birleştiği yerdeki kapağın kaslarını gevşeterek reflü yaparlar.

Boğaz reflüsü ne kadar sürede iyileşir?

LFR tedavisine ne kadar süre devam edilmelidir? Bu ilaçlarla yapılan tedavi genellikle 2-3 ay sürer ve hatta bazı hastaların daha uzun süre kullanmaları gerekir.

Reflüde balgam olur mu?

LFR hastalığında en sık görülen semptomlar sırasıyle; Ses kısıklığı, seste kabalaşma, çatallanma, yorgunluk, tiz sesleri çıkarmada zorluk. Boğazda gıcık hissi ve sık boğaz temizleme. Boğazda aşırı balgam ve geniz akıntısı

Boğazda takılma hissi nasıl geçer?

Yutkunurken Boğazda Takılma Hissi Nasıl Geçer?

 1. Ağrı kesiciler. Boğaz ağrısı için kullanılan ağrı kesici ilaçlar iltihabı tedavi etmezler.
 2. Beslenmeye dikkat etme.
 3. 3. Kötü alışkanlıklardan kurtulma.
 4. 4. C vitamini alma.
 5. Temiz hava alma.
 6. Sesi dinlendirme.
 7. 7. Antibiyotik.
 8. 8. Psikolojik egzersizler.
You might be interested:  Hızlı Cevap: Kemik Yaşı Öğrenmek Için Hangi Doktor?

Doktor reflüyü nasıl anlar?

Reflü hastalığının tipik iki bulgusu vardır. Göğüs arkasında yanma hissi ve ağza acı su gelmesi. Bu ikisinin birlikte olması reflü tanısı için yeterlidir. Fakat bu şikayetler hastaların ancak bir kısmında görülürken çoğunluk hastada atipik şikayetler ön plandadır.

Midede yanma hissi hangi hastalıkların belirtisi olabilir?

Mide yanması, gastroözofageal reflü adı verilen bir hastalığın semptomudur. En kısa tanımıyla mide asidinin yemek borusundan yukarıya çıkmasından dolayı kaynaklanır. Bu durumdan kaynaklanan risk faktörleri, midede asit üretimini artıranların yanı sıra yemek borusuna asit reflüsüne izin veren yapısal sorunları içerir.

Midedeki Reflünün belirtileri nelerdir?

Reflü Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 • Mide ekşimesi ‐ yanması
 • Göğüste yanma.
 • Yenilen yemeğin ağıza geri gelmesi.
 • Kilo kaybı
 • Ağıza acı‐ekşi su gelmesi.
 • Ağız kokusu.
 • Şişkinlik‐geğirme.
 • Kronik farenjit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]