Sık sorulan: Böbrek Ağrısı Için Hangi Doktor?

Böbreklerle ilgili hastalıklara bakan bölüm dahiliye alt bilim dalı olan üroloji ya da nefrolojidir. Nefroloji bölümü böbrek yetmezliği ile diğer böbrek hastalıkları olan kişilerin gitmesi gereken bölümdür. Üroloji bölümü ise, daha çok mesane, prostat, böbrek taşı gibi sorunlarla ilgilenmektedir.

Böbrek ağrısı için hangi bölümden randevu alınır?

Üroloji bölümü mesane hastalıkları, prostat hastalıkları, böbrek taşı gibi hastalıklar ile daha çok ilgilenmektedir. Böbrekler ile ilgili yaşanılan sorunlar için devlet hastaneleri veya özel hastaneler gibi sağlık kuruluşlarının nefroloji veya üroloji bölümlerinden randevu alınmalıdır.

Böbrek ağrısı için acile gidilir mı?

Böbrek ağrısı şikâyeti olanların Nefroloji veya Üroloji bölümlerine başvurabilirsiniz.

Bobrek yetmezliği belirtileri ağrısı nerede hissedilir?

Böbrek yetmezliği, genellikle sırt ağrısına neden olabilir. Kasık veya kalça bölgesinde hissedilebilir. Sırt ve bacak ağrısı, böbrek kistleri, böbreklerde oluşan sıvı dolgulu keselerden dolayı meydana gelebilir ve polikistik böbrek hastalığının bir sonucudur.

Böbrek ağrısı neden olur?

BÖBREK AĞRISI Böbrek ağrısı, böbreklerde olan bir hastalık, bir darbe ya da yaralanma sonucu vücudun üst karın bölgesinin yan ya da arka tarafında, çoğunlukla tek taraflı hissedilen ağrı ya da rahatsızlık hissidir. Böbrek ağrısının nedenleri, esas olarak idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşlarıdır.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Doktor Cevdet Tuna Ne Zaman Öldü?

Böbrek ağrısına Dahiliye bakar mı?

Böbreklerle ilgili hastalıklara bakan bölüm dahiliye alt bilim dalı olan üroloji ya da nefrolojidir. Nefroloji bölümü böbrek yetmezliği ile diğer böbrek hastalıkları olan kişilerin gitmesi gereken bölümdür. Üroloji bölümü ise, daha çok mesane, prostat, böbrek taşı gibi sorunlarla ilgilenmektedir.

Nefroloji nedir hangi hastalığa bakar?

Nefroloji, böbrek hastalıklarıyla ilgilenen bir tıp bilimi dalıdır. Nefroloji; Yunanca nephros “böbrekler” ve ology “çalışma” anlamına gelen bir terimdir. Nefrolog böbrek sağlığı ve böbrek hastalıkları konusunda uzmanlaşmış uzman doktordur.

Böbreğim ağrıyor ne yapmalıyım?

Böbreklerde ağrı hissedildiği zaman sıcak su torbasının içerisine, sıcak su doldurulduktan sonra direkt temas yerine, mutlaka bir havluya sarılmalı ve ağrının olduğu bölgeye yerleştirilmelidir. Diğer yandan böbreklerin çalışmasını sağlamak amacıyla günde en az 2 litre su ve periyodik aralıklarla nar suyu içilmelidir.

Böbrek ağrısına ne iyi gelir eksi?

böbrek ağrısına iyi gelen şeyler

 • maydanoz suyu.
 • ağrıyan yere sıcak su torbası koymak.
 • bol bol bol bol su içmek.
 • buscopan plus.
 • ayakları sıcak tutmak.

Böbrek yetmezliği nasıl belli olur?

Kronik Böbrek Yetmezliğinin Belirtileri Nelerdir?

 • Yorgunluk ve halsizlik.
 • Mide bulantısı
 • Kusma.
 • Konsantrasyon bozukluğu.
 • Vücudun fazla su tutmasına bağlı olarak ayaklarda şişkinlik.
 • İştah kaybı
 • Uyku problemleri ve özellikle sabahları gözlerde şişkinlik.
 • İdrar miktarında değişiklik ve geceleri sık idrara çıkma.

Yanlarda ağrı neden olur?

Yan ağrısı, sırt, üst karında rahatsızlık oluşması ya da ağrı oluşması ile ifade edilir. Ağrı sabit ya da şiddetli seviyedeyse böbrek ya da idrar yolu enfeksiyonları, böbrek kanseri, böbrek kistlerinin patlaması gibi ciddi rahatsızlıklardan meydana gelir.

Böbrek ağrısı bacağa vurur mu?

Böbrek ağrısının ayağa veya bacağa vurması oldukça nadir görülen bir durumdur. Çoğu böbrek ağrılarında ayakta ağrı hissedilmez. Böbrek ağrılarına neden olan bazı etmenler ayağa vurur. Bu şekilde kişi böbrek ağrısını aynı zamanda ayağında da hissetmektedir.

You might be interested:  Basur Için Hangi Doktor?

Böbrek ağrısı nasıl ayırt edilir?

Böbrek ağrısı ve sırt ağrısını ayırt etmek zor olabilir. Genellikle ağır kaldırma ya da bir travma sonrasında oluşan sırttaki kas ağrıları, daha aşağıda hissedilme eğilimindedir. Böbrek ağrıları ise, kaburgaların hemen altında, sırt ağrılarından daha yüksekte ve derin hissedilir.

Böbrek bele vurur mu?

Türkiye’de her 6 insandan birinde görülen böbrek hastalığıyla ilgili açıklamalarda bulunan Özel Esentepe Hastanesi’nden Dâhiliye Uzmanı Dr. Salim Çınar, hastalıkla erken teşhisin tedavi yüzdesini artırdığını belirterek, şiddetli bel ve kasık ağrısının böbrek hastalığı göstergesi olabileceğine dikkat çekti.

Böbrek iltihabı hangi testle anlaşılır?

Hastadan genellikle ilk istenen testler, kan ve idrar tahlilidir. Kan tahlili ile bakılan BUN ve kreatinin değerleri, böbrek fonksiyonları hakkında bilgi verir. Kan tahlili ile kanda sodyum, kalsiyum, potasyum gibi elektrolitlerin düzeylerine de bakılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Okuyucular soruyor: Koltuk Altı Şişliği Hangi Doktor?

Eğer yavaş yavaş büyüyen bezeler varsa, ağrısız ve kalıcı hale gelmişse derhal meme konusunda uzmanlaşmış bir genel cerrahi doktoruna gidilmelidir. Contents1 Koltuk altı bezesi neden şişer?2 Koltuk altında çıkan şişlik nedir?3 Sırttaki şişlik için hangi doktora gidilir?4 Koltuk altı ağrısı için hangi doktora gidilir?5 Koltuk altı bezesi ne zaman tehlikeli?6 Koltuk altında beze nasıl anlaşılır?7 […]