Okuyucular soruyor: Testosteron Hangi Doktor Bakar?

Testosteron seviyelerinde herhangi bir problemin mevcut olup olmadığının tespit edilebilmesi için bir üroloji uzmanına danışılmalıdır. Teşhis aşamasında tıbbi geçmiş, fiziksel inceleme, testosteron seviyesinin ölçümü, hormon seviyelerinin ölçümü ve hipofiz bezinin kontrolü için MR istenebilir.

Erkek hormon tedavisi hangi bölüm bakar?

Endokrinoloji bölümündeki doktor gerekli gördüğü takdirde hormon bozukluğu için yumurtalık ultrasonuna, sol elinin röntgenine, erkeklerde ve kadınlarda kemik yaşına ve kan tahlillerine bakar. Hatta bunların yapılması için yönlendirme de yapar.

Testosteron hormonu testi nasıl yapılır?

Bu testler kan testleri olarak gerçekleşir. Yapılacak kan testleri kol damarlarından olan toplar damardan alınarak gerçekleşir. Özellikle kısırlık, ereksiyon bozukluğu, cinsel isteksizlik, tüylenme sorunları, kas kitlesinde azalma konsantre olmama gibi durumlarda erkeklere uygulanır.

Erkeklerde testosteron hormonu kaç olmalı?

Testosteronun normal seviyeleri 300 -1,200 ng/dl’dir. Ölçülen değer bu sınırlar arasında çıkarsa normal kabul edilir. Düşük ya da yetersiz testosteron değeri demek için ölçümün 300 ng/dl altında olması gerekir. Önemli olan ölçülen değerin bu sınırlar arasında olmasıdır.

Testosteron hormonu düşerse ne olur?

Testosteron seviyesinin normalden az olması kemik yoğunluğunda azalmaya, erkek kaynaklı infertiliteye, depresyona, obeziteye, empotansa ve kas kitlesinin kaybına neden olabilir. Vücutta artan yağ oranına bağlı olarak erkeklerde kalp hastalıkları ve diyabet gibi sistemik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Sırtta Sivilce Hangi Doktor?

Erkeklerde hormon bozukluğu belirtileri nelerdir?

İşte erkeklerde hormon dengesizliğinin en yaygın belirtileri.

 • Düşük sprem sayısı
 • Saç dökülmesi.
 • Kas kaybı
 • Hafıza sorunları
 • Cinsel dürtüde azalma.
 • Erektil disfonksiyon.
 • Büyümüş göğüs dokusu.
 • Ruh hali değişiklikleri.

Hormonlar için hangi bölüme gidilir?

Jinekoloji uzmanları kadınlık hormonlarının değerlendirmesini yaparken vücutta bulunan diğer hormonların bozuklukları için ise endokrinoloji bölümüne gidilmelidir. Hastane veya sağlık kuruluşunda endokrinoloji bölümü bulunmuyorsa kadınlık hormonları dışındaki diğer hormonlar dahiliye bölümünü de ilgilendirmektedir.

Testosteron hormonu testi nedir?

Testosteron testi erkeklerde testosteron hormonu seviyesini ölçmek için laboratuarlarda yapılan bir testtir. Testosteron vücudumuzda önemli işlevleri sağlayan bir hormondur. Erkeklik hormonu olarak bilinse ve erkeklerde daha fazla bulunsa da kadınlarda yumurtalık tarafından üretilen testosteron hormonuna sahiptir.

Testosteron nereden bakılır?

Erkeklerde 40 yaşlarında testosteron seviyeleri en yüksektir. Yaş ilerledikçe erkeklerde testosteron seviyesi düşmeye başlar. Testosteron testi, genellikle koldaki bir toplardamardan alınan kan örneğinde yapılır.

Testosteron fazlalığı nasıl anlaşılır?

Testosteron fazlalığının ilk belirtileri yüzde sivilceler çıkması, her iki meme arasında, göbekte, kalça üzerinde ve bacakların üst kısmında sert, siyah ve kalın kılların çıkmasıdır. Hormon problemleri nedeni ile gelişen kıllarda devamlı hormon uyarısı olduğundan epilasyon iyi sonuç vermez.

Testosteron yüksekliği erkekte ne yapar?

Testosteron Fazlalığı da Erkekleri Etkileyebilir Testosteron fazlalığı akne oluşumu, sinirlilik hali, ergenliğe erken girme, vücut kıllarında artış, yüksek tansiyon, cinsel dürtülerde artış ve yine erkek kaynaklı infertilite gibi semptomlara yol açabilir.

Testosteron hormonunu yükseltmek için ne yapmalı?

Testosteron Nasıl Artar? Testosteron Miktarını Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

 1. Egzersiz yapmak ve ağırlık kaldırmak.
 2. Dengeli bir şekilde protein, yağ ve karbonhidrat tüketmek.
 3. 3. Stres ve kortizol düzeylerini en aza indirmek.
 4. D vitamini almak.
 5. 5. Gıda takviyelerini bilinçli bir şekilde kullanmak.
You might be interested:  Soru: Hipotiroidi Hangi Doktor Bakar?

Testosteron değeri kadınlarda kaç olmalı?

Menopoz öncesi dönemde östron 17-200 pg/ml ve östradiol 15-350 pg/ml olmalıdır. Menopoz sonrası östron 7-40 pg/ml ve östradiol seviyesi 10 pg/ml altında olmalıdır.

Erkeklik hormonu biterse ne olur?

” Erkeklik hormonu ” denilen testosteron hormonu seviyesindeki azalmanın yaşlılığın habercisi olduğuna işaret eden Ersay, bu hormonun azalmasının özellikle 50 yaş üstü erkeklerde öğrenmede yavaşlama, depresyon, sinirlilik, uyku bozuklukları, mevcut kas kitlesinde azalma ve cinsel isteksizlik gibi sıkıntılara neden

Testosteron eksikliği neden olur?

Hastalıklar, ilaç kullanımı, psikolojik sorunlar, şişmanlık, aşırı spor, sigara kullanımı ve aşırı alkol kullanımı testosteron üretimini azaltan faktörlerdir. Ayrıca fiziki aktivitenin çok az olması, beslenme bozukluğu, şeker hastalığı da testosteron hormon seviyelerini düşürür.

Erkeklerde testosteron düşüklüğü nasıl tespit edilir?

Testosteron eksikliği belirtileri arasında;

 1. Cinsel gelişimde gecikme veya yetersizlik,
 2. Cinsel istek ve aktivitenin azalması,
 3. Kendini kötü hissetme,
 4. Depresif düşünce, Kendiliğinden ereksiyon azalması,
 5. Konsantrasyon ve hafıza zayıflığı,
 6. Jinekomasti (memelerde büyüme-ağrı),
 7. Uyku bozukluğu ve uyuklamada artış,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]