Okuyucular soruyor: Sinüzit Için Hangi Doktor?

Sinüzit ve migren birbirinden farklı rahatsızlıklar olarak biliniyor. Sinüzit şikayeti olan kişilerin bu şikayetlerinden kurtulması için kulak burun boğaz uzmanına muayene olması gerekiyor.

Sinüzit ağrısı nerelere vurur?

Sinüzit oldukça şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Özellikle dört haftadan kısa süren sinüzitlerde kafa arkası, baş ağrısı, alın ve iki taraflı şakak ağrısı, omuza, dişlere, damağa ve buruna doğru yayılan ağrı, unutkanlık ve dalgınlık görülebilir.

Sinüslerin tıkalı olduğu nasıl anlaşılır?

Sinüzit yüz kemiklerinin içerisindeki boşlukların iltihaplı doku ile dolmasından ortaya çıkan hastalıktır. Burun tıkanıklığı, sarı-yeşil renkte burun akıntısı, geniz akıntısı, baş ağrısı ve koku almada güçlük ile kendisini göstermektedir.

Sinüzit tedavi edilmezse ne olur?

Sinüzit tedavi edilmezse enfeksiyon kronikleşir. Sürekli geriye doğru mikroplu materyalin akması neticesinde kronik bronşit, amfizem, pnömoni gibi akciğer hastalıkları ya da çok nadir de olsa menenjit, beyin apsesi, kronik farenjit gibi durumlar görülür” dedi. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümünden Op. Dr.

Sinüzit için hangi ilaçlar kullanılır?

Kronik sinüzit tedavisinde kullanılan en önemli ilaçlar antibiyotikler ve burun içinden sprey olarak kullanılan steroidlerdir. Antibiyotik tedavi süresi kronik sinüs enfeksiyonlarında en az 2-3 hafta olmalıdır.

Sinüs iltihabı nasıl tedavi edilir?

Akut sinüzitin tedavisi antibiyotikler ve burun açıcı ilaçlarla yapılıyor. Eğer sinüzit kronik hale gelmişse ve sinüslerin burun içine açılan deliklerinde açılmayacak tıkanıklıklar oluşmuşsa ameliyatla tedavi etmek gerekir.

You might be interested:  FAQ: Memelere Hangi Doktor Bakar?

Sinüsler dolunca ne olur?

Burun kanallarında bulunan sinüsler enfeksiyon ve iltihap birikmesi sonucu tıkandığında şiddetli yüz ve baş ağrısına neden olur. Sinüzit ise sinüslerin tıkanması sonucu ortaya çıkan hastalıklardır. Yaşam kalitesini düşüren ve bazı kişilerde de şiddetli yüz kemiği ve diş etleri ağrısına neden olur.

Burun sinüsleri neden tıkanır?

Virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar sırasında burun ve sinüsleri döşeyen mukozanın şişip kalınlaşmasına bağlı olarak dar sinüs boşalma kanallarının tıkanması yanı sıra aynı enfeksiyon nedeni ile salgıyı kanallara taşıyan sistemin fonksiyonunun bozulması ve salgının dar boşalma kanallarını tıkayacak şekilde koyu

Sinüzit geçmezse ne olur?

Sinüzitin tam ve doğru tedavi edilmediğinde kronik farenjit, göz çevresinde enfeksiyonlara, hatta körlük, menenjit ve beyin apsesi gibi çok ciddi sorunlara bile neden olabileceğini anlatan Doç. Dr.

Sinüzit atağı belirtileri nedir?

Akut sinüzit meydana gelmesi sonrasında kişilerde çeşitli belirti ve bulgular ortaya çıkar:

  • Burunda dolgunluk ve tıkanıklık.
  • Koyu kıvamlı burun akıntısı
  • Boğaz ağrısı
  • Geceleri kötüleşen öksürük.
  • Geniz akıntısı
  • Baş ağrısı
  • Yüz bölgesindeki sinüslerde basınç hissi.
  • Kulak ağrısı

Sinüzit hangi hastalıklara yol açar?

Soğuk havalarla birlikte çok sık görülmeye başlanan sinüzit, tedavi edilmediğinde çok ciddi hastalıklara davetiye çıkarabiliyor! Sinüzitin körlük, menenjit, beyin damarlarında tıkanıklık ve beyin apseleri gibi hayati tehlikelere neden olabildiğini belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr.

Sinüzit için en iyi antibiyotik hangisi?

Genellikle tercih edilen antibiyotikler; Amoksisilin, amoksisilin-klavulinik asit, claritromisin, sefuroksim, sefprozil, lorakarbef, siprofloksasin ve levofloksasin olmaktadır.

Sinüzit için hangi ağrı kesici kullanılır?

İbuprofen (Advil) ve asetaminofen (Tylenol) gibi analjezikler, sinüs baş ağrısından hissettiğiniz acıları soluklandırabilir. Ayrıca, ağrılı bir çene veya ateş gibi diğer semptomları da tedavi edebilirler.

You might be interested:  Soru: Otizm Için Hangi Doktor?

Sinüzit ilacı var mı?

Akut sinüzitin tedavisi antibiyotikler ve burun açıcı ilaçlarla yapılıyor. Eğer sinüzit kronik hale gelmişse ve sinüslerin burun içine açılan deliklerinde açılmayacak tıkanıklıklar oluşmuşsa ameliyatla tedavi etmek gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]