Okuyucular soruyor: Ses Kısıklığı Hangi Doktor?

Ses kısıklığı için hangi bölüme gidilir? Birkaç günden uzun süren tam ses kaybı veya seste şiddetli değişiklik olursa Kulak Burun Boğaz uzmanı ile görüşülmelidir.

Ses kısıklığı için ne yapmak lazım?

Ses kısıklığına ne iyi gelir?

 1. Ilık tuzlu su ile gargara. Ağrılı ve tahriş olmuş boğaz ve ses kısıklığı için ılık tuzlu su ile gargara yapmak etkili sonuçlar verebilir.
 2. Solunan havayı nemlendirmek.
 3. Boğaz pastilleri kullanmak.
 4. Elma sirkesi içmek.
 5. Ballı papatya çayı tüketmek.
 6. Zencefil kökü.

Ses nodülü için hangi doktora gidilir?

Genelde 1-2 haftadan daha fazla süren ses kısıklıklarında mutlaka doktora gidilmelidir. Ses kısıklığı ile beraber nefes alma zorluğu, ağızdan kan gelmesi, yutma zorluğu veya boyunda kitle (şişlik) gibi şikayetler de varsa KBB uzmanına başvurmak için daha acele etmek gerekir.

Ses kısıklığı muayenesi nasıl yapılır?

Poliklinik şartlarında ses teli muayenesi ya larinks aynası denen ayna ile ya da endoskop adı verilen görüntülü yöntemle yapılır. Ses tellerinin görülmesinden sonra ses teli hareketleri kontrol edilir. Bu şekilde herhengi bir hareket kısıtlılığıda muayene edilebilecektir.

Ses telleri iltihabı neden olur?

Ağız yoluyla alınan virüs ve bakteriler bademciklere yapışmaktadır. Bu bakteriler ve virüsler sonrasında ses tellerinde iltihaplanmalara sebep olmaktadır. Ses kısılması, ses telleri iltihabının en belirgin belirtisidir. Ses tellerinin yorulmaması için kısık sesle konuşmanız yararınıza olacaktır.

You might be interested:  Sık sorulan: Vücutta Ödem Hangi Doktor?

Ses telleri ödemine hangi bitki iyi gelir?

Karşınızda ses kısıklığına iyi gelen bitkiler

 • Bal. En bilinenlerle başlayalım istedik, özellikle kış aylarında evimizden eksik etmediğimiz şifa dolu balı ilk sıraya koyduk.
 • Limon.
 • Zencefil.
 • Sarımsak.
 • Turp.
 • Ekinezya çayı
 • Papatya çayı

Ses kısıklığı neyin belirtisi?

Ses kısıklığına; grip, nezle, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu rahatsızlıkları, midedeki asitli içeriğin boğazı tahrişine neden olan reflü gibi hastalıklar, sigara kullanımı ya da pasif içicilik, kafein içeren içecekler veya alkollü içeceklerin tüketilmesi, çığlık, uzun süreli yüksek desibelli şarkılar söylemek ve

Ses teli nodülü kendiliğinden geçer mi?

Nodüllerin oluşma nedeni sesin aşırı veya hatalı kullanımı olduğu için, tedavide bu kullanım alışkanlıkların düzeltilmesi esastır. Ses istirahati veya bir konuşma terapistinin yardımıyla uygulamacak ses ve konuşma terapisi ile nodüllerin çoğu küçülür ve kaybolur.

Sesim çatallı çıkıyor neden?

Larenjit, ses tellerinin ya da larinksin enfeksiyonudur. Bu enfeksiyonla birlikte ses kalın ve çatallı çıkmaya başlar. Larenjit kısa süreli ya da uzun süreli olabilir. Genellikle ani başlangıçlı olup hafta içerisinde iyileşir.

Ses teli nodülü nasıl tedavi edilir?

Uygun ses tekniği, sımsıkı takip edilen ses hijyeni kuralları ve hatta ses terapisine rağmen düzelmeyen ses teli nodülleri, fonomikrocerrahi adı verilen, genel anestezi altında mikroskop aracılığı ile yapılan özel ameliyatlar ile tedavi edilmektedir.

Geçmeyen ses kısıklığı neden olur?

Ses kısıklığı birçok nedene bağlı Bunların yanı sıra nörolojik bozukluklar, psikolojik hastalıklar, genetik sendromlar, ergenlik dönemi, hipotiroidi, gebelik, yaşlılık, hipertansiyon ilaçları, hormonlar, doğum kontrol hapları, nodüller, polipler ve kötü huylu tümörler de ses kısıklığına yol açabilir.

Ses felcine ne iyi gelir?

Ses Teli Felci Tedavisi Tek taraflı ses teli felcinde ilişkili ses problemlerinin tedavisi için kullanılan ana yöntemler ses terapisi, enjeksiyon laringoplasti ( ses tellerine dolgu yapılması, kapalı ses teli cerrahisi) ve tiroplastidir (açık ses teli cerrahisi).

You might be interested:  Soru: Çinko Eksikliği Hangi Doktor Bakar?

Ses tellerindeki görülen beyaz leke ne anlama geliyor?

Ses teli muayene edildiğinde beyaz veya kırmızı lezyon görülür. Bu lezyonları mutlaka mikroskopik cerrahi ile çıkarmak gerekir. Bu lezyonlar çoğu zaman kanser öncesi dönem veya erken dönem kanser habercisidir. Bu lezyonun çıkarılması ve sigaranın bırakılması ile genellikle tam tedavi sağlanmış olur.

Ses teli felci kendiliğinden geçer mi?

Ses teli felçlerine en çok guatr ve diğer boyun ameliyatlarından sonra rastlanmaktadır. En başarılı ameliyatlarda bile %2-3 geçici veya kalıcı ses teli felci görülebilmektedir. Bu felçlerin büyük çoğunluğu 6 ay içinde kendiliğinden iyileşmektedir.

Gırtlak iltihabı nedir?

Larenjit ( Gırtlak İltihabı ) Nedir? Larenks ( gırtlak ), ses tellerini barındıran ve besinlerin nefes borusuna kaçmasını engelleyen yapıdır. Larenjit, larenksin ( gırtlak ) iltihabıdır. Çoğunlukla virüslerin neden olduğu bir enfeksiyona bağlıdır.

Yutak iltihabı neden olur?

Yutak iltihabı olarak da bilinen farenjit, genelde soğuk mevsimlerde kendini gösterir. Farenjit en yaygın olarak soğuk algınlığı, grip veya mononükleoz gibi viral enfeksiyonlardan kaynaklanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]