Okuyucular soruyor: Hamilelikte Doktor Kontrolleri Ne Sıklıkta Olmalı?

Herhangi bir risk faktörü olmayan anne adayı hiçbir şikayeti olmasa bile ideal olarak 28. hamilelik haftasına kadar dörder haftalık, 28-36. haftalar arasında ikişer haftalık aralıklarla, 36. haftadan doğuma kadar ise haftalık olarak doktor kontrolüne gelmelidir.

Hamilelikte doktor kontrolleri nasıl olur?

Hamilelikte Doktor Kontrolü Ne Sıklıkta Olmalıdır? Regl zamanınız 7-10 gün arası geciktiyse; gebelik, idrar veya kan testi pozitif çıktıysa ilk kontrolünüzün zamanı geldi demektir. Öncelikle ultrason ile gebelik kesesinin yeri tespit edilir. Gebenin ilk fizik muayenesinde kan basıncı, boy ve kilo ölçümünü yapılır.

Hamilelik kontrolleri nelerdir?

İlk muayene

  • Ultrasonografi ile gebelik testi.
  • Smear testi.
  • Kan grubu testi, Kan sayımı
  • Tam idrar testi.
  • TSH testi.
  • Kanda enfeksiyon araştırılması – Hepatit B, Toksoplazma, HIV.

32 haftadan sonra ne kadar sıklıkla doktora gidilir?

Bu haftadan sonra doktor kontrolleriniz sıklaşacaktır. Bu hafta itibarı ile yaklaşık olarak iki haftada bir kontrole gitmeniz gerekecek. Doğum gerçekleşene kadar bu durum bu şekilde devam edecektir.

Gebeliğin kaçıncı ayında doktora gidilir?

İşte anne adaylarına öneriler! Doktora ne sıklıkla gitmem gerekir? Yaklaşık 40 hafta sürecek gebelik maratonunun ilk 28 haftasında ayda bir, 36. haftaya kadar 2 haftada bir ve 36-40. haftalarda ise haftada bir kontrol gereklidir. Gebe olduğunuz öğrenir öğrenmez doktorunuza başvurun.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Emekli Uzman Doktor Maaşı Ne Kadar Oldu?

Gebelikte doktor kontrolleri ne zaman?

Herhangi bir risk faktörü olmayan anne adayı hiçbir şikayeti olmasa bile ideal olarak 28. hamilelik haftasına kadar dörder haftalık, 28-36. haftalar arasında ikişer haftalık aralıklarla, 36. haftadan doğuma kadar ise haftalık olarak doktor kontrolüne gelmelidir.

Gebelikte aile hekimine gitmek zorunlu mu?

HAMİLE OLDUĞUNU ÖĞRENEN yada HAMİLELİK ŞÜPHESİ OLAN KADINLARIMIZIN MUTLAKA AİLE HEKİMİNE BAŞVURMALARI GEREKMEKTEDİR. Anne-Çocuk sağlığı için doğurganlık çağındaki kadınlarımızınevli yada bekar fark etmeden altı ayda bir kadiın izlemlerini yaptırmalaır gerekir.

Hamile olduğunu öğrendikten sonra ne yapmalı?

Şu ana kadar uygulamıyor bile olsanız sağlıklı yaşam alışkanlıklarına geçmek zorundasınız. Dengeli ve sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, düzenli uyku bunların başlıcalarıdır. Gebeliğe özel multivitamin ya da folik asidinizi de alıyor olmalısınız. Gebelik doğal bir dönem olduğu için kendinizi eve kapatmanız gerekmez.

Gebeliğin kaçıncı haftasında vajinal muayene yapılır?

Çatı muayenesi gebeliğin son haftalarında (37 haftadan sonra) annenin pelvis kemiklerinin (çatı kemiklerinin) yani doğum yolunun değerlendirilmesi için yapılır, vajinal yolla yapılan bu muayeneye halk arasında alttan muayene de denir.

Gebelik takibi kaç haftada?

Gebelik takiplerinin sıklığı nasıl olmalıdır? Bebek tekse ilk 3 ay, 2-3 haftada bir takip uygundur. Daha sonra aylık takibe devam edilir. Çoğul gebelik, annede mevcut hastalık ve tekrarlayan düşük durumlarında ise sık aralarla takibe devam edilir.

Gebelikte ultrason ne sıklıkta olmalı?

Özellikle doppler çok gerekmedikçe hamileliğin 10-12. haftaları arasında kullanılmamalıdır. Anne adayı gerekmedikçe ultrasona girmemeyi doktoruna talep edebilir mi? Gelişmiş ülkelerde ultrason muayenesi, normal giden hamileliklerde genellikle 3 kez yapılır.

Hamilelikte hangi durumlarda doktora gidilmeli?

Enerjisi gebelik öncesinden bile daha fazladır. Cinsel isteği artar. Bu dönemde oluşabilecek acil durumlar; bulantı- kusma, idrar yaparken yanma, vajinal kanama ve kasık ağrısıdır. Bu dönemde vajinal kanama olması kesinlikle doğal değildir ve mutlaka gecikmeden doktora muayene olunması gerekir.

You might be interested:  Sık sorulan: Kan Testi Hangi Doktor Yapar?

Erken doğum belirtileri nelerdir?

Leğen kemiği, uyluk veya kasıklarda basınç ya da ağrı hissi. Bel veya sırtta müphem ağrı veya basınç Bağırsak krampı veya ishal. Vajinal akıntıda artış, renk ya da yoğunlukta değişiklik, kan.

Gebelikte ilk muayene ne zaman olur?

Gebelik süresince annenin ve bebeğin sağlığı kontrol edilmelidir. İlk muayenede bebeğin büyüklüğü ile gestasyonel yaş (son adet tarihine göre olan yaş) değerlendirilir. İki büyüklük uyumlu ve fetal kalp atımı tespit edilmişse sonraki ilk muayene 11.-13. haftalarda yapılır.

Sağlık ocağı gebelik takibi nedir?

Aile Sağlığı Merkezinde gebelik boyunca dört kez izlem için (ilk gelişten sonra üç kez) çağrılacaksınız. Boyunuz, kilonuz, Kan Laboratuvar değerleri, bebek kalp sesleri rutin takip edilecek, iki kez Gebe -Tetanoz aşısı yapılacaktır.

Hamile olduğunu iş yerine ne zaman söylenmeli?

Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmeliğin 6. maddesinin 1. fıkrasına göre: “Çalışan, gebelik ve emzirmeye başlama halinde işverenini bilgilendirir”. Dolayısıyla okurumuz en kısa sürede hamileliğini işverene bildirmekle yükümlüdür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]