Okuyucular soruyor: Göbek Kanaması Hangi Doktor Bakar?

Göbek deliği iltihabı yaşayan kişiler genel cerrahi bölümündeki doktorlara gidebilirler. Göbek deliği iltihabına genel cerrahi bölümü bakar.

Göbek deliğinden sıvı gelmesi ve kokması nasıl geçer?

Göbek deliğiniz üzerine ve iç kısmına düzenli bir şekilde süreceğiniz bakteri giderici antibiyotik içeren kremler sayesinde göbeğinizden çıkan pis kokulu enfeksiyonlu akıntıdan kurtulabilirsiniz.

Göbek iltihabı nasıl tedavi edilir?

Göbek iltihabının medikal tedavisi için antibiyotik ve analjesik ilaçlar kullanılabilir. Bazen göbek deliğindeki deri laserasyon ve erozyonları için gümüş nitratlı kalem kullanılır. Fakat cerrahi müdahale, genelde komplikasyonlar geliştiğinde uygulanır.

Yetişkinlerde göbek kanaması neden olur?

Göbek kanaması olarak da bilinen göbek deliğinden kan gelmesi bir çok farklı nedenden kaynaklanabilir. En yaygın görülen nedeni ise göbek deliği enfeksiyonudur, fakat göbek deliği çevresindeki mantar üremesi de kanamaya yol açabilmektedir. Göbek kanaması bazen de yaralanma sonucu meydana gelebilir.

Göbek deliği nereye bağlanır?

Göbek kordonu fetüse karnın içinden girer ve ikiye ayrılır. Biri karaciğerde hepatik portal veni ile birleşir, diğeri ise inferiorvena kava ile kalbe bağlanır. Bu iki dal, fetüsün vücudunda bir devre oluşturur ve dışarıdaki göbek kordonuna yeniden bağlanır. Bebek doğduktan sonra kordon kesilir.

Göbek deliği neden kokar?

Kıyafetler de göbek deliğinde kokuya neden olabilir. Bunun sebebi ise tekstil lifleri veya kumaş tüylerinin göbek deliği kıvrımlarında birikmesidir. Bu atıklar uzun zaman göbek deliğinde beklerse göbek taşı bile oluşturabilirler. Göbek deliğinde oluşan kötü koku zamanla enfeksiyona dönebilir.

You might be interested:  Soru: Bebeklerde Dil Bağı Ameliyatını Hangi Doktor Yapar?

Göbek bağı enfeksiyonu nasıl anlaşılır?

Eğer göbek bağından yeşil akıntı ve/veya pis koku geliyorsa çevresinde kızarıklık veya şişlik oluşuyorsa bu bebeğinizde omfalit ( göbek deliği iltihabı) işaretidir. Hiç zaman kaybetmeden doktora başvurun. Ayrıca erken veya geç düşen göbek bağı enfeksiyon için müsait bir ortam yaratmaktadır.

Göbek deliği enfeksiyonu nedir?

Anatomik olarak göbek deliğinde (umblikus) oluşan yangılar, göbek deliği enfeksiyonu (omfalit) olarak adlandırılmaktadır. Yapısı gereği bakterilerin ve mantarların kolaylıkla çoğalabileceği bir yer olan göbek deliğinde ortaya çıkan enfeksiyonlar her yaşta görülebilir.

Bebeklerde göbek iltihabı nasıl anlaşılır?

O halde, bebeklerde göbek deliği iltihabının belirtilerine geçelim;

  1. Göbek deliği ve çevresinde şişkinlik ve kızarıklık,
  2. Göbek deliği ve çevresinde hassasiyet,
  3. Göbek deliğinde kötü koku,
  4. Göbek deliğinden iltihap gelmesi (kanlı ve irinli akıntı),
  5. Göbek deliğinde kanama,
  6. Göbek deliğinde kararma.

Göbek kanaması ne anlama gelir?

Göbek kanaması damarda yeteri kadar pıhtılaşma olmadığında görülür. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan vücutta karaciğer tarafından üretilen K vitamini tarafından sağlanır. Genellikle zamanından önce doğan prematüre bebeklerde rastlanan göbek kanaması, bu şekilde pıhtılaşmanın yeteri kadar olmaması sonucunda görülür.

Göbek deliğinden neden kıl çıkar?

Göbekte Kıl Dönmesi Nedenleri; Daha çok etraftan dökülen kıl tüy asıl nedendir. Fazla kilo; şişman insanlarda göbek çukuru daha derin olduğu için etraftan kir, toz toplama ihtimali daha yüksektir. Aşırı kıllı olmak; Çok kıllı insanların karın bölgesinden dökülme çok fazla olur.

Yenidoğan bebeklerde göbek kanaması neden olur?

Göbek bağı kanamasının sebeplerinden biri “K vitamini eksikliği” olabilir. Doktorlar bu gibi durumlarda K vitamini takviyesi yaparak, kanamanın önüne geçebilir. Göbek bağı kordunu düştükten sonra, kanama devam ederse en kısa sürede konusunda uzman bir doktora danışılması tavsiye edilir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Cinsel Hastalık Için Hangi Doktor?

Göbek düşmesi nasıl cekilir?

Bu yöntemlerden en yaygını bardak çekme yöntemidir. Bu geleneksel yöntemle göbek deliğine bir miktar pamuk konur ve çakmak ile yakılır yanan pamuğun üzerine bir su bardağı göbek deliğini kapatacak şekilde konur. Bardağın içerisinde yanan pamuk bölgede kan dolaşımını arttırır ve göbeğin yerine gelmesi sağlanır.

Göbek Düşmesi kendi kendine geçer mi?

Göbek düşmesinin ana nedeni karın içi basıncın artması (örneğin ağır kaldırıldığında, gebelerde, aşırı kilolu insanlarda, ani korku, ani ve aşırı hareketler) ve genetik (irsi veya kalıtsal) yatkınlıktır. Tıp alanında göbek düşmesi olarak bilinen durumun kalıcı çözümü ve tedavisi mümkündür.

Göbek düşmesi hangi poliklinik?

Göbek Düşmesi İçin Doktor Randevusu Göbek düşüklüğü için randevu alacağınız doktorun bir genel cerrahi uzmanı olması gerekiyor. Devlet hastanelerinde veya özel kliniklerde bulunan polikliniklerden randevu alarak; röntgen, MR, ultrason ve tomografi çekilerek tetkiklere başlanmasını sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]