Okuyucular soruyor: Göbek Fitigina Hangi Doktor Bakar?

Fıtık şikayetlerine genel olarak ortopedi bölümü bakar. Bel, boyun, kasık ya da göbek kısmında meydana gelen fıtık belirtileri ortopedi uzmanı tarafından takibe alınarak, şikayetlerin fıtık olup olmadığı eğer fıtık ise hangi aşamada olduğunun tespit edilmesi için bir takım tıbbi işlemleri yapılıyor.

Karın fıtığı nasıl anlaşılır?

Göbek fıtığının en önemli belirtisi göbek bölgesinde dışarıya doğru gelişen şişlik ve şekil bozukluğudur. Şişen bölgenin etrafında baskı hissi ve ağrı da fıtık belirtileri arasındadır. Hastanın şikayetleri fiziksel aktivite ile birlikte artar. Göbek fıtığı içinde genellikle ince bağırsak ve karın içi yağ dokusu vardır.

Göbek fıtığı ağrısı nereye vurur?

Ancak kimi hastalarda ise göbek fıtığı kişide pek bir hastalık belirtisi oluşturmaz ve fıtık kendisine göbekteki boşluğun içerisinde yer bulabilir. Bu durumda gözle görülebilir bir şişlik olmasa da kişi karın bölgesinde ağrı hissedebilir.

Göbek fıtığı ameliyatı olmazsa ne olur?

Boğulmuş fıtık kesesi içinde eğer barsaklar kalmışsa bu durum daha da tehlikelidir ve acil ameliyat gerektirir. Bağırsak düğümlenmesi şiddetli ağrı, bulantı kusma ve gaz dışkı çıkaramama ile aniden ortaya çıkar. Tedavi edilmediği veya gecikme olması durumunda insan hayatını tehlikeye sokan bir klinik tablo oluşur.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Saçkıran Hangi Doktor?

Göbek fıtığı teşhisi nasıl konur?

Göbek fıtığı tanısı muayene ile konulur. Bazı durumlarda tanı için ultrasonografi yapılması da gerekebilir. Göbek fıtığı kimi zaman acil müdahale gerektirebilir çünkü fıtığın boğulma riski vardır. Göbek fıtığını ortadan kaldırmak için cerrahi müdahale gereklidir.

Üst karın fıtığı neden olur?

Karın Fıtığı Neden Olur? Öksürük, asit, şişmanlık, gebelik, BPH, malnütrisyon, sigara gibi faktörler karın duvarı fıtıklarının gelişmesinde kolaylaştırıcı faktörlerdir. Ağır kaldırmak da fıtık oluşumunda önemli tetikleyicilerden biridir.

Karın fıtığı ağrısı nasıl olur?

Genel olarak karın bölgesinde olan fıtıklarda kasların yırtılmasına bağlı olarak ağrı ve cilt altında şişlik görülür. Şişlik büyüdükçe ağrı azalsa da tedavi zorlaşır. Boyun ve bel fıtıklarında ise ekstremitelerde güçsüzlük, ağrı ve his kaybı gibi belirtilerin yanı sıra fıtığın olduğu bölgede de ağrı hissedilir.

Göbek fıtığı karın ağrısı yapar mı?

Boğulmuş göbek fıtığı olarak adlandırılan bu durumun belirtileri arasında ateş, kabızlık, şiddetli karın ağrısı, hassasiyet, mide bulantısı ve kusma, kızarıklık ve renk değişimi, karında şişkin bir yumrunun hissedilmesi gibi durumlar yer alır.

Göbek fıtığı şişerse ne olur?

Fıtık sıkışırsa ağrı çok artabilir. Tüm karın bölgesi hassaslaşabilir. Fıtığın boğulması acil bir durumdur ve ameliyat edilmezse bağırsağın bir kısmı ölebilir. Bağırsak patlarsa sonu ölüme kadar gidebilecek enfeksiyonlar oluşabilir.

Yetişkinlerde Göbek Fıtığı hangi bölüm bakar?

Fıtık şikayetlerine genel olarak ortopedi bölümü bakar. Bel, boyun, kasık ya da göbek kısmında meydana gelen fıtık belirtileri ortopedi uzmanı tarafından takibe alınarak, şikayetlerin fıtık olup olmadığı eğer fıtık ise hangi aşamada olduğunun tespit edilmesi için bir takım tıbbi işlemleri yapılıyor.

Göbek fıtığı ilerlerse ne olur?

Eğer göbek fıtığı tedavi edilmezse bağırsaklarda tıkanmaya yol açabilir. Kusma ve karın şişliği hali ile fıtık boğulması ortaya çıkmaktadır.

You might be interested:  FAQ: Benleri Hangi Doktor Alır?

Göbek fıtığı ameliyatı ne kadar sürer?

Ortalama 30 ila 60 dakika arasında bir sürede bitirilen göbek fıtığı ameliyatında süre kişinin daha önce karın ameliyatı geçirip geçirmediğinden tutunda yamanın büyüklüğüne göre her açıdan değişebilir. 2 saat sonra su içmeye başlayan hasta daha sonra akşam yemeğini yer ve biraz yürütülür.

Göbek fıtığı ameliyat olmadan geçer mi?

Tüm fıtıkların ameliyat olmadan tedavisi mümkün değildir. Bu fıtıkları, beklemeden tedavi etmek son derece önemlidir.”

Göbek fıtığı korsesi ne zaman kullanılır?

Fıtıklaşmış dokuyu geri itmek için özel olarak tasarlanmıştakılıp çıkarılabilir silikon pedi vardır. Korse cırtlı olup istenildiği gibi ayarlanabilir. Ameliyat sonrası ise nüksleri önlemek ve iyileşmeye destek olmak amaçlı kullanılır. Günlük kullanıma uygundur ve kıyafet altına rahatlıkla giyilebilir.

Göbek deliğinde sancı neden olur?

İdrar yolu enfeksiyonu, göbek deliği ve çevresinde oluşan ağrıların en bilindik nedenlerinden biridir. Daha çok kadınlarda görülen idrar yolu enfeksiyonu, göbek çevresinde ağrıyla birlikte idrar yaparken yanma, acı ve ağrı sorunlarına da neden olur. Tedavi yöntemi olarak genellikle antibiyotiklere başvurulur.

Bebeklerde göbek fıtığı ne zaman tehlikeli?

Bebeklerde göbek fıtığı varlığı acil bir durum olmayıp, takip gerektirir. Göbek fıtıklarının büyük çoğunluğu 2 yaşına kadar kendiliğinden küçülüp kapanabilir. Tam kapanma olmayanlar da hemen ameliyat edilmez ve küçülme devam ediyorsa 4 – 5 yaşına kadar takip edilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]