Okuyucular soruyor: Geniz Akıntısına Hangi Doktor Bakar?

Geniz akıntısının bir çok nedeni olabilir. Ancak geniz akıntısı için gidilecek yer Kulak Burun Boğaz bölümüdür. Diğer yandan nezle veya soğuk algınlığı gibi durumlar için aile hekimine başvurmak da yeterli olabilmektedir.

Geniz akıntısına hangi ilaç iyi gelir?

Psödoefedrin (Sudafed) veya fenilefrin gibi reçetesiz satılan dekonjestanlar, mukusun kurumasına, tıkanıklığın ve geniz akıntısının azalmasına yardımcı olabilir.

Geniz akıntısını kurtulmak için ne yapmalı?

Tuzlu su ile gargara yapmak geniz akıntısı asırlık bir çare olmuştur. Yarım çorba kaşığı tuz alın ve ılık bir bardak suya ekleyin. Günde üç kez bu karışım ile gargara yapın. Bu karışım nazal pasajda saklanan aşırı mukusun temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Geniz akıntısı ne kadar sürer?

Geniz akıntısının tedavi süresi farklı farklı. Geniz akıntısının nedeni örneğin bir nezle veya grip ise, genellikle 5 ila 10 gün sürelik bir tedavi ile düzelir. Akut iltihaplı sinüzitlerde 10 ila 14 gün tedavi uygulanır; bazen basamak tedavisi ile süre uzatılabilir.

Geniz akıntısı boğazı tahriş eder mi?

Geniz akıntısı, sürekli boğazı temizleme isteğine neden olarak kişinin rahatsız olmasına yol açmaktadır. Geniz akıntısının içindeki bazı iltihabi maddeler boğazı tahriş ederek özellikle geceleri belirginleşen öksürüğü tetikleyebilmektedir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Mucize Doktor Oyuncuları Kim?

Geniz akıntısı balgam nasıl geçer?

Bol bol su içerek katılaşan balgamın yumuşayıp atılmasına yardımcı olabilirsiniz. Sıcak suyla duş alırken 5-10 dakika buharı soluyabilir ve bir kâse sıcak suyun içine nane ya da okaliptüs yağı damlatarak derin nefesler alabilirsiniz. Bir bardak ılık su içine 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyerek içebilirsiniz.

Sinüzit hangi ilaçlar iyi gelir?

Kronik sinüzit tedavisinde kullanılan en önemli ilaçlar antibiyotikler ve burun içinden sprey olarak kullanılan steroidlerdir. Antibiyotik tedavi süresi kronik sinüs enfeksiyonlarında en az 2-3 hafta olmalıdır.

Geniz akıntısı nefes darlığı yapar mı?

Kulak enfeksiyonları: Eğer orta kulağın boğaza bağlanmasını sağlayan tüp, mukus yüzünden tıkandıysa, kulak enfeksiyonları ve çeşitli komplikasyonlar görülebilir. Nefes alamama: Akıntı boğaza gittiği zaman, ani bir nefes alamama hissi ortaya çıkabilir.

Geniz akıntısı zararlı mı?

Kişinin burun ve sinüs kanalından boğazına doğru akan geniz akıntısının genelde çoğu kişi tarafından önemsenmese de günlük yaşamı olumsuz etkilediğini söyleyen Kara,” Boğazda gıcık varmış hissi, ağız kokusu baş ağrısı, öksürük, nefes alamama, balgam, boğaz ağrısı, ses kısıklığı gibi belirtilerle kendini hissettiren

Geniz akıntısı olduğu nasıl anlaşılır?

Geniz akıntısı belirtileri nelerdir?

 • Burun tıkanıklığı
 • Burun akıntısı
 • Öksürük.
 • Boğazda şişlik.
 • Boğaz ağrısı
 • Hapşırma.
 • Baş ağrısı
 • Kötü ağız kokusu.

Öksürük ve geniz akıntısına ne iyi gelir?

Öksürüğe ne iyi gelir?

 • Geniz akıntısı nedeniyle ortaya çıkan öksürükte bol sıvı tüketimi akıntının yoğunluğunu azaltarak tahriş edici özelliğini minimum seviyeye indirir.
 • Pastiller boğazın arkasını uyuşturarak öksürük refleksini azaltmaya yardım eder.
 • Sıcak bitki çayları içmek de boğazı yatıştırır.

Burun ve geniz akıntısına ne iyi gelir?

Burun akıntısına ne iyi gelir?

 • Bol miktarda sıvı tüketmek. Burun akıntısı ile birlikte burun tıkanıklığı belirtileri de varsa bol sıvı içmek önemlidir.
 • Buhar banyosu yapmak. Sıcak buhar teneffüs etmek, burun akıntısını azaltmaya yardımcı olur.
 • Sıcak bitki çayları içmek.
 • Zerdeçal.
 • Zencefil.
 • Sarımsak.
You might be interested:  Soru: Tırnak Için Hangi Doktor?

Geniz akıntısı yutkunma zorluğu yapar mı?

Geniz akıntısı boğazda ciddi bir rahatsızlık hissi doğurabilir. Enfeksiyon olmamasına rağmen bademcikler ve çevresinde şişlik oluşup boğazda bir şey varmış ve yutkunmakla gitmiyormuş hissi yaratabilir. Geniz akıntısını doğuran neden tedavi edildiğinde bu şikayetler de ortadan kalkar.

Geniz akıntısı burun tıkanıklığı yapar mı?

Bunlar arasında aşağıdakiler sayılabilir: · Burun akıntısı: Fazla miktardaki salgı, geniz üzerinden direne olabileceği gibi burun akıntısını da beraberinde getirebilir. · Burun tıkanıklığı: Burun boşluğundaki yüksek miktardaki salgı solunumu da olumsuz etkileyerek burun tıkanıklığına neden olur.

Geniz akıntısı boğaz ağrısı yapar mı?

Boğaz ağrısı: Geniz akıntısı doğrudan ağız boşluğu, dilin arka kısmı ve gırtlağa doğru drene olduğundan, iltihaplı geniz akıntısı bu bölgelerde de iltihaplanmaya neden olabilir. Buna bağlı olarak boğaz ağrısı şikâyeti gelişebilir.

Geniz akıntısı nereden gelir?

Soğuk algınlığı, sinüzit gibi rahatsızlıklar geniz akıntısının başlıca nedenleri arasında gelir. Ayrıca; çeşitli ilaçlar, sigara, mevsim geçişleri gibi etkenler, hormonal nedenler, mantarlara bağlı nedenler de geniz akıntısını arttırabilmektedir. Burun mukozası iltihabı burun iltihabı (rinit) olarak adlandırılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]