Okuyucular soruyor: Epilepsi Hastalığına Hangi Doktor Bakar?

Epilepsi bazı tipleri dışında süreklilik arz eden bir hastalıktır. Nitekim bazı hastalar için ilaç tedavisi yaşam boyu gerekli olabilir. Hastanın bir nöroloji uzmanı tarafından düzenli olarak takibi elzemdir.

Epilepsi hastaları ne zaman nöbet geçirir?

Nöbetler hangi sıklıkla görülür? Hayatın ilk bir yılında en sık olup, yaklaşık olarak her yüz çocuktan birinde epilepsi görülmektedir.

Epilepsi başlangıcı nasıl olur?

Epilepsi Başlangıcı Nasıl Olur? Nöbetlerin başlangıcı, ilk olarak çok kısa süre de olsa dalma ve boş boş bakma, 1-2 saniye süren kasılmalar, kol ya da bacaklardaki basit sıçramalar ile kendini gösterebilir.

Epilepsi hastaları ne yemeli ne yememeli?

Alkol ve çay, kahve, kola gibi kafein içeren içecekler epilepsi nöbetlerini tetikleyebildiği için uzak durulması gerekir. Greyfurt ve nar gibi meyveler epilepsi ilaçlarıyla etkileşime girebildiği için nöbetler üzerinde olumsuz etki yaratabilir.

Epilepsi nöbet çeşitleri nelerdir?

08/02/2018

 • Epilepsi.
 • Uluslararası Sınıflandırma.
 • Basit parsiyel nöbetler.
 • Kompleks parsiyel nöbetler.
 • Jeneralize nöbetler.
 • Absans nöbetleri.
 • Miyoklonik nöbetler veya sıçrama nöbetleri.
 • Tonik ve atonik nöbetler.

Epilepsi krizini ne tetikler?

Toplumda “Sara” hastalığı olarak bilinen epilepsi, her yaş grubunda görülen hastalıklardan biridir. Enfeksiyon, yüksek ateş, aşırı alkol kullanımı, uykusuzluk ve yoğun stres gibi günlük hayatta karşı karşıya kaldığımız durumlar da epilepsi nöbetlerine yol açabilir.

You might be interested:  Sık sorulan: Boyun Fıtığı Ameliyatını Hangi Doktor Yapar?

Epilepsi nöbeti uykuda olur mu?

Hastaların seviyesine ve çeşidine göre, uyku sırasında nöbet geçirdiği görülmüştür. Sara nöbeti uykuda kişilerde görülebiliyor. Uykunun bölünmesi ve sık sık uyanma durumları, sara nöbetinin yaşandığını gösteriyor. Hastalar uyku sırasında sürekli olarak uyanıyorsa, sara nöbetinin yaşandığını ifade eder.

Epilepsi ne zaman başlar?

Genelde doğumsal ya da sonradan oluşan bir takım beyin hasarı nedeniyle oluşan epilepsiler doğumdan itibaren hayatın her yaşında ortaya çıkabilmektedir. Buna karşın 7-8 yaşında genelde iyi huylu tümörlerin beyin dokusunda yarattığı sorun nedeniyle nöbetleri başlayan epilepsi hastaları da vardır.

Epilepsi teşhisi nasıl konur?

Hastaya tanı koymak için EEG, MR, bilgisayarlı tomografi ve PET gibi tetkikler istenebilir. Kan analizlerini içeren laboratuvar testleri, epilepsi belirtilerinin bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıktığı düşünülmesi halinde fayda sağlayabilir. Elektroensefalografi (EEG), epilepsi tanısı için oldukça önemli bir tetkiktir.

Epilepsi zararları nelerdir?

Epilepsi beyin sistemini etkilediğinden beynin yönettiği birçok fonksiyonu bozabilir. Beyindeki sinir hücrelerinde dengeli olan elektrik akımında normal dışı hareketlerin meydana gelmesi kişide şuur kaybı, bedenini kontrol edememe gibi durumlar yaratır.

Epilepsi olan ne yemeli?

Kan şekerinin dengede olması epilepsi hastaları için de önem taşır. Bu nedenle kan şekerinde ani yükselmelere neden olabilecek şekerli gıdalardan kaçınılması, bunların yerine az şekerli ve tahıl açısından zengin besinlerin tercih edilmesi, Öğünlerde vücudun ihtiyacı olan sağlıklı yağ tercih edilmesi.

Epilepsi nöbeti geçirmemek için ne yapmalı?

Nöbet sırasında ilaç vermeye çalışmayın, kendi kendinize nöbetin geçmesine yönelik bir şey yapmayın! Soğan, kolonya vb. şeyler koklatmayın! Epilepsi krizi olduğu bilinen bir kişi ise yapay solunum veya kalp masajı yapılmasına gerek yoktur!

Epilepsi hastaları nelere dikkat etmeli?

Epilepsi hastalarına öneriler

 • İlaç alımı ve düzenli doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.
 • Uyku, düzenli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.
 • Stresten, aşırı yorgunluktan kaçınılmalıdır.
You might be interested:  Soru: Selülite Hangi Doktor Bakar?

Epilepsi hangi testle anlaşılır?

EEG, beynin elektriksel aktivitesini ölçen bir cihazdır; epilepside tanı konmasına ve kontrolsüz elektriksel deşarjların beynin hangi bölgesinden başladığının tespitine yardımcı olur.

Epilepsi nöbetinde hasta ne hisseder?

Kişi kendine geldikten sonra yorgunluk hissedebilir, geçici olarak bilinç kaybı, sersemlik durumu söz konusu olabilir. Bu yüzden hasta bir süre dinlendirilmelidir.

Epilepsi nöbeti sırasında ne olur?

Epilepsi nöbeti (yada krizi), beyin normal aktivitesinin, sinir hücrelerinde geçici olarak meydana gelen anormal elektriksel aktivite sonucu bozulması ile oluşan klinik bir durumdur. Halk arasında “Sara Hastalığı” olarak da bilinen epilepsi, kendini epileptik nöbetler ile göstermektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]