Okuyucular soruyor: Doktor Hangi Bölümden Olunur?

Üniversite Sınavı ve Tıp Fakültesi Doktor olmak için öğrencimizin Tıp Fakültesi kazanması gerekiyor. Türkiye’deki tüm bölümler arasında en yüksek ortalama ile öğrenci alan bölüm Tıp’dır. Tıp bölümü kazanmak için de sayısal sıralamanızın oldukça iyi olması gerekiyor.

Tıpta hangi dallar var?

Tıp dalları

 • Anatomi.
 • Biyofizik.
 • Biyoistatistik.
 • Biyokimya.
 • Embriyoloji.
 • Farmakoloji.
 • Fizyoloji.
 • Histoloji.

Doktor olmak için hangi şartları yerine getirmemiz gerekir?

Tıp doktoru olmak için üniversitelerin altı yıllık eğitim veren Tıp Fakültelerinden lisans derecesi ile mezun olmak gerekmektedir. Dermatoloji, nöroloji, gastroenteroloji vb. alanlarda uzmanlığa hak kazanmak için Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavına (TUS) girme şartı bulunmaktadır.

Çoçuk doktoru olmak için hangi bölüm okunmalı?

Tıp Fakültesinin 6 yıllık zorunlu eğitimini tamamlamalısınız. Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra TUS adı verilen sınava girmelisiniz. Tıpta Uzmanlık Sınavında yeterli başarıyı göstererek “ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlığı“nı kazanacak puanı almalısınız.

Göz doktoru olmak için hangi bölüm okunmalı?

Göz doktoru nasıl olunur, göz doktoru olmak için öncelikle tıp fakültesi lisans eğitimini bitirmelisiniz.

Tıpta kaç uzmanlık dalı var?

Tıpta Uzmanlık Dalları Nelerdir? TUS sınavına giren adayların sınav sonuçları ile tercih edebilecekleri 42 adet uzmanlık alanı bulunmaktadır.

You might be interested:  FAQ: Çocuklarda Kabızlığa Hangi Doktor Bakar?

TUS branşları nelerdir?

Tıp Uzmanlık Dalları Nelerdir?

 • İç Hastalıkları Alerji Hastalıkları Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları
 • Kardiyoloji.
 • Göğüs Hastalıkları Alerjik Göğüs Hastalıkları
 • Enfeksiyon Hastalıkları
 • Nöroloji.
 • Psikiyatri.
 • Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Kardiyolojisi. Çocuk Metabolizma Hastalıkları
 • Çocuk Psikiyatrisi.

Doktor olmak icin kac puan gerekiyor?

Doktor olmanın yolu ise Tıp Fakültesinden geçiyor.

Doktor olmak için fen lisesi şart mı?

Fen lisesinden mezun olan kişiler daha rahat bir şekilde tıp fakültelerine gidebilirler. Doktor olmak için fen lisesine ve ya Anadolu lisesine gidilmesi gerekir. En başarılı üniversitelerde eğitim almak için lise eğitiminin iyi okullarda tamamlanması çok önemlidir.

Doktor olmak için kaç yıl?

Tıp bölümünde, 6 yıllık eğitim verilmektedir. 6 yıllık eğitim hayatları içerisinde klinik eğitim, uygulamalı eğitim ve teorik eğitim bulunmaktadır. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için zorunlu derslerini başarı ile tamamlamaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Çocuk doktoru olmak için ne gerek?

Üniversitelerin altı yıllık eğitim veren Tıp Fakültelerinden lisans derecesi ile mezun olmak, Tıpta Uzmanlık Sınavına (TUS) girmek ve Pediatri dalında ihtisas yapmaya hak kazanmak, Dört yıllık ihtisas süresini tamamlayarak mesleki unvana hak kazanmak.

Çocuk doktoru olmak için kaç yıl okunmalı?

Çocuk sağlığı ve hastalıkları hekimleri 6 yıl tıp fakültesi eğitimi aldıktan sonra 4 yıl da pediatri bölümünde ihtisas yaparlar.

Çoçuk doktoru ne kadar maaş alıyor 2020?

Devlette çalışan çocuk doktoru maaşı 20 Haziran itibariyle yapışan 5.75 oranındaki zamlardan sonra 8 bin 675 Türk Lirası olmuştur. Elbette ki bu maaş miktarı 1/4 kademesindeki çocuk doktorları için geçerli olmaktadır.

Goz doktoru olmak icin ne yapilmali?

Göz Hastalıkları Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

 1. Üniversitelerin altı yıllık eğitim veren Tıp Fakültelerinden mezun olmak,
 2. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (YDS) en az 50 almak,
 3. Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olmak,
 4. Dört yıllık göz hastalıkları ihtisasını tamamlamak,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]