Okuyucular soruyor: Doktor Balıklar Nerede?

Yüzyıllar boyunca yerel halkın çeşitli cilt hastalıklarını iyi etmek amacı ile faydalandıkları “Doktor Balık” olarak da adlandırılan Garra Rufa´lar Sivas Kangal civarındaki dere ve durgun sularda yaşamaktadırlar.

Doktor balıklar hangi hastalıklara iyi gelir?

Bu akıllı balıklar akupunktur noktalarını uyararak, yorgunluğunuzu atıp, rahatlamanıza yardımcı olur. Kan dolaşımının hızlanmasını sağlarlar. Salgıladıkları dithranol enzimi vasıtasıyla cilt yenilenmesini desteklerler.

Doktor balıklar ne işe yarar?

Küçük dokunuşlarıyla inanılmaz bir masaj etkisi yapan doktor balıklar el ve ayaktaki ölü derileri yiyor ve kan dolaşımını hızlandırıyor. Aynı zamanda ağızlarından salgıladıkları ditranol adlı maddenin yara kapatıcı özelliği de vardır.

Sivas Balıklı Göl hangi hastalıklara iyi gelir?

Yaklaşık 37 derece sıcaklıktaki suda yaşayan binlerce balık, sivilce ve yara kabuklarını yiyerek, deriyle kaplıca suyunun temasını artırıyor. Romatizma, kırık ve çıkık ile sinir, deri ve böbrek hastalıklarına da olumlu etkileri bulunduğu belirtilen kaplıcanın, özelikle sedef hastalığına iyi geldiği ifade ediliyor.

Şifalı Balıklı Göl nerede?

Sivas’ın Kangal ilçesine 13 kilometre uzaklıkta bulunan “Kangal Balıklı Kaplıca” dünyada sadece burada bulunan doktor balıklarıyla dikkat çekiyor. Şifa bulamayan sedef, egzama gibi cilt hastaları, 37 derecelik sıcaklıktaki selenyumlu suda doktor balıkların dokunuşları ile şifa buluyor.

You might be interested:  FAQ: Kol Ağrısı Hangi Doktor?

Garra Rufa balığı nerede bulunur?

Garra Rufa balıkları yalnızca ülkemizde değil İran, Irak, Suriye ve bazı uzak doğu ülkelerinde de görülmektedir.

Garrarufa olarak bilinen doktor balıklar nerede Sağlık turizmi kapsamında kullanılır?

ANTALYA’da girişimci Mehmet Akbaş; sedef, egzama ve birçok cilt hastalığının tedavisinde kullanılan doktor balıklar ‘ Garra Rufa ‘nın ihracatına başladıklarını söyledi. Bu balıkların sağlık turizmine de katkı sağladığını aktaran Akbaş, ” Antalya’da belirli turistik alanlarda kullanılıyor.

Balıklı Göl neden önemlidir?

Şanlıurfa ilimiz sınırları içinde yer alan Balıklıgöl, ülkemizde inanç turizminin en önemli merkezlerinden biri olarak kabul edilmekte. Üç büyük dinin atası sayılan Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı yerde oluştuğuna inanılan Balıklıgöl, her yıl yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamakta.

Sedef hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Sedef hastalığı kronik bir hastalıktır, bu nedenle bütünüyle tedavisi yoktur.

Sedef hastalığı belirtileri nelerdir?

Sedef Hastalığı Belirtileri

  • Özellikle diz ve dirsek bölgelerinde yer alan sedef rengi pullanma ve kabuklanmalar.
  • Tırnaklarda çukurcuklar, kalınlaşma ve sarı renk oluşumu, tırnak çevresinde şişlik ve kızarıklıklar.
  • Ciltte kuruluk, yanma hissi, kaşıntı ve kanamalar.
  • Eklemlerde ağrı, şişlik ve kızarıklık.

Sedef hastalığına iyi gelen Balıklı Göl nerede?

Sivas’ın Kangal ilçesinde bulunan ve sedef hastalığının dünyadaki tek doğal tedavi merkezi olduğu belirtilen balıklı kaplıca, son 5 yılın en dolu sezonunu geçiriyor.

Şifalı balıklar hangi ilimizde?

Dünyada benzerleri yok, doktor balıklar şifa saçıyor Dünyada sadece Sivas’ın Kangal ilçesinde bulunan doktor balıklar, sedef ve egzama hastalarına şifa oluyor.

Kangal Balıklı Kaplıca nelere iyi gelir?

Kangal balıklı kaplıca, ülkemizde deri hastalıklarından; Sedef Hastalığı (Psoriasis) Ve romatizmal hastalıkların tedavisinde ün yapmış bir kaplıcadır.Bu kaplıcamızın önemi; suyun kimyasal özelliklerinden ve içinde yaşayan balıklardan ileri gelmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]