Okuyucular soruyor: Aşil Tendonu Hangi Doktor Bakar?

Aşil tendonu kopmaları sonucu ağrının durumu ve diğer belirtilerin şiddetine göre acil servise başvurmak ya da bir ortopediste görünmek gerekir. Doktor muayenesinde bölgede şişkinlik, ödem, alt bacak kaslarında hassasiyet ve tendonda dışarıdan hissedilen bir boşluk olup olmadığı kontrol edilir.

Aşil tendiniti hangi doktora gidilir?

Eğer böyle bir rahatsızlıkta süpheleniyorsanız bir an önce doktora başvurmalısınız. Tendinit hastalığına Ortopedi ve Travmatoloji bakar.

Aşil tendon ağrısına ne iyi gelir?

Aşil Tendiniti Tedavisi Nasıldır?

  • Nazik germe egzersizleri: Aşil ve hamstringler, 3-4 kez/gün.
  • Genellikle ağrı 2 haftada geçer ve sonrasında günlük aktivitelere dönüş sağlanarak;
  • İzometrik/izotonik güçlendirme.
  • Yük aktarımı
  • Denge/propriyosepsiyon eğitimi.
  • Su içi egzersizler ve yüzme uygulanır.

Aşil tendonu kopması tedavisi ne kadar sürer?

6-12 haftalık bir iyileşme dönemi sonrası fizik tedavi uygulanmalıdır. İyi ve tam bir iyileşme olmadan spora dönüş, tekrar kopmalara neden olabilir.

Aşil tendonu kopan yürüyebilir mi?

Aşil kopması sonrası kişi yürüyebilir mi? Evet yürüyebilir. Biraz ağrısı olur, aksayarak yürür. Ayak bileği ve parmaklarını büke kaslar nedeniyle ayak bileğini oynatabilir ama gücü yoktur.

Aşil tendiniti ne kadar sürede iyileşir?

Toplam iyileşme süresi 6-12 hafta arasındadır. Aşil tendonu yaralanmalardan korunmak için özellikle orta yaş ve üstü dönemde germe ve esnetme egzersizleri yapmadan spor yapılmaması, kilo alımının önlenmesi, tendon kanlanmasını azaltan sigara ve tüm tütün ürünlerinden uzak durulması gereklidir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Doktor Nasıl Olunur?

Aşil tendinit ne zaman iyileşir?

Bir operasyon ile tedavisi yapılabilir. Tedaviden sonra, hastaya uzun bacak alçısı uygulanabilir. İyileşme süreci genelde yavaştır, 6-10 hafta kadar sürebilir. AŞİL TENDİNİTİ RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?: Koşu yada egzersizlerden önce hafif ısınma hareketleri ile aşil tendonu iyice ısınmalı ve esnemelidir.

Aşil tendonu neden ağrı yapar?

Tendonu kapasitesinin üzerinde zorlamak, bu yüklenmeyi kısa zaman içerisinde yapmaya çalışmak da tendonu zedeler. Tendonun kopma ve yırtılmalarıysa travma sonucu oluşur. Sabahları Aşil tendonu boyunca ağrı ve sertlik şikâyeti olur; yorulma ve zorlanmaya bağlı olarak tendon boyunca, topuk arkasında ağrı oluşur.

Aşil tendonu ağrısı nasıl anlaşılır?

Aşil Tendinitinin Semptomları Nelerdir?

  • Tendon üzerinde şişlik,
  • Koşma gibi egzersizlerin ardından, sürekli kötüye giden ağrı ve sızlamalar,
  • Bacakta güç kaybı hissi.
  • Sabahları uyandıktan sonra ilk 2-3 dakika topuğun 3-4 cm üstünde hissedilen hassasiyet,

Aşil tendonu zedelenmesi nasıl anlaşılır?

Aşil Tendonu Yaralanmalarının Belirtileri Nelerdir? Aşil tendonu kopmalarında baldır bölgesinde ağrı, bilekte ağrı ve şişkinlik, bileği bükmede güçlük ve yürümede zorluk, aşil tendonu zarar gören ayağın üzerinde duramama gibi belirtiler görülür.

Aşil tendonu kopması tedavi edilmezse ne olur?

Aşil tendonun nispeten daha zayıf olan kan dolaşımından dolayı iyileşme süreci uzundur. Tam kopmuş aşil tendonu kısa sürede ve uygun şekilde tedavi edilmezse, tendonun fonksiyonları zayıflar. Yürüyüş gibi normal günlük aktiviteler, koşma ve diğer spor aktiviteler için gerekli bacak gücünü sağlayamaz.

Tendon yırtığı iyileşir mi?

Tendon yaralanmasının iyileşmesi haftalar veya aylar alabilir. Bu noktada sabırlı olmak ve tedaviye uyum sağlamak önem taşımaktadır. Yaralı tendonu çok erken kullanmaya başlamanın daha fazla hasara neden olabileceği ve bu durumda tedavi şeklini değiştirmek gerekebileceği unutulmamalıdır.

You might be interested:  Soru: Doktor Olmak Için Hangi Bölüm Okunmalı?

Aşil Tendomu ameliyatı kaç saat sürer?

Tendonun kopan bölümü belirlenir ve bu bölüme kesi yapılarak ulaşılan kopan tendon birbirine dikilir. Aşil tendonu ameliyatı yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir ancak hastanınhazırlanması ve ameliyat sonrası derlenmesiyle toplam süre 2 saat olmaktadır.

Tendon iltihabı nasıl tedavi edilir?

Tendinit Hastalığının Tedavisi Sıcak ya da soğuk kompres uygulamak da iltihabı azaltmada faydalıdır. İbuprofen ve aspirin gibi ilaçlar ağrının ve iltihabın azaltılmasında rol oynar. Doktorun uygun gördüğü durumlarda ağrıyı kontrol altına almak için tendon zarına steroid enjekte edilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]