Okuyucular soruyor: Anevrizma Hangi Doktor Bakar?

Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir nöroloğa veya beyin cerrahına başvurmak hayati önem taşıyor.

Anevrizma Hangi bölüm?

Aortun göğüs boşluğu kısmındaki bölümünde oluşan anevrizmalar, “torasik anevrizmalar ” olarak adlandırılırlar. Aortun karın boşluğu kısmındaki bölümünde oluşanlar ise, “abdominal anevrizmalar ” olarak adlandırılırlar.

Aort anevrizması hangi doktor bakar?

Geldik merak ettiğiniz “Damar genişlemesine hangi bölüm bakar?” sorusunun cevabına. Damar sağlığıyla ilgili hastalıklar için kalp ve damar cerrahisi bölümüne başvurmanız gerekiyor.

Anevrizma nedir belirtileri?

Çoğu durumda herhangi bir belirti göstermez. Ancak bazı durumlarda anevrizma beyin dokularına ve sinirlerine baskı yapabilir. Böyle durumlarda gözün üstünden başlayarak arkasına doğru uzanan ağrı, genişlemiş bir göz bebeği, görmede güçlük veya çift görme, yüzün bir tarafının uyuşması gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Anevrizma hissedilir mi?

Anevrizmalar, genellikle vücutta baş ağrısı hariç belirti yaratmazlar.

Aort damarı belirtileri nelerdir?

Bu durumda bacaklara, sırta vuran ağrı ve hazımsızlık gibi sindirim sistemiyle ilişkili belirtiler görülür. Aortun göğüs bölgesindeki kısımlarında anevrizma oluşmuşsa göğüs ağrısı, öksürük, nefes darlığı, ses kısıklığı ve yutma sorunları gibi belirtiler görülür.

Aort anevrizması olanlar nelere dikkat etmeli?

Aort Anevrizması Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

 • Düzenli olarak doktor kontrollerine gitmeli.
 • Düzenli olarak tansiyon takibi yapmalı
 • Kilo almamalı
 • Kabızlıktan kaçınmalı
 • Ağır yük kaldırmamalı
 • Ağır spor yapmamalı
 • Yüksekten atlamamalı
You might be interested:  Basur Hangi Doktor Bakıyor?

Kalp ve damar hastalıkları neye bakar?

Kalp ve damar cerrahisi, kalp ile ilgili erken tanı ve müdahale gerektirebilecek bütün şikayetleri kapsamaktadır. Bu nedenle birimin uzmanlık alanına giren hastalıklar da kalbin kendisi, kalbi besleyen koroner damarlar, kalp kapakçıkları ve birlikte çalıştığı dolaşım sistemine (atardamarla, toplardamarlar) yöneliktir.

Karında damar atması nedir?

Karında damar atması: Fazla kilosu olmayan, zayıf yapılı kişilerde karın bölgesindeki yağ dokusu az olduğundan anevrizma belirli bir büyüklüğe geldiği zaman elle de fark edilebiliyor. Bu sinsi hastalık karında bir damar atma görüntüsü olarak kendini belli ediyor.

Aort damarına nasıl bakılır?

“Teşhis; öykü, muayene, ekokardiografi, doppler ultrason, tomografi, BT veya MR angiografi veya klasik anjiografik yöntemlerle sağlanabilir. Tedavisinde ilk basamak, risk faktörlerinin azaltılarak periyodik kardiyovasküler kontrollerin sağlanmasıdır.

Beyin anevrizması belirtileri nelerdir?

Şiddetli baş ağrısı, kanamaya yol açmış beyin anevrizmasının ilk belirtisidir. Ağrının yanı sıra, aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

 • Bulantı, kusma.
 • Çift ve bulanık görme.
 • Konfüzyon: Bellek, algılama ve dikkatte bozulma.
 • Işık hassasiyeti.
 • Nöbet.
 • Bilinç kaybı

Yalancı anevrizma nedir?

Yalancı anevrizma olarak da adlandırılan psödoanevrizma; damar duvarında herhangi bir şişme gelişmemesine rağmen yırtılmaların görüldüğü anevrizma türüdür. Psödoanevrizmanın en önemli nedenleri arasında stent, travma ve çeşitli enfeksiyonlar bulunmaktadır.

Anevrizma nasıl teşhis edilir?

Serebral anevrizmaların tanısında bilgisayarlı tomografik anjiyografi denilen bir test kullanılır. Bu test beyin içerisindeki serebral kan damarlarını ortaya koyar. Hasta kayan bir masa üzerinde yatar ve büyük bir yüzüğe benzeyen bilgisayarlı tarayıcıya doğru hareket eder.

Anevrizma kaç yaşında görülür?

Erkekler, kadınlara oranla AAA (En sık anevrizma tipi olan abdominal aortik anevrizmalar ) için 5-10 kat daha yüksek riske sahiptirler. AAA riski, yaşlandıkça artar ve en sıklıkla 60-80 yaşları arasındaki kişilerde oluşur. Periferik anevrizmalar da 60-80 yaş arasındaki kişilerde sık görülür.

You might be interested:  Fibromiyalji Icin Hangi Doktor?

Anevrizma kendiliğinden geçer mi?

Anevrizma tedavisi kapalı ya da açık ameliyat ile yapılır. Anevrizma kendi kendine ya da ilaç tedavisi ile iyileşmez. Anevrizmanın yıllık kanama riski muhtemel yaşam süresi göz önüne alındığında göz ardı edilemez. Bu nedenle anevrizması kanamadan tespit edilen hastalarımıza tavsiyem en kısa sürede tedavi olmalarıdır.

Gençlerde anevrizma görülür mü?

Genellikle yaşlılarda ortaya çıksa da konnektif doku bozukluğu olan gençlerde de anevrizma görülebilir. Anevrizma her damarda oluşabilir. Eğer damarda yırtılma meydana gelmediyse, kişi anevrizmasının farkına varamayabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]