Kuyruk Sokumu Kemiği Hangi Doktor Bakar?

Bu tarz ağrılar yaşayan kişiler hastanelerde hangi doktorlara ve hangi bölümlere gideceğini bilemeyebilir. Kuyruk sokumu ağrıları için proktoloji bölümünde proktoloji doktoruna gidilmelidir. Proktoloji bölümü bulunmayan hastanelerde ortopedi bölümüne de gidilmektedir.

Kuyruk sokumu kayması için hangi bölüme gidilir?

Kuyruk sokumu ağrısı yaşayanların ortopedi bölümüne gitmeleri gerekmektedir. Doktorunuz tarafından gereken inceleme ve tetkikler sonrasında uygun tedavi yöntemi sağlanacaktır. Kuyruk sokumu ile ilgili ağrı ve batmalar yaşanması durumunda ortopedi bölümüne başvurulmalıdır.

Kuyruk kemiği ağrısına ne iyi gelir?

Ağrılı bölgeye el ile yapılan uygulamalar ve masajlar ağrının azalmasına yardımcı olabilir. Rahatsızlığın durumuna göre buzla kompres yapmak ya da sıcak su torbası uygulamak ağrınızı hafifletebilir. Kuyruk sokumu ağrısı için minder kullanmak rahat etmenizi sağlayabilir.

Kuyruk sokumu kemiği eğriliği nasıl tedavi edilir?

Tedavi yöntemleri olarak, fizik tedavi, anestezi altında manipülasyon, cerrahi müdahale, lokal enjeksiyon gibi yöntemler uygulanabilmektedir. En sık başvurulan tedavi yöntemi ise fizik tedavidir. Ağrının derecesine göre fizik tedavi ile pelvik tabanın desteklenmesi sağlanmaktadır.

Kuyruk sokumu batması neden olur?

Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık ortaya çıkar Kuyruk sokumu batmaları genellikle kadınlarda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni ise kadınlarda pelvis bölgesinin yapısının kuyruk sokumunu daha korumasız bıraktığından dolayıdır. Bu sebeple kadınlar daha fazla kuyruk sokumu batması yaşamaktadırlar.

You might be interested:  Sık sorulan: Öksürük Hangi Doktor Bakar?

Kuyruk sokumu kemiği hangi tür kemiktir?

Düzensiz Kemik Omurlar, kuyruk sokumu kemiği ile etmoit kemik ve mandibula bu kemik çeşidine örnektir.

Kuyruk sokumu belirtileri nelerdir?

Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri

 • Kuyruk sokumu etrafında derin ağrı
 • Kuyruk sokumunun kenar kısımlarına parmak ucu ile dokununca hassasiyet.
 • Bacakta keskin ağrı
 • Dışkılama öncesinde ve sonrasında ağrı
 • Oturma sırasında rahatsızlık duyma.
 • Cinsel birleşme sırasında ağrı

Kuyruk sokumu bölgesi neresi?

Kuyruk sokumu omurganın en altında, kalçaların hemen üzerinde bulunan üçgenimsi bir kemiktir. Bu kemik, çeşitli kasların bağlanma noktasını oluşturmasından dolayı büyük önem taşır. Günümüzde, özellikle bilgisayar karşısında uzun süre oturarak çalışmak, kuyruk sokumu ağrılarında artışa neden olmaktadır.

Kuyruk sokumu ağrısı için hangi egzersiz hareketleri yapmalıyız?

Bunları şu şekilde sıraladık:

 • Kas gevşetici ya da ağrı kesici ilaçlar.
 • Egzersiz yapmak.
 • Yoga ya da pilates yapmayı deneyin.
 • Uzun süre oturmak yerine saat başı kalkarak egzersiz yapın.
 • Özel oturma yastıkları kullanın.
 • Bölgeye sıcak veya soğuk kompres uygulayın.
 • Kuyruk sokumu bölgesine krem sürerek masaj yapın.

Kuyruk sokumu ağrısı bacaklara vurur mu?

Kuyruk sokumu ağrısının görülen yaygın belirtisi genel olarak oturma pozisyonunda ortaya çıkar. Özellikle yumuşak olmayan zeminle temas durumunda bireyler kuyruk sokumu bölgesinde acı hissi duyabilir. Kuyruk sokumu ağrısının altında yatan farklı bir hastalık varsa bu gibi durumlarda bacaklarda da ağrı hissedilebilir.

Kuyruk sokumu ağrısı ne kadar sürer?

Ağrı başlayınca uzun sürer 1 – 2 yıl rahatsız edebilir.” Kuyruk sokumu ağrıları kişilerde zaman zaman rahatsızlık hissi uyandırsa da, çoğu zaman da şiddetli ağrılara yol açabiliyor. Ağrı bazen kendiliğinden de geçebildiği gibi tedavi de gerektirebiliyor. Bu nedenle de çoğu zaman ihmal edilebiliyor.

Bocuk agrisina ne iyi gelir?

Ağrılı olan bölgeye el ile masaj yapılması ağrıların azalmasına yardımcı olmaktadır. Doktor önerisi ile gerçekleştirilen fizik tedavi uygulamaları kuyruk sokumu ağrılarının azalmasını sağlayacaktır. Ağrıların durumlarına göre sıcak su uygulaması ya da soğuk su kompresleri ağrıların azalmasını sağlayabilmektedir.

You might be interested:  Sık sorulan: Mideye Hangi Doktor Bakar?

Kuyruk sokumu ağrısı bele vurur mu?

Sebebi bilinmeyen büzdüm ağrısının %70’inde bel fıtığı saptanmıştır. Hastalar kuyruk sokumunda ağrı ve hassasiyetten yakınırlar. Ağrı kabalara ve yukarı bele doğru yayılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]