Hormon Bozukluğu Için Hangi Doktor?

Bir kadın kendinde hormonal bozukluk belirtileri gördüğü takdirde bir jinekoloji uzmanına görünmelidir. Jinekoloji uzmanları kadınlık hormonlarının değerlendirmesini yaparken vücutta bulunan diğer hormonların bozuklukları için ise endokrinoloji bölümüne gidilmelidir.

Hormon bozukluğu tedavisi için hangi bölüme gidilmeli?

Hormonal bir rahatsızlığı bulunan bir hasta ilk olarak hastanenin dahiliye bölümüne muayene olur. Daha sonra dahiliye hekim gerek görürse hastasını endekrinoloji servisine yönlendirecektir.

Erkek hormon bozukluğu için hangi doktora gidilir?

Hormon bozukluğu için bazı kişiler isterlerse direk olarak endokrinoloji bölümüne gitmeyi de tercih edebilir. Fakat kişiler kendilerinde bulunan sorunların hangi sebeplerden kaynaklı olarak ortaya çıktığını bilmediği için ilk olarak dâhiliye uzmanına gidilir.

Hormon bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Hormon bozukluğu tedavisi, hormondan hormona değişiklik göstermektedir. Lakin genel olarak öncelikle ilaç tedavisine başlanmaktadır. Gerekli ilaç tedavisine ek olarak ise; sağlıklı beslenme, egzersiz yapma, düzenli uyumak gibi doğal çözümlerde önerilmektedir.

Hormon bozukluğu nasıl dengelenir?

Dengeli beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı, hormonal dengesizliğin düzenlenmesine yardımcı olarak daha iyi hissetmenizi sağlar.

 1. YETERLİ POTEİN TÜKETİMİ
 2. EGZERSİZ VAKTİ
 3. RAFİNE ŞEKER ve KARBONHİDRAT TÜKETİMİNE DİKKAT!
 4. STRES YÖNETİMİ
 5. YAĞ SEÇİMİ
 6. BİR FİNCAN YEŞİL ÇAY.
 7. İYİ BİR UYKU.
 8. OMEGA-3 KAYNAĞI BALIK.
You might be interested:  FAQ: Kulak Çınlamasına Hangi Doktor Bakar?

Aşırı tüylenme için hangi doktora gitmeliyim?

Aşırı Tüylenme İçin Hangi Bölüme/ Doktora Gidilir? Aşırı tüylenme şikayeti olan kişilerin sağlık kuruluşlarının dahiliye ( iç hastalıkları) ya da endokrinoloji bölümüne gitmeleri gerekmektedir. Bu duruma neden olan durumlar araştırılır. Eğer gerek görülürse kadın hastalıkları ve doğum bölümüne yönlendirilebilir.

Adetliyken hormon testi nasıl yapılır?

Progesteron takibi için tavsiye edilen süre ise adetin başlangıcından itibaren 20. gün olmaktadır. Hormon testleri hastalara aç karnına yapıldığı için, sabah 08.30 – 09.00 arasında kan, idrar veya tükürük örneği alınarak gerçekleştirilmektedir.

Erkeklerde hormon bozukluğu belirtileri nelerdir?

İşte erkeklerde hormon dengesizliğinin en yaygın belirtileri.

 • Düşük sprem sayısı
 • Saç dökülmesi.
 • Kas kaybı
 • Hafıza sorunları
 • Cinsel dürtüde azalma.
 • Erektil disfonksiyon.
 • Büyümüş göğüs dokusu.
 • Ruh hali değişiklikleri.

Aşırı tüylenmeye hangi doktor bakar?

Bir kadın kendinde hormonal bozukluk belirtileri gördüğü takdirde bir jinekoloji uzmanına görünmelidir. Jinekoloji uzmanları kadınlık hormonlarının değerlendirmesini yaparken vücutta bulunan diğer hormonların bozuklukları için ise endokrinoloji bölümüne gidilmelidir.

Hangi ilaçlar tüylenme yapar?

Kullanılan anabolik steroidler ve bazı antiepileptik ilaçlar ve bazı vazodilatator ilaçlarda tüylenme artışı yapabilmektedir.

Kadınlarda hormon bozukluğu nelere yol açar?

Belirtileri nelerdir?

 • Kemik erimesi (osteoporoz)
 • Depresyon.
 • Yorgunluk.
 • Saç dökülmesi.
 • Düzensiz ve sancılı adet dönemleri.
 • Sıcak basması
 • Gece terlemesi.
 • Kabızlık ve ishal.

Kadınlarda hormon bozukluğu nasıl anlaşılır?

Hormonal bozuklukların belirtilerinden bazıları; vajinal kuruluk, göğüslerde hassasiyet, kabızlık, ishal, gece terlemeleri, sıcak basması, osteoporoz, kısırlık, kilo alımı, klitoral genişleme şeklinde sıralanabilir.

Hormon bozukluğu tedavi edilmezse ne olur?

Hormon bozukluğu tedavi edilmezse tüylenme iyice ilerler. Adet düzensizliği giderilmediği takdirde ileride yumurtlama fonksiyonlarının sağlıksız olmasına, aşırı kilo alımına neden olabilir. Hormonal dengesizlik kişinin beden sağlığını bozduğu gibi ruhsal dengesini tabii ki sarsar.

You might be interested:  Sık sorulan: Zona Hastalığı Hangi Doktor?

Hormonal bozukluk olduğunu nasıl anlarız?

Özellikle tiroid ve böbrek üstü bezlerindeki değişimlere bağlı ortaya çıkan hormon bozukluklarında ani kilo artış ve kayıpları, erimeyen göbek yağlanması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu dönemde hazımsızlık, şişkinlik gibi belirtiler de hayatınızı zorlayabilir.

Bayanlarda erkeklik hormonu fazlalığı nedir?

Testosteron genellikle ” erkek ” hormonu olarak görülse de kadınlarda da bulunur (fakat çok daha az miktarda). Bazı kadınlarda ise olması gerektiğinden daha fazla testosteron hormonu üretilir. Bu durum, genelde polikistik over sendromu olarak bilinen hastalığa yol açar.

Hormon sinir yapar mı?

Hormonal dengesizlik bazı duygudurum bozukluklarına neden olabilir. Birçok kadın, adet döneminden önce ve bu dönemde öfke, sinirlilik, ruh hali, depresyon ve kaygı yaşamaktadır. Bunlar premenstrüel sendrom (PMS) ile ilişkili olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]