Hızlı Cevap: Vertigoya Hangi Doktor Bakar?

Vertigosu olduğundan şüphelenen bireylerin hastanelerin Kulak Burun Boğaz ya da Nöroloji bölümüne başvurması gereklidir. Vertigo, beyinde meydana gelecek birtakım değişikliklerin kulaktaki çınlama şeklinde belirti göstermesinden dolayı bu hastalıkla hastanelerinin bu iki bölümü de ilgilenmektedir.

Vertigo atağı sırasında ne yapılmalı?

Dr. Bedri Özer, ‘Vertigonun hissedilmesi durumunda öncelikle güvenli bir alana çekilip hareketsiz oturulması yeterli olacaktır. Bu süreçte beyin iç kulaktan gelen uyarıları gözden geçirip dengenin tekrar kurulmasına çalışır.

Vertigo nöbeti nasıl olur?

Vertigoya bağlı olarak ortaya çıkan ataklar vertigo ataklarıdır. Vertigo ataklarında yer birdenbire sallanır, her şey dönmeye başlar ve çevrede yön bulmakta güçlük çekilir. Bu tarz vertigo atakları, arada bir meydana geldikleri ve çabuk kayboldukları zaman normal kabul edilmektedir.

Vertigo ne tetikler?

Periferik vertigo iç kulağı etkileyen hastalıkların ve durumların bir belirtisidir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, iç kulak enfeksiyonları, boyun ağrıları, metabolik hastalıklar ve alerjiler vertigo nedenleri arasında yer alır. Stres, uykusuzluk, çok fazla sigara ve alkol kullanımı vertigoya sebep olabilmektedir.

Denge kaybına neden olan hastalıklar?

Denge bozuklukları; kulak kökenli olabileceği gibi, beyin, merkezi sinir sistemi, göz, eklemler, boyun rahatsızları ve tüm vücudu ilgilendiren sistemik hastalıklar (hipertansiyon, diyabet, vitamin eksiklikleri, hormonal bozukluklar vb.) sonucu da gelişebilir.

You might be interested:  Sık sorulan: Alerji Bölümüne Hangi Doktor Sevk Eder?

Vertigo hastası nasıl yatmalı?

Ancak başın uzun bir süre aşağı pozisyonda tutulmasından kaçınmak gerektiği konusunda doktorlar vertigo hastalarını uyarmaktadır. Çünkü uzun süre başı aşağı eğik pozisyonda tutmak, vertigo ataklarını tetikleyebilir. Bunun içinde gün içerisinde ve uyurken başın düz pozisyonda tutulmaya çalışılması tavsiye edilmektedir.

Vertigonun yan etkileri nelerdir?

Vertigo belirtileri

 • Baş dönmesi.
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Halsizlik.
 • Yürürken tökezleme.
 • Baş ağrısı
 • Konuşma güçlüğü
 • Bilinç kaybı
 • Çift görme, anormal göz hareketleri.

Vertigoya ne iyi gelmez?

Vertigo tedavisi sırasında hastalar kafein, tütün ve alkolden mutlaka uzak durmalılar. Bunlara çok dikkat edilmelidir. Vertigo baş ağrısı ile öne çıkan bir denge hastalığı olarak bilinir.

Vertigo olan hastalar nelere dikkat etmeli?

Özellikle vertigoda nelere dikkat edilmeli sorusunun bir yanıtı olabilecek baş dönmesi şikayetinin en aza indirilebilmesi için, bu problemi tetikleyen tüketimlerinden kaçınılmalıdır. Başta kafeinli içecekler olmak üzere, sigara tüketimi, çay ve kahve baş dönmesini arttırabilecek etmenler arasında yer almaktadır.

Vertigo nasıl geçer evde?

Elma sirkesi ağrı kesici özelliği ile her hastalığa karşı etkili olmaktadır. Vertigonun meydana getirdiği baş dönmesini ve ağrısını bir kaşık elma sirkesi ile giderebilirsiniz. Baş dönmesi yaşanan anlarda 2 kaşık bal ve 1 kaşık sirkeyi karıştırıp için. Bu macun dönme hissini sakinleştirecektir.

Vertigo öldürür mü?

Vertigo hastalığı tehlikeli olmasa da kişilerin hayat kalitesini oldukça düşürmektedir. Bu nedenle mutlaka tedavi olmak gerekir.

Vertigo kalıcı bir hastalık mıdır?

BPPV iyi huylu bir rahatsızlık çeşidi olduğu için genel olarak tedavi gerektirmez. Günümüzde meniere gibi iç kulak basıncındaki artış nedeni ile ortaya çıkan vertigo hayat boyu sürer.

Meniere hastalığı ne yememeli?

Şalgam,kırmızı turp,incir,pancar,çilek,tereyağ,balkabağı,yerfıstığı v.b gıdalar haftada ikiden fazla tüketilmemelidir. Tuz yerine KCL kullanılabilir. Eğer hastalar diyabetikse veya kolesterolleri yüksek düzeyde ise,hastaya kilo kaybı ve egzersiz de önerilmelidir. Hastanın psikolojik durumu da menier de çok önemlidir.

You might be interested:  Soru: Idrarda Kan Hangi Doktor?

Vücut dengesini ne sağlar?

Denge, iç kulaktaki denge organı, göz ve vücuttaki kas iskelet sistemindeki sensörlerin koordine çalışması ile sağlanan kompleks bir mekanizmadır. Bu sistemler arasındaki koordinasyonu sağlayan da beyindir.

Kafada sersemlik hissi neden olur?

Gençlerde görülen sersemliğin en sık nedenlerinden bazıları: depresyon,yetersiz beslenmeye bağlı vitamin ve elektrolit eksikliği,tiroid hastalığı yani guatr ve anemi yani kansızlıktır… Orta ve ileri yaşta sersemlik hissine sebep olan en önemli neden, beyine giden kan akımında azalma meydana gelmesidir.

Denge bozukluğu belirtileri nelerdir?

Her hasta şikâyetini farklı bir şekilde dile getirir bunlar;

 • Şiddetli baş dönmesi.
 • Etrafın dönmesi.
 • Gözlerin kararması
 • Yerin ayağın altından kayıyor hissiyatı
 • Kulakla ilgili bir baş dönmesi mevcut ise kulak çınlaması, işitme yetersizliği.
 • Bulantı
 • Kusma.
 • Gözde normal olmayan hareketlerin izlenmesi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]