Hızlı Cevap: Mide Küçültme Ameliyatı Hangi Doktor Yapar?

Mide küçültme ameliyatı genel kullanımda tüp mide ameliyatı olarak da adlandırılmaktadır. Obezite cerrahisi zayıflama ameliyatlarının genel adıdır ve tüm bu cerrahi yöntemler Genel Cerrahi Uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Burada vurgulanması gereken bir kaç önemli ayrıntıdan bahsetmekte fayda görüyorum.

Tüp mide ameliyatı için hangi bölüme gidilir?

Mide ameliyatları genellikle viseral cerrahi alanına ve burada da gastroenterolojiye girer.

Mide ameliyatı kac kiloda yapilir?

Tüp mide ameliyatı; İleri derece obez olan kişiler (yani Vücut kitle İndeksi 40 kg/m²’nin üzerinde olanlar), 35-40 arası vücut kitle indeksine sahip olup aşırı şişmanlığa bağlı hipertansiyon, uyku apnesi, tip 2 diyabet vb. rahatsızlıklar yaşayanlar için uygundur.

Mide kucultme ameliyatı devlet hastaneleri yapıyor mu?

Devlet tarafından mide küçültme ameliyatları sadece kamu hastanelerinde geçerlidir. Her ne kadar üniversite araştırma hastaneleri de kamu hastanesi olarak değerlendirilse de üniversitelere ait araştırma hastanelerinin tüzükleri ayrıdır.

Istanbul’da hangi devlet hastanesi mide küçültme ameliyatı yapıyor?

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaklaşık 2,5 yıldır ücretsiz verilen obezite cerrahisi hizmetinden bugüne kadar 300’ün üzerinde hasta faydalandı. Hastanenin genel cerrahi bölümünden Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Opr.

You might be interested:  FAQ: B12 Eksikliği Hangi Doktor?

Obezite Ameliyatı için hangi bölümden randevu alınır?

Obezite tedavisi için başvuran tüm hastalar öncelikle endokrinoloji uzmanı, beslenme uzmanı, psikiyatri uzmanı, fizik tedavi uzmanı ve egzersiz danışmanı tarafından değerlendiriliyor. Gerekli görüldüğü durumlarda hastayı kardiyoloji ve göğüs hastalıkları uzmanları da muayene ediyor.

Tüp mide ameliyatında kaç delik olur?

Tüp mide ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Tüp mide ameliyatı neredeyse her zaman kapalı yani laparoskopik yöntemlerle yapılır. Cerraha ve hastaya göre tek delikten veya 4-5 delikten ve hatta robot ile de yapılabilir. Delikler çok küçük olduğu için estetik anlamda ileride sorun yaratmamaktadır.

Kilo sınırı nedir?

Dünya Sağlık Örgütü referans aralığına göre 18, 5-24.99 arası değerler “normal” sayılır. Vücut kitle endeksi değeri 25’in üzeri fazla kilolu, 30’un üzeri obezite, 40’ın üzeri morbid obezite olarak kabul edilir.

Tüp mide ameliyatı devlet karşılıyor mu?

Tüp mide operasyonu ya da gastrik by-pass gibi bariatrik cerrahi ameliyatları dahilinde bulunan operasyonlar, devlet hastanelerinde yapıldığında, bazı şartlar oluşturulduğunda SGK tarafından karşılanır. Bu şartların en önemli kriteri ise, obez hastasının vücut kitle indeksinin 40 ve üzerinde olmasıdır.

Mide küçültme ameliyatı kaç gün hastanede kalınır?

Tüp Mide Ameliyatı tamamen laparoskopik yöntemle (kapalı olarak) uygulandığı için, hastalar ameliyat sonrası ilk saatlerde ayağa kaldırılır ve yürümeye başlarlar. Ameliyat sonrası 1 ile 3 gün arasında hastanede takip edildikten sonra evlerine dönebilirler.

SGK mide balonunu karşılıyor mu?

Özel sigortalar mide balonu uygulamalarını desteklememektedir.

Obezite ameliyatı kaç kiloda başlar?

Tüp mide ameliyatı olanlar aşağıdaki şartları taşımak zorunda: Vücut kitle indeksi 40 kg/m²’nin üzerinde (morbid obez yani ileri derecede obez ) olanlar.

Mide balonu kaç kiloda takılır?

Mide Balonu için bir kilo sınırlaması yoktur. Vücut Kitle İndeksi 25 kg/m2 üzerinde olan fazla kilolu yada 30 kg/m2 üzerinde olan obezite hastalarında uygulanabilir.

You might be interested:  Sık sorulan: Insülin Direnci Hangi Doktor?

Zayıflama ameliyatı için hangi bölüme gidilir?

Mide küçültme ameliyatı genel kullanımda tüp mide ameliyatı olarak da adlandırılmaktadır. Obezite cerrahisi zayıflama ameliyatlarının genel adıdır ve tüm bu cerrahi yöntemler Genel Cerrahi Uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

Tüp mide ameliyatı kimlere yapılmaz?

Tüp mide ameliyatı olmak isteyen herkes bu ameliyat için uygun kabul edilmiyor.

  • Alkol bağımlılığı bulunanlar.
  • Anestezi için genel sağlık durumu uygun olmayanlar.
  • Psikolojik sorunlar yaşayanlar.
  • Yeme bozukluğu teşhisi konulanlar.
  • Ameliyat için uygun vücut kitle indeksi (BMI) değerlerine sahip olmayanlar.

Mide botoksu kaç para?

Uygulayan merkezler ise 300 – 700 euro (2500 – 6000 TL ) arası fiyatlara ve faydası olmayan bu uygulamayı gerçekleştiriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]