Hızlı Cevap: Menisküs Hangi Doktor Bakar?

Menisküs Yaralanmalarında Hangi Doktora ve Bölüme Gidilmelidir? Toplum içinde sık yaşanan menisküs yırtıkları her yaşta görülebilmektedir. Menisküs yaralanmalarında Ortopedi ve Travmatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

Menisküs hangi alan?

Vücutta uyluk kemiği (femur) ve kaval kemiği (tibia) arasında yer alan yastıkçıklara menisküs adı verilir. Menisküsler her dizde birisi içte diğeri dışta olmak üzere iki adet sert kıkırdak yapısında dokudur.

Menisküs egzersizle geçer mi?

Gençlerde menisküs yırtıkları sıklıkla ameliyat gerektirirken, yaşlılarda görülen ve daha çok kireçlenme ile ortaya çıkan bu sorun egzersizle tedavi edilebiliyor.

Menisküs hastalığı nasıl tedavi edilir?

Menisküs yırtığı, tanısı ortopedi uzmanının muayenesi ve sonrasında çekilen MR ile konulur. Menisküs tedavisinde önceleri açık cerrahi uygulanırken, günümüzde ise modern tedavi yöntemi olan kapalı ameliyatlar yani artroskopi yapılmaktadır.

Menisküs yırtığına sıcak mı iyi gelir soğuk mu?

Menisküste meydana gelen yırtık sonrasında zaman zaman şişmeler ve şiddetli ağrı meydana gelir. Bu durumda ağrının şiddetini azaltmak için soğuk kompres yapılır.

Menisküs agrisi nerede olur?

Menisküs yırtığı, dizde en sık meydana gelen, ağrılı ve zayıflatıcı bir kıkırdak yaralanması türüne verilen isimdir. İnsanların dizlerinde, kaval kemiği ve uyluk kemiğin arasında bir yastık görevi gören C şeklinde iki kıkırdak parçası vardır. Bunlara menisküs adı verilir.

You might be interested:  Sık sorulan: Karın Ağrısı Icin Hangi Doktor?

Menisküs Yirtilmasi ameliyatı olmazsa ne olur?

Menisküs yırtığı tedavi edilmezse ne olur? Menisküs yırtığının uzun süre tedavi edilmemesi durumunda; kıkırdakta aşınma görülür ve dönüşü mümkün olmayan hasarlar ile karşı karşıya kalınabilir. Tedaviye geç kalınması; dizde ağrı ve hareket kısıtlılığı yaşatır.

Menisküs fizik tedavi ile iyileşir mi?

Tam (komplet) olmayan Menisküs yırtıklarında konservatif tedavi olarak fizik tedavi yöntemlerinden faydalanılmaktadır. Bu hastaların tedavisindeki amaç; ağrı, şişlik ve eklem kısıtlılıkları gibi şikayetlerin giderilmesi ve diz çevresi kasların kuvvetlendirilmesidir.

Menisküs yırtığı olan kişi yürüyüş yapabilir mı?

Bu yüzden sportif aktivitelerin süresi kademeli artırılmalıdır. Yüzme, yürüyüş, pilates gibi aktivitler sorun yaratmaz. Ama bu tip aktivitelerle menisküs yırtığına direk bir faydası da yoktur.

Menisküs olanlar nelere dikkat etmeli?

Düzenli egzersiz ve spor yapmak, menisküs yaralanmalarının önüne geçebilmektedir. Kaslarınızı güçlendirin

  • Vücudun alışkın olmadığı sporlardan uzak durmak.
  • Zorlayıcı hareketlerden uzak durmak.
  • Mümkünse profesyonel destek alıp spor yapmak menisküs yaralanmalarından korunmak için önemlidir.

Menisküs kendini yeniler mi?

Daha çok sporcu hastalığı olarak bilinen menisküs yırtıkları, kişinin ani yön değiştirmesi ve durması sırasında ortaya çıkabiliyor. Ağrı, şişlik ve dizin bir anda kilitlenmesine yol açabilen menisküs yırtıkları kendi başına ise maalesef iyileşmiyor.

Menisküs yırtığına buz iyi gelir mi?

Menisküs yırtıklarının tedavisinde öncelikli olan istirahat ve buz uygulamasıdır. Ağrıyı artıran aktivitelerden sakınmak, ağrı şiddetliyse koltuk değneği kullanmak dizdeki ağrıyı azaltır ve iyileşmeyi hızlandırır.

Menisküs yırtığı nasıl tedavi edilir?

Menisküs Yırtığı Tedavisi Dinlenme, buz uygulama, bandaj, dizin vücuttan yukarıda tutulması tedavideki ilk basamaklardır ve hastaya ciddi yardımı olur. Ağrı ve şişliği gidermeye yönelik ağrı kesici ilaçlar bu dönemde kullanılabilmekte olup fizik tedavi ve kas güçlendirici egzersizlerden de yararlanılabilmektedir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Skolyoza Hangi Doktor Bakar?

Menisküs zedelenmesi ne kadar sürede iyileşir?

Artroskopi ameliyatından sonra dizin iyileşmesi menisküs yırtığının ne kadar şiddetli olduğu da dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Cerrahiden sonra tam iyileşme, diğer işlemlerin yanı sıra gerçekleştirilen işlemin türüne bağlı olarak 4 ila 6 hafta sürebilir.

Kas ağrısı sıcak mı soğuk mu?

Sertleşmiş kaslardan dolayı oluşan ağrıları sıcak kompresle rahatlatabilirsiniz. Burkulmanın iyileşme safhasında kaslar gerilmeye ve şişmeye başlar ve devamında ağrıyı getirir. Şişkinliği hissettiğiniz anda sıcak kompres yaparak hepsinin önüne geçebilirsiniz.

Diz ağrısına buz mu sıcak mı?

Eklemlerde ani olarak ortaya çıkan ağrılarda ise soğuk uygulamadan (kriyoterapi) faydalanılmaktadır. Çünkü ağrıya sebep olan bölge; eklemi çevreleyen yumuşak doku, kaslar ve eklemin kendisidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Sık sorulan: Iç Hastalıklarına Hangi Doktor Bakar?

Dahiliye, tıptaki tüm branş hastalıklarını kapsayan bir bölümdür. Üst ve alt solunum yolu, mide ve bağırsak, romatizma ve şeker hastalığı iç hastalıklar bünyesinde tedavi edilmektedir. Bu hastalıkların yanı sıra; hipertansiyon, tiroid ve böbrek hastalıklarına da dahiliye doktorları tarafından bakılmaktadır. Contents1 Dahiliye bölümü hangi hastalıklara bakar?2 Iç hastalıkları alerjiye bakar mı?3 Iç hastalıkları ve dahiliye aynı […]