Hızlı Cevap: El Terlemesine Hangi Doktor Bakar?

Bölgesel terleme: (yüz, el, koltuk altı, ayak terlemesi) ameliyatsız tedavi için Dermatoloji bölümüne gidilir. Çocuklarda terleme: için Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne gidilir. Bölgesel terleme: (yüz, el, koltuk altı, ayak terlemesi) ameliyatla tedavi için Göğüs Cerrahisi bölümüne gidilir.

El terlemesi için hangi bölüme gidilir?

– Genel terleme: (vücut, gövde terlemesi ) için İç Hastalıkları ve Endokrinoloji bölümüne, – Gece (uykuda) terleme: için İç Hastalıkları ve Göğüs Hastalıkları bölümüne gidilebilir, – Çocuklarda terleme: için Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne başvurulması gerekir.

Ellerde ve ayaklarda aşırı terleme hangi hastalığın belirtisidir?

Hiperhidrozis bir hastalıktır. Hiperhidrozis’in türleri vücudun hangi bölgesinde olduğuna bağlı olarak şekillenmektedir. Aşırı el ve ayak terlemesinde tedavi şekilleri nedir? Hiperhidrozis yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir hastalıktır ve bu hastalığın geçmesi için doğru tanı ve doğru tedavi şekline ihtiyaç vardır.

El terleme botoks Hangi bölüm?

Yetişkinler için bölgesel terleme söz konusu olduğunda dermatoloji ya da göğüs cerrahisine başvurmak gerekmektedir. Bunlar el, ayak, yüz, koltuk ve benzeri bölgelerdir. Söz konusu genel terleme ya da gece terlemesi olduğu zaman ise göğüs cerrahisi ile beraber iç hastalıkları bölümüne başvurulması gerekmektedir.

You might be interested:  FAQ: Karaciğer Için Hangi Doktor?

El ayak terlemesi nasıl önlenir?

Ellerin Terlemesi Nasıl Önlenir?

 1. Düzenli Olarak El Yıkama. Ellerinizi sık sık yıkamak ter bezlerinin yatışmasını sağlar.
 2. Bebek Pudrası Talk pudrası teri emmeye yardımcı olur.
 3. Ada çayı Ada çayı, cilt üzerindeki fazla yağların temizlenmesine yardımcı olarak terlemeyi engeller.
 4. Siyah çay.
 5. Karbonat.
 6. Stresi azaltın.

El ve ayak terlemesi neyin belirtisi?

Hiperhidroza ter bezlerinin aşırı çalışması neden olur. Ter bezleri vücutta en sık olarak el, ayak ve koltuk altında bulunmaktadır. Hiperhidrozu olanlar yüksek miktarda ter ürettikleri için bu kişilerin el, ayak, göğüs veya koltuk altları sürekli ıslaktır. Aşırı terlemeye hiperhidroz denir.

Ter kokusu hangi vitamin eksikliği?

D vitamini eksikliği vücutta terleme yapar. B12 vitamini eksikliğinde gece terlemesi görülebilir.

Durup dururken terlemek neden olur?

Aşırı terlemeye çoğunlukla hormonal hastalıklar neden olur. Terleme metabolizmanın bir sonucu olarak ortaya çıktığından özellikle vücut metabolizmasını hızlandıran hastalıklar öncelikle araştırılmalıdır. Tiroid bezinin aşırı çalışması yani hipertiroidi en sık aşırı terlemeye neden olan sistemik hastalıktır.

Ateş ve terleme hangi hastalıkların belirtisi olabilir?

Terlemenizin sebebi bu hastalıklar olabilir

 • Akciğer rahatsızlıkları
 • Ateş ve enfeksiyonlar.
 • Tüberküloz.
 • Çocuklarda C ve D vitamini eksiklikleri.
 • Diyabet.
 • Düşük kan şekeri yani hipoglisemi.
 • Hipertiroidi yani tiroid bezinin normalden fazla çalışması
 • Kalp hastalıkları

Aşırı terleme hangi hastalığın belirtisidir?

Aslında aşırı terleme hastalığı primer bölgesel hiperhidrozis denilen durumdur. Sekonder hiperhidrozis ( aşırı terleme ) ise başka hastalıklara bağlı yaşanan terlemedir. Bunlara örnek olarak diyabet (hipoglisemi), tiroid (hipertiroidi), obezite, alkolizm, menopoz, solunum ve kalp yetmezliği gibi hastalıklar sayılabilir.

Halsizlik ve terleme neyin belirtisi?

HİPOGLİSEMİ BELİRTİLERİ: Yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, bulanık görme, isteksizlik, gerginlik hali, titreme, kas gerginliği, aşırı terleme, kulak çınlaması. Hipoglisemi ve şekerin zararlarından korunmak için glisemik endeksi az olan gıdalar yenmelidir.

You might be interested:  Sık sorulan: Yağ Bezesine Hangi Doktor Bakar?

Aşırı terlemeyi önlemek için ne yapmalı?

Terlemeye Karşı Alınabilecek Önlemler

 1. Soğuk su içmek vücut ısısını dengeler ve aşırı terlemeyi engeller.
 2. Alkol ve sigarayı azaltın veya bırakın.
 3. Kahve ve kola gibi kafein içeren içecekleri az tüketin.
 4. Parfüm veya deodorant sıkmadan önce vücudunuzun kuru olmasına dikkat edin.
 5. Sentetik kumaşlar giymemeye dikkat edin.

Ter kokusuna ne iyi gelir?

Tek yapmanız gereken şey bir yemek kaşığı karbonatla bir yemek kaşığı limon suyunu karıştırmak. Koltuk altına sürüp bir süre beklettikten sonra durulayın. Diğer bir seçenek ise mısır nişastası ile az miktarda karbonatı karıştırmak ve fazla teri emmesi için koltuk altına uygulamaktır.

El ayak terlemesine hangi bitki iyi gelir?

Adaçayı, ciltteki fazla yağlarını yok etmeye yardımcı olur ve terlemeyi engeller. Ayrıca, terleme sonucu oluşan kokuyu da azaltır. Adaçayı B vitamini ve magnezyum bakımından zengindir ve bu da ter bezlerinin aktif olmasını engeller.

El ve ayak terlemesi psikolojik midir?

Ellerin terlemesi psikolojik olabileceği gibi fizyolojik olarak da ortaya çıkmaktadır. Aşırı stres, endişe hali, sinirlilik gibi hallerde psikolojik olarak oluşmaktadır. Ter bezlerinin aşırı çalışması durumunda ise; fizyolojik olarak meydana gelmektedir.

Ayak terlemesine ne iyi gelir Ekşi?

*en önemli kısım; bir leğendeki ılık suyun içine elma sirkesi koyun ve ayaklarınızı 30 dakika içinde beklettikten sonra iyice yıkayın. bu işlemi haftada 2-3 kez yapın. 2 hafta gibi kısa bir süre sonra sonuç alacaksınız. işe yarayınca bırakın. ne zaman ayaklarınızın terlemeye başlarsa hemen tekrar yapın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]