Fibromiyalji Hangi Doktor Bakar?

Fibromiyalji hastaları teşhis için romatoloji veya fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanına başvurabilirler. Tedavide ise multidisipliner bir yaklaşım gereklidir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon hekiminin takibinde hastanın tedavileri planlanır. Ayrıca psikiyatri doktoru veya psikolog yardımı da oldukça önemlidir.

Fibromiyalji olduğumu nasıl anlarım?

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

  1. Herhangi bir ağrıyı normalden daha fazla algılamak.
  2. Ağrı yapmayan uyarıcıları da ağrı gibi hissetmek.
  3. El ve ayaklarda karıncalanma hissi ve uyuşma.
  4. Çarpıntı
  5. Egzersize karşı dirençsizlik.
  6. Kabızlık, ishal ve gaz şikayetleri.
  7. Depresyon hali.
  8. Hafıza problemleri.

Fibromiyalji tedavi edilmezse ne olur?

Fibromiyalji tedavi edilmezse kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Kişilerin uzun süren ağrıları ve diğer yakınmaları nedeniyle çevresi tarafından kimi zaman ‘hastalık hastası’ olarak nitelendiriliyor.

Fibromiyalji atakları ne kadar sürer?

Kas spazmları, kasılmalar, ışığa, kokulara, belli gıdalara aşırı hassasiyet olabilir. Fibromiyalji atağı birkaç gün, hafta veya ay devam edebilir. Ağrı ve yorgunluk kişinin iş yaşamına engel olabilir.

Fibromiyalji ilaçları isimleri nelerdir?

FDA üç ilacı fibromiyalji tedavisi için onaylamıştır: Lyrica, Cymbalta ve Savella.

Fibromiyalji ağrısı nerelere vurur?

Ağrı ve yaygın ağrı fibromiyaljide en sık karşılaşılan şikayetlerdir. Ağrılar genellikle vücudun daha çok kullanılan boyun ve bel bölgesinde yoğun hissedilir. Omuz, dirsek, diz ve ellerde de hissedilebilir.

You might be interested:  Soru: Nefes Darlığı Hangi Doktor Bakar?

Fibromiyalji hangi testler?

Fibromiyaljide, laboratuar, röntgen gibi herhangi bir kesin tanı yöntemi yoktur. Bunlar, ancak ayırıcı tanıda değer taşıyabilir. Bu amaçla tam kan sayımı, idrar tahlili, tiroid hormon testleri veya romatizma testleri istenebilir.

Fibromiyalji hangi hastalıklara yol açar?

Fibromiyalji sendromu (FMS) olarak da adlandırılan fibromiyalji, vücutta genel hassasiyet alanlarının oluştuğu, kaslarda ve kemiklerde ağrı ile genel yorgunluk hissedilen, uyku düzeninde problemlere ve bilişsel bozukluklara neden olan kronik, yani uzun süreli bir durumdur.

Fibromiyalji kendiliğinden geçer mi?

Tanı konursa, aslında Fibromiyalji neredeyse tamamen tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tanıyı koyabilen ve uygun tedavi programını doğru şekilde yürüten her fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı hekim, fibromiyalji ‘li hastayı tedavi edebilir.

Fibromiyalji de hangi ilaç kullanılır?

Fibromiyalji tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçlar;

  • Ağrı kesiciler: Doktorunuz tarafından ibuprofen veya asetaminofen gibi ağrı kesiciler önerilebilir.
  • Antidepresanlar: Antidepresan ilaçlar bazen fibromiyalji ile ilişkili anksiyete veya depresyonu tedavi etmek için kullanılır.

Fibromiyalji ataklarını ne tetikler?

Artan duygusal veya fiziksel stres dönemleri fibromiyalji alevlenmelerine neden olabilir. Uyku sorunları: Fibromiyalji genellikle uykuda yaşanan bir takım sorunlarla tetiklenir. Bu nedenle uyku kesildiğinde veya uyku düzeninde bir değişiklik olduğunda, fibromiyalji semptomları alevlenmeye neden olabilir.

Fibromiyalji hangi bitki iyi gelir?

Fibromiyalji için iyi olabilecek bazı yiyecekler aşağıda belirtilmiştir. Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, marul vb.) Kırmızı meyveler (çilek, kiraz vb.) Kalsiyum, magnezyum, selenyum ve C vitamini içerikli besinlerin tüketiminin fibromiyalji konusunda olumlu etkilere sahip olduğu bilinmektedir.

Fibromiyalji hastaları ne yememeli?

Yiyeceğin lezzetini artırması için kullanılan MSG (monosodyum glutama) maddesi ile salam ve sosis gibi paketli gıdalarda yer alan nitrat maddeleri aspartam ile aynı etkiyi gösterir. Fibromiyalji hastalarının aspartam, MSG ve nitrat katkı maddelerini içeren yiyeceklerden uzak durmaları önerilir.

You might be interested:  Sık sorulan: Süt Sıtmasına Hangi Doktor Bakar?

Fibromiyalji kola vurur mu?

Kollarda ve bacaklarda ortaya çıkan ağrılara, bazen kasılma/kramplar, uyuşmalar, zamanla güçsüzlük ve fonksiyon/hareket kısıtlılığı eklenir. Hareket kısıtlılığı önceleri sadece yumuşak dokuda iken, sonraları eklem hareketini de bozmaya başlar.

Fibromiyalji tetik noktaları nelerdir?

Yaygın ağrı ve hassasiyet varsa kişiye fibromiyalji tanısı konur. Tetik noktalarından bazıları: Başın arkası, omuz üstleri, üst göğüs, kalçalar, dizler ve dirseklerdir.

Fibromiyalji ağrısı ne kadar sürer?

Ağrılar gün boyu sürebilir ve aktivite ile artabilir. Soğuk veya nemli havalarda, anksiyete (kaygı) ve stres hallerinde ağrılar daha da kötüleşebilir. Fibromiyalji, toplumun yaklaşık % 2 ila % 4’ünü etkiler, özellikle de orta yaşlı kadınları etkilemektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]