FAQ: Vajinal Mantar Doktor Muayenesi Nasıl Olur?

Bu muayene yapılırken doktor iki parmağını vajinanın içerisine yerleştirir. Doktor diğer eliyle de karın alt bölgesine dokunarak organları ve dokuları değerlendirir. Bakire kadınlar için vajinal yoldan elle muayene yapılamaz. Bu sebeple de karından ya da rektumdan muayene yapılabilir.

Vajinal akıntı muayenesi nasıl yapılır?

Vajina, tüm duvarları birbirine bitişik halde duran bir kanaldır. Bu nedenle kadın iç genital sistemini değerlendirmek için ‘Spekulum’ denilen muayene aleti vajina içine yerleştirilir. Bu sayede vajina ve rahim ağzı (serviks) görülür. Akıntı, vajina ya da rahim ağzında herhangi bir lezyon varlığı mutlaka not edilir.

Bakirelerde vajinal mantar muayenesi nasıl olur?

Öncelikle akıntıdan ince pamuklu çubuklar yardımı ile akıntıdan örnek alınarak laboratuara yollanır ve etken mikroorganizma saptanmaya çalışılır. Ultrason muayeneleri de vajinal yoldan değil, karından yapılır. Bakirelerin yapılan jinekolojik muayeneleri elbetteki kızlık zarlarına zarar verilmeyecek şekilde yapılır.

Hangi durumlarda vajinal muayene yapılır?

Gerekli olan her durumda ve özellikle de acil durumların aydınlatılabilmesi için kanamalı olunan durumlarda da dahil her zaman jinekolojik muayene yapılabilir. Jinekolojik muayene esnasında doktorunuzun sizden beklediği, sorulara açık ve net cevap vermeniz ve sağlığınızı ilgilendiren ayrıntıları gizlememenizdir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Prostat Icin Hangi Doktor?

Vajinal muayene Bakirelere yapılır mı?

Bakirelerde Jinekolojik Muayene Olabilir! Sonuç olarak bakirelerde jinekolojik muayene olabilirler, ancak hekim bu önemli ayrıntıyı muayeneye geçmeden mutlaka sorgulanmalı ve muayene şeklini ona göre belirlemelidir.

Vajinadan gelen beyaz peynirimsi akıntı nedir?

Mantar enfeksiyonları: Vajinadan gelen kokusuz, peynirimsi veya süt beyaz akıntılar mantar enfeksiyonu ile ilişkilidir. Hastalarda yanma ve kaşıntı şikayetleri vardır. Tedavide Tetrakonazol veya Mikonazol kullanılır.

Vajinal muayene ne zaman yapılır?

Evli ya da bekar her kadın 6 ayda veya yılda bir kez kadın doğum uzmanına giderek jinekolojik muayene yaptırması oldukça önemlidir. Jinekolojik muayene olası hastalıkların önlenmesi için erken tanı ve tedavisinde çok önemlidir.

Bakire muayenesi nasıl olur?

Kızlık zarı muayenesi bir jinekolog veya adli hekim tarafından, jinekolojik muayene masasında dış dudakların çekilmesi ile yapılan bir dakikalık basit ve ağrısız bir muayene şeklidir. Muayenede gözle kızlık zarının bütünlüğüne ve üzerinde herhangi bir kızarıklık, kanama gibi bir durumun olup olmadığına bakılır.

Ultrason ile yumurtalıklara nasıl bakılır?

Transvajinal ultrason, jinekolojik muayene ile benzer şekilde yapılır. Mesanenizi boşalttıktan sonra prob vajinaya yerleştirilir. Prob ince bir çubuk şeklindedir. Üzeri steril bir prezervatif ile kaplanır ve az miktarda jel sürülerek vajinaya yerleştirilir.

Vajinal ultrason neden yapılır?

Vajinal ultrason tanımlanamayan vajinal kanamaların, pelvik bölge ağrılarının, dış gebeliğin, kısırlığın, yumurtalık kistlerinin, iyi huylu tümörlerin teşhisi ve rahim içi araç yerleştirilmesi öncesi kontrol amacıyla yapılabilir.

Jinekolojik muayenede nelere bakılır?

Jinekolojik muayenede öncelikle kadının dış genital organları gözle incelenir. Bu sırada dış dudaklarda, kitleler ve sert dokular varsa akıntının rengi, görünümü, kızarıklık ve şişlik olup olmadığına bakılır. Daha sonra vajen ve rahim ağzına spekulum denen aletle gözle bakılarak incelenir.

You might be interested:  Sık sorulan: Testis Ağrısı Için Hangi Doktor?

Spekulum muayenesi acı verir mi?

Hasta rahat ve gevşek olursa hiçbir ağrı hissetmez. Spekulum plastik ya da metal bir alettir. Vajina ve rahim ağzını incelemek için yerleştirilir. Işıkla aydınlatılarak vajinal akıntılar, rahim ağzında yara, iltihap, polip gibi patolojiler incelenir.

Adet düzensizliğinde alttan muayene olur mu?

Jinekolojik Muayene Ne Zaman Yapılır? Jinekolojik muayene adet zamanında veya adetli değilken yapılabilir. Ancak adetli iken kanamadan dolayı rahim ağzı net görülemeyebilir ve smear testi alınamaz. Bu nedenle acil bir durum yoksa adet dışındaki dönemler tercih edilir.

Bakire kız alttan muayene olabilir mi?

Bunlar sırası ile dış genital organların muayenesi, spekulum incelemesi ve bimanuel muayenedir. Bekar ve genç kızlarda elle veya alet ile vajinal jinekolojik muayene yapılmaz.

Vajinal ultrason kızlık zarına zarar verir mi?

Kızlık zarı kontrolü, muayene dışında kan, idrar testi, ultrason, BT veya MR görüntüleme ile yapılmaz. Hatta kızlık zarı bozulmamış bir kadına transvajinal ultrason yapılması zar bütünlüğünü bozabilir. Bu durumda alt batın (pelvik) ultrason tercih edilir.

Adet düzensizliği doktor nasıl muayene edilir?

Adet düzensizliğine neden olabilecek durumların saptanması için jinekolojik muayene yapılır. Jinekolojik muayenede rahim ağzı değerlendirilir. Ultrason ile yumurtalık kistleri, rahim miyomları ve rahim içi polip açısından değerlendirme yapılır. Smear testi ile hormonal etkilerin tespiti yapılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]