FAQ: Uyku Apnesi Hangi Doktor Bakar?

Uyku apnesi problemi yaşayan kişilerin alanında uzman ve deneyimli kulak burun boğaz uzmanlarına başvurması gerekmektedir.

Uyku apnesi yüzde kaç rapor verilir?

Uluslararası uyku bozuklukları sınıflamasına göre özürlülük oranı uykuda solunum bozukluklarında %35 olarak değerlendirilir. Ülkemizde ise ileri derecede uyku apnesi olup PAP tedavisini tolere edemeyen veya yeterli uyumu sağlayamadığı tıbben gösterilmiş hastalar, %35’e kadar maluliyet alabilmektedir.

Uyku apnesi hangi POL?

– Oldukça rahatsızlık veren, ileri derecede uyku apnesi sorunu yaşayan kişiler ise Nöroloji Bölümüne mutlaka başvurmalıdır.

Uyku apnesi olduğumu nasıl anlarım?

Tıkayıcı uyku apnesi genellikle şiddetli horlama, uyku esnasında başkasının şahit olduğu solunum durması atakları, gece sık uyanma, terleme, sık idrara çıkma, sabahları baş ağrısı, ağız kuruluğu, dinlenmemiş olarak kalkma, gün içinde uykululuk hali, dikkat ve konsantrasyon bozukluğu, unutkanlık, sinirlilik gibi

Uyku apnesi tedavisi nasıl yapılır?

Uyku Apnesi Testi Aşamaları Elektrotlar kafanızın saçlı bölümlerine, gözlerin yakın kısımlarına, çene kısmına ve göğüs kısmına takılır. Bu sayede uyku esnasındaki beyin dalgaları ve kalp atışları kayıt altına alınır. Parmak ucuna takılan sensörler takılarak, kandaki oksijen miktarı kayıt altına alınır.

Uyku apnesi kronik hastalık mı?

Obstrüktif Uyku Apne sendromu (OSAS), uyku sırasında üst solunum yolunun tekrarlayıcı kısmi ya da tam obstrüksiyonu, horlama ve gündüz aşırı uykululuk ile karakterize olan kronik bir hastalıktır. Hipertansiyon, kardiyovasküler ve serebrovasküler hastalıklar OSAS’de en sık karşılaşılan komorbit hastalıklardır (1-4).

You might be interested:  Soru: Asiri Terlemeye Hangi Doktor?

Uyku apnesi tedavi edilmezse ne olur?

Trakyalı, ” Uyku apnesi tedavi edilmezse, hastada kalp, böbrek, akciğer ve hormon rahatsızlıklarından ani ölümlere kadar uzanan hayati risk taşıyan problemlere neden olur ” dedi.

Uyku apnesi hangi ilaç tedavisi?

En sık kullanılan tedavi CPAP’tır (continuous positive airway pressure) ve bu tedavinin yüksek oranda etkili olduğu gösterilmiştir.

 • Uyku Apnesi için Önerilen İlaç Tedavileri. Seks Hormonları
 • Asetazolamid.
 • Teofilin.
 • Opiod Antagonistleri.
 • Uyarıcılar.
 • Antihipertansif Ajanlar.
 • Klonidin.
 • Trisiklik Antidepresanlar.

Uyku apnesi hangi bitki iyi gelir?

Uyku apnesi hastalığında en sık uygulanan tedavi yöntemlerinden biri hava basıncı (CPAP) tedavisidir.

 • Papatya Çayı: Papatya çayı doğal bir sakinleştiricidir.
 • Altınmühür Bitkisi:
 • Sarmaşık:
 • Nane Yaprağı:
 • Ada Çayı:

Uyku apnesi Psikolojik Olabilir mı?

Ayrıca farklı psikolojik ve psikiyatrik rahatsızlıklara da yol açabilir. Uyku apnesi rahatsızlığı yaşayan kişiler bazen 10 saati aşan bir uykunun ardından dahi, uykusunu alamadığı için; gün içinde sürekli uyuma ihtiyacı hisseder ve genelde de uyuklarlar.

Uyku apnesi hangi yaşlarda görülür?

Genellikle orta yaşlı ve kilolu erkeklerin hastalığıdır. Her yaşta görülebilirse de, en sık 40-65 yaşları arasında karşımıza çıkar. Uyku apne sendromu görülme sıklığının erkeklerde %4, kadınlarda %2 olduğu bildirilmiştir. Erkeklerde 2-3 kat fazla görülür, kadınlarda ise menapozdan sonra sıklığı artmaktadır.

Uyku Apnesini ne tetikler?

Uyku apnesinin en büyük sebebi, fazla kilo! Kilo alımı horlamayı artırıyor ve bir süre sonra uykuda nefes kesilmesine yol açıyor. Fazla kilo ile horlama ve uyku apnesi arasında çok ciddi bir ilişki olduğuna dikkat çeken Prof. Dr.

Uyku apnesi insanı öldürür mü?

Gece ani ölümlere neden olan uyku apnesine dikkat -Medicana Sivas Hastanesi doktorlarından Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Taş, uyku apnesinin ani ölümlere ve felç rahatsızlıklarına neden olabildiğini söyledi.

You might be interested:  Sık sorulan: Doktor Öğretim Üyesi Ne Demek?

Uyku apnesi ilaçla tedavi edilir mi?

Uyku apnesi tedavisi, hastalığın seviyesine bağlı olarak yaşam tarzı değişikliği, cerrahi tedavi ve pozitif hava basıncı olarak sınıflandırılır. İlk tedavi aşırı kilolardan kurtulmaktır. Sigara ve alkol tüketiminden kaçınılmalıdır. Şiddetli üst solunum yolu darlığı cerrahi tedavi gerektirebilir.

Uyku apnesi kendiliğinden geçer mi?

Uyku apnesi çoğunlukla kendiliğinden düzelmez. Tedavisinde kullanılan bir çok yöntem vardır. Hava yolunu açmak için çeşitli araçlar kullanılabilir. Bazı durumlarda da ameliyatlarla tedavi daha iyi sonuçlar verir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]