FAQ: Sersemlik Hissi Hangi Doktor?

Etraf dönüyorsa, ani ve şiddetli başladıysa, işitme kaybı ve çınlama varsa KBB; yavaş yavaş başladı ve hafif ise başınız kişinin etrafında dönüyor veya boşlukta kalıyır hissi ise Nöroloji ye başvurmak uygun olacak.”

Insan neden sersem gibi olur?

Sersemlik hissine sebep olan en önemli neden, beyine giden kan akımında azalma meydana gelmesidir. Beyine giden kan akımındaki azalma, beyine giden damarlardaki hastalıklardan (boyun damarları tıkanması vs.) veya kalp fonksiyon bozukluklarından olabilir. Bu ikisi en önemli sebeptir.

Başta sersemlik hissi neden olur?

Gençlerde görülen sersemliğin en sık nedenlerinden bazıları: depresyon,yetersiz beslenmeye bağlı vitamin ve elektrolit eksikliği,tiroid hastalığı yani guatr ve anemi yani kansızlıktır… Orta ve ileri yaşta sersemlik hissine sebep olan en önemli neden, beyine giden kan akımında azalma meydana gelmesidir.

Kafada sersemlik hissi nasıl geçer?

Sersemlik Hissini Nasıl Azaltabilirsiniz?

 1. Yatarken birden ayağa kalkmak gibi ani hareketlerden kaçının.
 2. Aşırı baş hareketlerinden kaçının.
 3. Nikotin ( sigara, puro…..),
 4. Sersemlik hissiniz başlatan, stres, gerginlik gibi durumlardan ve alerjik olduğunuz maddelerden mümkün olduğunca uzak durun.

Denge bozukluğuna neden olan hastalıklar?

Denge bozuklukları; kulak kökenli olabileceği gibi, beyin, merkezi sinir sistemi, göz, eklemler, boyun rahatsızları ve tüm vücudu ilgilendiren sistemik hastalıklar (hipertansiyon, diyabet, vitamin eksiklikleri, hormonal bozukluklar vb.) sonucu da gelişebilir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Ayak Tabanı Ağrısı Için Hangi Doktor?

Sürekli sersemlik ve sallanma hissi neden olur?

Bir hastalığın adı değildir, sadece baş dönmesi anlamındadır. Baş dönmesi sıklıkla bir iç kulak probleminden kaynaklanır. Bazı kişiler denge sorunların; dengesizlik, sallanma, dalgalanma, sersemlik, ayakta duramama, düşecekmiş gibi olma, zemin kayması, sağa sola çekilme” gibi sözlerle ifade eder.

Kafada ağırlık hissi nasıl geçer?

Kafada basınç ve ağırlık hissine iyi gelen öneriler:

 1. Sıcak bir duş alın ve duştan sonra dinlenin.
 2. Buz paketleri ile soğuk kompres uygulayın.
 3. Stresi azaltın.
 4. Duruşunuzu düzeltin.
 5. Bilişsel davranışçı terapi uygulayın.
 6. Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin.
 7. Gün içerisinde dinlenmeye özen gösterin.

Sersemlik hissi hangi vitamin eksikliğinden olur?

Hastaların ‘dönme hissi ‘ olarak tariflediği vertigonun bir nedeni de vitamin eksikliği. Yapılan son araştırmalara dikkat çeken Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanları “Demir eksikliği anemisi, B12 ve D vitamini eksikliği vertigoya neden olmaktadır” dedi.

Sersemlik hissi ne demek?

Baş dönmesi diğer bir adıyla vertigo, denge kaybı ve sersemlik hissi olarak tanımlanır. Bu durum özellikle hareket ederken ya da eğilip, kalkarken hızlı hareket etmeye bağlı durumlarda sıklıkla ortaya çıkabilir.

Kaygı bozukluğunun sebebi nedir?

Anksiyete bozukluklarının nedenleri kesin olarak anlaşılamamıştır. Fakat travmatik olaylar, çeşitli deneyimler, sağlık sorunları, kalıtsal faktörler gibi etmenlerin kaygı bozukluklarını tetikleyebildiği görülmektedir. Genetik sebeplerden kaynaklı anksiyete bozuklukları ortaya çıkabilmektedir.

Sersemlige ne iyi gelir?

Baş dönmesine ne iyi gelir?

 • Bal. Eğer kan şekeri düşmesi sebebiyle başınız dönüyorsa doğal şeker barındıran baldan yardım alabilirsiniz.
 • Zencefil. Mide bulantısına da iyi gelen zencefil baş dönmesi için de birebir.
 • Nane.
 • Limon.
 • Kabak çekirdeği.
 • Bektaşi üzümü

Denge bozukluğu psikolojik olabilir mi?

Denge bozukluğundan yakınan hastalarda sıkça ruhsal sorunlar sıkça görülebilir. Tersine durumda, ruhsal sorunları olan kişilerde, denge bozukluğu görülebilir. Psikojenik grupta ele alınan bu tür hastalarda baş dönmesi pek görülmez, daha çok denge sorunu görülür.

You might be interested:  Sık sorulan: Mide Hastalığına Hangi Doktor Bakar?

Denge bozukluğu belirtileri nelerdir?

Her hasta şikâyetini farklı bir şekilde dile getirir bunlar;

 • Şiddetli baş dönmesi.
 • Etrafın dönmesi.
 • Gözlerin kararması
 • Yerin ayağın altından kayıyor hissiyatı
 • Kulakla ilgili bir baş dönmesi mevcut ise kulak çınlaması, işitme yetersizliği.
 • Bulantı
 • Kusma.
 • Gözde normal olmayan hareketlerin izlenmesi.

Göz bozukluğu baş döndürür mu?

Görme bozukluklarında da özellikle astigmatı olanlarda baş dönmesi görülebilir. Boyundaki omurların kireçlenmesine bağlı olan ve bizim “Vertebra- basiller Sendromu” dediğimiz boyun kireçlenmeleri de baş dönmesinin nedenlerinden biri olabilir.

Vücudun denge merkezi hangi organdır?

İç kulak denge organı iki kısımdan oluşuyor. Her iki kulakta üçer tane olmak üzere yarım daire kanalları bulunuyor ve bu yapılar bizim hareket halindeki dengemizi sağlıyor. İçi kulakta yer alan ve ‘vestibül’ adı verilen organ ise yer çekimine karşı dengemizi sağlıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Releated

Soru: Kalp Ritim Bozukluğu Hangi Doktor?

Kardiyoloji Bölümü Uzmanları kalp çarpıntısının belirtileri ve kalp ritim bozukluklarının tespit ve tedavisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Contents1 Ritim bozukluğu Hangi bölüm?2 Aritmi nasıl iyileşir?3 Kalp sıkışması için nereden randevu alınır?4 Aritmi ilaçla geçer mi?5 Aritmi hastalığı iyileşir mi?6 Ritim bozukluğunda neler olur?7 Kalp ritmi bozukluğu düzelir mi?8 Düzensiz kalp atışı neden olur?9 Kalp ritim […]

Dil Hastalıklarına Hangi Doktor?

Dil hastalıkları için Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye(İç hastalıkları) doktoruna gidebilirsiniz. Contents1 Ağız içi yara için hangi doktora gidilir?2 Kanser teşhisi için hangi doktora gidilir?3 Dilde siğil için hangi doktora gidilir?4 Dilde yanma hissi neden olur?5 Ağız kanseri için hangi doktora gidilir?6 Ağız içi hastalıklarına hangi bölüm bakar?7 Kanser olduğumu nasıl öğrenirim?8 Metastaz nedir […]